Czy potrzebny jest projekt do wykonania ogrodu?
Projekt ogrodu pozwoli fachowo zaplanować przestrzeń wokół domu. Warto o nim pomyśleć już wtedy, gdy powstaje projekt domu lub gdy zaczynamy jego budowę. Jeśli wykonamy go zgodnie z projektem, będziemy się cieszyć pięknie kwitnącą roślinnością przez następne lata.
Dlaczego warto zaprojektować ogród już w czasie budowy domu?
Większość inwestorów decyduje się na zaprojektowanie przestrzeni ogrodowej, kiedy dom już stoi, jest częściowo wykończony i planuje się do niego wprowadzić. Zliczając dotychczasowe wydatki i szacując, ile jeszcze potrzeba pieniędzy na zakończenie pozostałych prac, inwestorzy szukają oszczędności. W takiej sytuacji trudno zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnego architekta ogrodowego, który wykona projekt zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Wybór rozwiązania tymczasowego, a więc urządzenia działki bez projektu, okazuje się po latach błędny, bowiem często konieczne są poprawki, na które traci się pieniądze, ale także czas potrzebny na wzrost roślin. Urządzenie działki bez projektu może się wiązać także z tym, że posadzone w przypadkowym miejscu rośliny czy drzewa po kilku latach znacznie utrudnią nam zagospodarowanie otaczającego dom terenu, na przykład budowę oczka wodnego czy altany. Z tego powodu szczególnie ważne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni na małych działkach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy.
Korzyści z wykonania projektu ogrodu w czasie budowy domu
Wielu projektantów ogrodowych uważa, że pieniądze wydane na projekt ogrodu na etapie budowy domu mogą się wielokrotnie zwrócić. Jest to możliwe, ponieważ uniknie się niepotrzebnych działań i zapobiegnie późniejszym poprawkom związanym z dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim projekt ogrodu pozwala oszacować ilość potrzebnej ziemi. Dzięki temu zamiast wydawać pieniądze na wywóz ziemi z wykopów pod
fundamenty, można ją wykorzystać do stworzenia ogrodu.Bardzo ważne jest zaprojektowanie jeszcze przed rozpoczęciem prac w ogrodzie ujęcia wody do podłączenia nawadniania oraz rozprowadzenia kabli do oświetlenia. Jeśli dom zostanie wykończony wcześniej, może się okazać, że wybudowany podjazd do garażu oraz droga prowadząca do drzwi wejściowych skutecznie uniemożliwią nam doprowadzenie kabli do oświetlenia lub rur nawadniających. Niezbędne będzie wówczas rozbieranie podjazdu lub przeprowadzenie instalacji okrężną drogą, co będzie się wiązało z dodatkowym kosztem. Instalację elektryczną warto tak zaprojektować, by lampy w różnych częściach ogrodu włączane były kilkoma włącznikami. Będzie to bardziej ekonomiczne i pozwoli stworzyć nastrój w ogrodzie.
Dobrze będzie posadzić już w czasie budowy drzewa i krzewy, które rosną wolno. Tym sposobem będą szybciej mogły zapewnić nam cień lub skutecznie odgrodzenie od sąsiednich działek. Jeśli posadzimy je zgodnie z projektem, możemy być pewni, że nie będzie konieczne ich późniejsze przesadzenie, ponieważ nie będą rosły zbyt gęsto i nie będą kolidowały z innymi obiektami.
Bardzo ważne na etapie projektowania są elementy architektoniczne. Ustalając wcześniej kształt tarasu, schodów, podjazdu czy też wygląd ogrodzenia, możemy zgrać kolorystykę i rodzaj zastosowanych materiałów wszystkich tych elementów. Natomiast w przypadku gdy dom już będzie wykończony, będziemy mieli ograniczony wybór przy zakupie materiałów do budowy elementów małej architektury.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.