Dach pulpitowy, czyli jednospadowy
Konstrukcja pulpitowa to rozwiązanie pośrednie między dachem płaskim i dwuspadowym. Składa się z jednej skośnej połaci dachowej. Od dachu płaskiego różni się stopniem nachylenia połaci, od dachu dwuspadowego – ich liczbą.
Dach pulpitowy składa się z jednej połaci dachowej zbudowanej podobnie jak dach plaski, ale ze spadkiem. Od dachu płaskiego różni się nie tylko stopniem nachylenia, ale również odrębną konstrukcją stropu i dachu. Z wyższej strony dachu pulpitowego znajduje się ściana zwana pulpitową. Ze względów przeciwpożarowych często jest projektowana tak, aby wystawała poza poziom dachu. Krokwie dachowe z reguły nie są opierane na ścianie pulpitowej, ale na niezależnie wzniesionej ścianie stolcowej, z drugiej strony natomiast – na ścianie kolankowej. Ściany boczne budynku nazywa się szczytowymi.
Prosta i tania konstrukcja
Dach pulpitowy stanowi stosunkowo prostą konstrukcję, co ma korzystne przełożenie na koszty jego wykonania. Kolejna zaleta dachu pulpitowego dotyczy powierzchni na drugiej kondygnacji. Nie jest ona ograniczona skosami, jak w przypadku dachów dwuspadowych. U góry zazwyczaj pozostaje wiec tyle samo miejsca na cele mieszkalne, co na parterze. Nieograniczoną skosami przestrzeń można dowolnie dzielić, a pomieszczenia doświetlać oknami i świetlikami dachowymi. Jeżeli zrezygnuje się z wykonania stropu, wnętrza na drugiej kondygnacji zyskają atrakcyjną wysokość.
Dach pulpitowy od płaskiego różni się stopniem nachylenia połaci, a od dwuspadowego – ich liczbą.
Domy zwieńczone dachem jednospadowym stanowią dobrą propozycję dla właścicieli niedużych działek. Wyróżniają się niewielką powierzchnią zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej. A przy tym dobrze wpisują się w miejską zabudowę. Dawniej konstrukcje jednospadowe bywały wykorzystywane w budynkach gospodarczych lub w domach sytuowanych na bardzo wąskich działkach. Obecnie dachy jednospadowe, podobnie jak płaskie, są charakterystyczne dla nowoczesnego, bardziej odważnego budownictwa, także jednorodzinnego.
Duże przeszklenia, nietuzinkowe efekty
Ściana pulpitowa bywa wykorzystywana do projektowania oryginalnych, asymetrycznych brył. Stwarza możliwości tworzenia wyjątkowych kompozycji elewacji i podkreślenia poziomu drugiej kondygnacji czy wyeksponowania elementów konstrukcyjnych dachu. W bryłach z jednospadowymi dachami dobrze prezentują się duże przeszklenia. Dachy jednospadowe bywają też wykorzystywane w projektach dużych domów. Pozwalają na rozbicie budynku na kilka brył połączonych dachami znajdującymi się na różnych poziomach.
Komentarze