Dachówka z posypką – dobry wybór czy zbędny luksus?

Blachodachówka to aktualnie jedno z najbardziej popularnych i najszerzej rozpowszechnionych pokryć dachowych. Istnieje też zmodyfikowana wersja tego materiału – tak zwana blachodachówka z posypką. Czym różni się klasyczna dachówka blaszana od wzbogaconej o dodatkową powłokę mineralną?

Dachówka z posypką – lepsza od klasycznej?

Tradycyjna blachodachówka najczęściej jest wybierana z powodu dwóch ważnych cech: niskiej ceny oraz stosunkowo prostego montażu. Blachodachówka z posypką nie różni się niczym od klasycznej, jeżeli chodzi o instalację, ale jest od niej droższa – za co zatem płaci inwestor decydujący się na ten wyjątkowy materiał?

Blachodachówka z posypką mineralną to bardzo dobre i ekonomiczne rozwiązanie
Blachodachówka z posypką mineralną to bardzo dobre i ekonomiczne rozwiązanie
Produkcja blachodachówek z posypką nie odbiega praktycznie niczym od wytwarzania klasycznych wersji tego pokrycia – różnica polega na tym, że dodatkowo nakłada się na nią warstwę specjalnego granulatu mineralnego zabezpieczonego akrylowym lakierem. Co to daje? Metal z posypką kamienną ma znacznie lepsze parametry od dachówek, które tej dodatkowej warstwy nie posiadają. Co dokładnie zyskujemy? Posypka uodparnia go na działanie promieni słonecznych oraz innych mało korzystnych warunków atmosferycznych, co znacząco wpływa na trwałość i czas eksploatacji dachu. Dodatkowo zyskuje się komfort akustyczny, którego klasyczna dachówka blaszana jest pozbawiona. Mineralne pokrycie tłumi dźwięki i nie dudni w czasie deszczu lub gradu.

Dachówka z posypką – dobre pokrycie czy nietrafiony wybór?

Przeciwnicy blachodachówek nie doceniają metalowych pokryć dachowych. Zazwyczaj za niedościgniony wzór uważają klasyczną ceramikę. Z negatywnymi opiniami na temat blachy dachowej możemy spotkać się na forach budowlanych i wśród opinii pozostawianych na stronach internetowych. Nie zmienia to jednak faktu, że blachodachówka z posypką mineralną to bardzo dobre i ekonomiczne rozwiązanie. Cena takiego surowca jest oczywiście znacznie wyższa, a sam materiał jest cięższy i wymaga wybudowania nieco wytrzymalszej więźby dachowej, ale jest to rekompensowane przez znacznie dłuższy czas użytkowania. W przeliczeniu na lata eksploatacji cena pokrycia z klasycznej blachodachówki i koszt wykonania go z dachówki pokrytej posypką są w istocie porównywalne. Czy to zatem dobra alternatywa? Z pewnością to rozwiązanie ma kilka wad – oprócz ceny i masy, dochodzi jeszcze kwestia szorstkiej powierzchni, która lubi z czasem pokryć się mchem i porostami. Jednak łatwy montaż i bardzo wysoka estetyka takiego pokrycia mogą całkowicie przeważyć nad kwestią konserwacji i kosztów.

Dachówka z posypką od klasycznej blachodachówki różni się warstwą specjalnego granulatu mineralnego zabezpieczonego akrylowym lakierem.

Blachodachówka z posypką będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób, które budują dom własnym sumptem i pragną położyć wytrzymały dach swoimi siłami. Montaż blachodachówki z posypką nie jest zadaniem skomplikowanym – poradzić może sobie z tym każdy, kto ma nieco pojęcia o budownictwie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.