Blachodachówka modułowa – jak montować na dachu skośnym? Instrukcja
Prawidłowo ułożona blachodachówka modułowa zapewni trwałe i dobrze prezentujące się pokrycie dachu. Od jej montażu zależy nie tylko wytrzymałość dachu przez kolejne lata, ale także ochrona budynku przed wilgocią – jeżeli powstaną szczeliny, przedostawanie się wilgoci do wnętrz będzie nieuniknione. Jak montować panele blachodachówki i listwę startową, aby całość była wykonana bez błędów? Podpowiadamy.
Sprawdź artykuł >> Blachodachówka – jaką wybrać? Ceny, rodzaje, producenci
Przed montażem blachy – listwa startowa
Zanim przystąpimy do montażu blachodachówki modułowej, musimy przymocować listwę startową. Na każdy arkusz blachy przypada jedna sztuka panelu startowego. Zaleca się, aby kierunek montażu był zgodny z kierunkiem wiatrów w okolicy. Ponieważ arkusze są symetryczne, kolejność ich układania jest dowolna.
Zanim przystąpimy do montażu listwy startowej, trzeba przymocować pasy nadrynnowe oraz przeprowadzić obróbkę bocznych krawędzi dachu. Szerokość okapu powinna wynosić w tym przypadku ok. 25 cm. Na początku należy zaznaczyć dokładną odległość od krawędzi obróbki. Listwę zaczepia się o krawędź górną drugiego pasa nadrynnowego. Same listwy mocujemy wkrętami do deski okapowej na całej jej długości. Kolejny krok to mocowanie arkuszy blachodachówki, o czym piszemy poniżej.
Montaż blachodachówki modułowej – instrukcja
1. Montujemy pierwszy arkusz, zaczepiając go o listwę startową. Każdy arkusz posiada zakładki z otworami montażowymi – zaczynamy od środka, mocując arkusz do łaty. Łączniki wkręcamy prostopadle do niej.
2. Pierwszy rząd modułu montuj od czoła z listwą startową wkrętami. Aby uzyskać efekt dokładnego dopasowania, arkusze od czoła dobija się gumowym młotkiem.
3. Według powyższych kroków należy zamontować kolejne arkusze.
4. Podczas układania blachodachówki należy stale sprawdzać czy arkusze tworzą równe szeregi; czy złącza są do siebie idealnie dopasowane; czy wkręty nie deformują pokrycia (gdy są przykręcone zbyt mocno).
5. Montując panele przejdziemy do miejsca połączenia dwóch połaci – należy je zabezpieczyć rynną koszową. Montujemy ją na podkładzie wyłożonym membraną. Do wykonania rynny koszowej zwykle wykorzystuje się kilka kawałków blachy. W miejscach ich połączeń musi powstać min. 20 cm zakład, który uszczelniamy dodatkowo elastyczną masą. Po wykonaniu kosza trzeba uzupełnić pokrycie wzdłuż niego – najpierw montując pełne arkusze, a później docięte na wymiar.
6. Ochrona kalenicy – to kolejny etap wykonywany po montażu modułów. Polega na wykończeniu gąsiorami narożników dachowych oraz wykończeniu kalenic. W pierwszej kolejności układa się uszczelkę uniwersalną. Później mocujemy gąsior wkrętami samowiercącymi – co trzecią falę. Zachowujemy zakład gąsiora min. 10 cm.
7. Ochrona przed wilgocią to ostatni ważny punkt montażu blachodachówki modułowej. W zależności od tego, jakiego rodzaju jest wstępne krycie, należy utworzyć szczeliny wentylacyjne (jedną lub dwie). Gdy zastosowaliśmy membranę dachową, szczelina utworzy się pomiędzy pokryciem a membraną. Gdy konstrukcja wykonana jest z papy na deskowaniu, musimy wykonać dodatkową szczelinę między izolacją a deskowaniem.
Panel jednomodułowy – montaż blachodachówki
Istnieje również inny sposób montażu blachodachówki. To zastosowanie w pierwszym pasie paneli jedno- i dwumodułowych (naprzemiennie). To rozwiązanie usztywnia łączenia między arkuszami oraz wyeliminuje połączenie w jednym miejscu czterech paneli. Taka konstrukcja będzie znacznie bardziej wytrzymała.
Aby dokonać montażu takim sposobem, należy w pierwszej kolejności zamocować listwę startową wzdłuż okapu. Montaż paneli zaczynamy od panelu z dwoma modułami. Następnie dokładamy do niego panel jednomodułowy – a następnie ponownie panel dwumodułowy. Taki sposób montażu kontynuujemy aż do samego końca listwy startowej. Gdy pierwszy rząd zostanie ukończony, dalsze układanie, przeprowadź korzystając wyłącznie z paneli dwumodułowych. Pamiętaj, aby układając arkusze, każdorazowo dociskać do siebie poszczególne elementy za pomocą gumowego młotka. Stale kontroluj również montaż względem okapu i kalenicy.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.