Ciepła podłoga, komfortowy dom
Ogrzewanie płaszczyznowe może być montowane w ścianach, sufitach lub podłogach. Zdecydowanie najpopularniejsze jest to ostatnie. W tym przypadku pomieszczenia są ogrzewane wodnymi lub elektrycznymi kanałami ukrytymi w posadzce. Ogrzewanie podłogowe może współpracować z różnymi źródłami ciepła.
Minimalna wysokość pomieszczeń, w których można montować ogrzewanie sufitowe, to 3 m. Z kolei umieszczając instalację ogrzewania w ścianie, trzeba pamiętać o tym, aby jej powierzchnia nie została następnie całkowicie zasłonięta meblami. Są to ograniczenia, które mają znaczący wpływ na przeważającą popularność trzeciej z możliwych wersji ogrzewania płaszczyznowego.
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu ciepło jest równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu.
Tzw. podłogówka zapewnia wyjątkowy komfort cieplny, bowiem ciepło jest równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu. Pozwala przy tym na oszczędności, ponieważ wspomniany komfort cieplny uzyskuje się przy niższej temperaturze, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników. Ograniczony przy tym zostaje ruch powietrza i unoszenie się kurzu, co może zainteresować alergików. A uwagę estetów może zwrócić brak widocznych grzejników, które nie psują i nie utrudniają aranżacji wnętrz. Ogrzewanie podłogowe jest doceniane zwłaszcza jako rozwiązanie stosowane w łazienkach oraz w bardzo małych pomieszczeniach, w których trudno zmieścić tradycyjne kaloryfery.
W parze z pompą ciepła
Jakie warunki powinny być zapewnione, aby ogrzewanie podłogowe spełniło oczekiwania użytkowników? Dom powinien być dobrze ocieplony. Chodzi tutaj nie tylko o wyeliminowanie niekontrolowanych strat ciepła, które zawsze są niekorzystne, ale także o to, że w źle ocieplonym domu system ogrzewania musiałby pracować ze zwiększoną mocą, co w tym przypadku oznaczałoby niekomfortowe dla domowników podwyższenie temperatury podłogi. Ogrzewanie płaszczyznowe, ze względu na swoją niskotemperaturowość, jest stosowane w instalacjach z pompą ciepła (latem może być wykorzystywane do chłodzenia). Jest zalecane także w instalacjach z kotłem kondensacyjnym, ale może być wykorzystywane także w połączeniu z kotłem na paliwo stałe.
Na parterze, piętrze i poddaszu
Ogrzewanie podłogowe może być montowane zarówno na parterze, jak i piętrze, także na konstrukcjach o zwykłej nośności. Jeśli jest umieszczane na lekkimn stropie, to rur grzejnych nie pokrywa się wylewką, tylko układa w płytach styropianowych, które następnie przykrywa się specjalnymi płytami wiórowymi lub gipsowymi. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby ogrzewanie podłogowe mogło być stosowane także na poddaszu w domu z lekkim stropem drewnianym.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.