Ogród mało wymagający

Ogród pięknie wyglądający o każdej porze roku wymaga sporego wkładu pracy. Ulega on przemianom, dlatego konieczna będzie regularna pielęgnacja i prace sezonowe do utrzymania go w nienagannym stanie. Tym, którzy chcieliby cieszyć się własnym ogrodem, a nie mają zbyt wiele czasu, by fachowo zająć się dbaniem o zielone otoczenie, podpowiemy, jak zaplanować mało wymagający ogród.

Ogród ulega przemianie wraz ze zmianami pór roku. Wymaga regularnej pielęgnacji oraz dbania o porządek. Rośliny rozwijają się, po czym zrzucają liście, które trzeba uprzątnąć. Należy wziąć pod uwagę także ewentualne ich choroby, które wymagają szybkiej interwencji. Osobie, która nie lubi lub nie ma czasu na pielenie ogródka, przycinanie gałęzi krzewów, koszenie trawy, a chce się cieszyć piękną zielenią za oknem, radzimy założenie ogrodu mało wymagającego, który nie będzie potrzebował dużego zaangażowania w pielęgnację.

Właściwe rozplanowanie nasadzeń

Pierwszą rzeczą, która ograniczy nasz udział w dbaniu o rozwój roślin w ogrodzie, jest należyte rozplanowanie nasadzeń. Pamiętajmy, że im więcej będzie roślin w naszym ogrodzie, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić na ich pielęgnację. Nasz wkład pracy obejmuje nie tylko podlewanie czy pielenie, ale także nawożenie oraz zabezpieczenie przed mrozem. Posadzenie roślin w odstępach nie tylko pozwoli zmniejszyć naszą pracę, ale także ułatwi ich rozrost, bowiem nadmierne zagęszczenie może spowodować usychanie czy zahamowanie wzrostu. Bujna roślinność będzie wyglądała bardzo naturalnie. Nie trzeba będzie zatem jej regularnie przycinać. Należy jednak rozplanować nasadzenia rozsądnie, gdyż pozostawienie zbyt wiele pustego miejsca nie będzie wyglądało efektownie.

www.sxc.hu

Warunki na działce

Wybierając rośliny do naszego ogrodu, należy wziąć pod uwagę warunki panujące na działce, czyli rodzaj gleby oraz nasłonecznienie działki. Dobierając gatunki roślin do strefy klimatycznej, zapewnimy ich zdrowy i szybki rozwój. W związku z tym najlepiej sprawdzą się na naszej działce gatunki rodzime, bowiem łatwiej się przyjmą, zaś ich pielęgnacja będzie mniej kłopotliwa. Warto rozejrzeć się i sprawdzić, jakie rośliny naturalnie występują na działce i w jej otoczeniu. Sadząc rośliny dobrane odpowiednio do warunków, mamy gwarancję, że dobrze się rozwiną bez specjalnej pielęgnacji, nie będą potrzebowały dużej uwagi, a także będą doskonale komponowały się z otaczającym krajobrazem. Zrezygnujmy zatem z gatunków egzotycznych oraz nieznanych nam roślin, o których rozwoju nic nie wiemy. Nie sadźmy także roślin wymagających okrywania na zimę.

Wybór odpowiednich roślin

Oszczędzimy sobie pracy przy sprzątaniu działki, wybierając rośliny, które nie gubią liści na zimę. Zatem zamiast sadzić rośliny jednoroczne, zdecydujmy się na byliny. Nie potrzebują one zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ nie trzeba ich specjalnie nawozić. Są one odporne na atak przez chwasty. Konieczne będzie jedynie usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które mogą być miejscem rozwoju chorób. Dobre do mało wymagającego ogrodu będą także iglaki, które nie zrzucają igieł na zimę i przez cały rok stanowią ozdobę ogrodu. Są nie tylko odporne na wiatr oraz mróz, ale także są łatwe w uprawie. Nie będzie konieczna zatem systematyczna ochrona środkami chemicznymi.

Konieczne częste przycinanie

Sadząc rośliny wolno rosnące, nie będzie trzeba pamiętać o częstym ich przycinaniu. Wybierajmy takie rośliny do obsadzania żywopłotów, gdyż nie będziemy musieli poświęcać wiele czasu na jego kształtowanie. Doskonałe będą rośliny pnące, które można zaplatać na drewnianych pergolach czy trejażach. Zmniejszmy powierzchnię trawnika, by nie trzeba było przeznaczać wiele czasu na jego koszenie, a także podlewanie, nawożenie czy piaskowanie. Warto zainwestować w dobrą kosiarkę, która przyspieszy przycinanie trawy. Jeśli na granicy trawnika nie umieścimy krawężników, szybciej i dokładniej przytniemy jego brzegi. Poza tym automatyczny system nawadniający sprawi, że zrosimy trawę i podlejemy rośliny w określonym czasie właściwie dobraną ilością wody.

Nawożenie

W każdym ogrodzie konieczne jest dostarczanie roślinom substancji odżywczych. Nawozy długo działające pozwolą nam zapomnieć o konieczności ich stosowania na jakiś czas. Najlepsze są nawozy w granulkach, z których powoli uwalniają się składniki pokarmowe dla roślin.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.