Blachodachówka – jaką wybrać? Ceny, rodzaje, producenci

Najpopularniejszymi rodzajami blachodachówek są blachy modułowe i arkuszowe. Jednak wybór jest znacznie większy. W poniższym artykule skupimy się na omówieniu wszystkich rodzajów blachodachówek (ich wad i zalet), cenników tego pokrycia dachowego oraz przedstawimy najpopularniejszych producentów.

Blachodachówka - materiał pokryciowy na dach
Blachodachówka - materiał pokryciowy na dach

Pokrycie dachowe z blachy (blachodachówka) – jakie są rodzaje?

  • Blachodachówka falista. Jej kształt przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną. Wysokość jednej fali utrzymuje się w granicach 30-45 mm, a długość – 35-40 cm.
  • Blachodachówka płaska. Coraz częściej obecna w nowoczesnych projektach domów. Jej moduł posiada długość 30-35 cm, a wysokość utrzymuje się na poziomie ok. 3 mm. Z kolei wysokość samego tłoczenia to nawet 3 cm. Ten rodzaj blachodachówki może być stosowany na dachach o minimalnym kącie nachylenia 9 stopni.
  • Blachodachówka trapezowa. Profil przetłoczenia blachy przypomina wyglądem trapez. Ten rodzaj blachodachówki dość rzadko stosuje się w budownictwie jednorodzinnym. Na rynku dostępna jest wersja ocynkowana, z powłoką poliestrową lub alucynkowa.
  • Blachodachówka na rąbek. To odmiana blachodachówki, która obecnie wraca do łask w trendach architektonicznych. Wykorzystuje się ją w nowoczesnym budownictwie, a dostępna jest w szerokiej gamie powłok.
  • Blachodachówka karpiówka. Dachówka karpiówka to najdroższa, ale jednocześnie najbardziej estetyczna dachówka – stąd cena za m2 może wynieść nawet kilkaset złotych. Istnieje jednak alternatywa dla tego rodzaju pokrycia – możemy zamówić bowiem blachodachówkę, która przypomina karpiówkę, a jest o wiele tańsza. Karpiówka wyróżnia się występowaniem specjalnego rowka kapilarnego, który sprawia, że pomiędzy arkuszami nie powstają szczeliny podczas montażu. Zaletą zastąpienia tradycyjnej dachówki karpiówki jej odpowiednikiem z blachy, jest z pewnością (poza samą ceną) znacznie niższa waga pokrycia.

Blachodachówka – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

1. Grubość, sprężystość i trwałość

Jednym z najważniejszych kryteriów podczas zakupu blachodachówki, jest trwałość materiału, z jakiego została wykonana. Zgodnie z normą PN-EN 14782 oraz normą PN-EN 508-1, grubość materiału powinna wynosić min. 0,4 mm. Kolejny aspekt to zastosowane powłoki i grubość rdzenia. Zwykle do produkcji wykorzystuje się blachy stalowe cynkowe, które są pokrywane powłokami organicznymi. Warto wiedzieć, że blachy powlekane uznaje się za o wiele bardziej trwałe, niż blachy ocynkowane czy pokryte alucynkiem. Powłoka może być wykonana z poliestrów, puralu, plastizolu lub PVDF. Wśród tych rodzajów powłok do najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne zalicza się PVDF i pural.

2. Kształt dachu vs format materiału

Na rynku dostępne są blachodachówki sprzedawane na wymiar w arkuszach lub jako blachy modułowe (inaczej panelowe). Pierwszy rodzaj dobierany jest indywidualne do konkretnego dachu – dzięki temu ilość materiału jest dostosowana do dachu, a tym samym ograniczamy liczbę odpadów. Minusem jest brak możliwości dowolnego przestawiania arkuszy, ponieważ wszystko zaprojektowane jest „na wymiar”.

Alternatywą dla arkuszy są blachy modułowe, tworzące rzędy dachówek. Zaletą jest to, że do zaprojektowania takiego pokrycia potrzebna jest sama powierzchnia dachu, bez parametrów szczegółowych (np. kształt).

3. Kolor blachodachówki

Dobierając kolor tego pokrycia dachowego, warto zwrócić uwagę, czy producent przyznał gwarancję na zachowanie jego koloru w niezmienionym stanie przez wiele lat. Taką gwarancję oferują producenci blachodachówek, które wykonane są z najlepszej jakości materiałów.

4. Cena blachodachówki vs jakość

W przypadku blachodachówki, cena zwykle adekwatna jest do jej jakości. Wskaźnikiem cenowym jest bowiem gatunek stali, trwałość powłoki i grubość pokrycia. A różnice w cenie zwykle powodowane są stosowaniem cieńszych powłok zabezpieczających, więc niższa cena to oszczędność początkowa, ale zmniejszona trwałość na przestrzeni lat. Warto zatem nie oszczędzać na tym etapie i zainwestować w nieco droższą blachę.

O co pytać sprzedawcę i wykonawcę podczas zakupu blachodachówki?

Zanim dokonasz zakupu, zapytaj sprzedawcę oraz przyszłego wykonawcę o kilka ważnych spraw związanych z finansami i parametrami dachu:

  • Czy cena obejmuje metr blach czy metr krycia? Większość sprzedawców podaję cenę za metr krycia, jednak istnieją wyjątki, gdzie cena dotyczy metra blachy. Różnice w cenie mogą wynosić 7-10 proc.
  • Jaka jest cena za wszystkie materiały na dach? Prócz dachówki potrzebne są również akcesoria (gąsiory, uszczelki, pasy nadrynnowe itp.). Warto zapytać sprzedawcę, jak wycenia zakup wszystkich materiałów na dach – nie tylko blachy.
  • Jaka jest gwarancja i co obejmuje? Najbardziej liczy się gwarancja przyznana na przyczepność powłoki do blachy oraz trwałość koloru. Świadczy to bowiem o zastosowaniu wysokojakościowych materiałów.

Najpopularniejsi producenci blachodachówek i średnie ceny

Najbardziej rozpoznawalnymi producentami blachodachówki w Polsce są takie marki, jak Pruszyński, Ruukki, Plannja Blachotrapez i Roben. Ceny za metr kwadratowy blachodachówki zaczyna się od 30 do nawet 150 zł. To jednak nie koniec wydatków, ponieważ do zakupu dochodzi również koszt montażu blachodachówki. W praktyce cena ta waha się od 30 do 60 zł/m2. Cena montażu uzależniona jest w dużej mierze od stopnia skomplikowania dachu oraz od lokalizacji inwestycji. Pod względem rodzaju blachodachówki, do najtańszych należy blacha płaska, a do najdroższych – na rąbek.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Basia 2021-02-15T22:36:20Z

    Jaka blachodachówke wybrać na dach. Czy rukki pural mat bt 50 lat gwarancji i 20 na lakier w przetłoczeniu plannja regent grand czy blachotrapez TK 25-45 lat gwarancji i 10 na lakier

    • Gość 2021-03-08T01:51:25Z

      Co Pani wybrała też mam ten problem