Urok drewnianych okien

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które okna są lepsze ? drewniane czy plastikowe. Wybór zależy zatem od preferencji inwestora. Okna nie tylko odpowiadają za wentylację pomieszczeń, ochronę przed zimnem czy hałasem oraz doświetlanie wnętrza, ale także są elementem architektury domu.

Obecnie większą popularnością na polskim rynku cieszą się okna plastikowe – nie tylko ze względu na bardziej przystępną cenę, ale także brak konieczności konserwacji. Poza tym osoby, które twierdzą, że okna plastikowe są lepsze, porównują je przeważnie ze starymi oknami drewnianymi sprzed kilkudziesięciu lat o kiepskiej izolacyjności oraz z łuszczącą się farbą. Należy jednak pamiętać, że współczesne okna plastikowe i drewniane o takich samych szybach i okuciach mają zbliżone parametry szczelne oraz akustyczne. Okna plastikowe są zatem częściej wybierane ze względu na wygodę użytkowania, zaś drewniane mają swoich zwolenników wśród osób, które doceniają urok naturalnego drewna doskonale komponującego się z całością budynku.

Cena okien drewnianych

Okna drewniane stanowią zaledwie 15% polskiego rynku stolarki otworowej. Ze względu na koszt ich produkcji są wytwarzane przez nieliczne firmy. Skomplikowany proces produkcyjny wpływa nie tylko na cenę, ale także dobrą jakość wykonania. Ich wyższa cena w porównaniu do okien plastikowych sprawiła, że są postrzegane jako towar luksusowy. Współcześnie produkowane okna drewniane są ciepłe, szczelne, a także zapewniają izolację akustyczną. Są tworzone z klejonych warstwowo dobrze wysuszonych, pozbawionych sęków i pęcherzy żywicznych elementów, nie zaś z litego drewna. Poza tym dzięki impregnacji środkami chemicznymi są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i zapewniają dobrą ochronę przed wnikaniem wilgoci oraz tworzeniem się grzybów. Obecnie z drewna produkuje się przeważnie okna jednoramowe. Klejone są ze sobą trzy warstwy drewna, którego usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Takie rozwiązanie sprawia, że drewno nie wypacza się, okna są szczelne i zapewniają dobrą izolację przed hałasem. Ich sztywna konstrukcja sprawia, że nadają się doskonale do dużych przeszkleń.

Kolorystyka drewna

Okna drewniane produkowane są najczęściej z drzew iglastych takich jak sosna czy świerk, rzadziej z drzew liściastych. Coraz bardziej popularne są ostatnio okna mahoniowe, których cena jest jednak wyższa. Drewniane okna mogą być wykończone farbą czy lakierem akrylowym. Zazwyczaj maluje się je na biało lub brązowo, można pozostawić także widoczny zarys słojów. Istnieje także możliwość pokrycia drewna dowolnym kolorem.

Konserwacja okien drewnianych

Tym, co często postrzega się jako wada okien drewnianych, jest konieczność konserwacji co kilka lat. Współcześnie używane farby czy lakiery nie łuszczą się i nie odpryskują, dlatego nie trzeba ich zeskrobywać. Wystarczy zmatowić powierzchnię profili, usuwając zniszczoną powłokę. Przetarcie jej papierem ściernym zwiększy przyczepność nowej powłoki do starej. Proces ten może i przysparza nam dodatkowej pracy, jednak w trakcie konserwacji okien drewnianych pozbędziemy się drobnych rys, które powstały podczas ich użytkowania. Zabiegu tego nie wykonamy w przypadku okien plastikowych. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że okna będą służyły nawet przez 90 lat. Jeśli chcemy uniknąć procesu konserwacji, warto zdecydować się na okna drewniane z aluminiowymi nakładkami, które ułatwią pielęgnację. Okna aluminiowo-drewniane złożone są z dwóch materiałów – drewna od wewnątrz oraz aluminium od zewnątrz. Ta nowatorska konstrukcja daje nie tylko efekt estetyczny – widoczne od środka naturalne, piękne drewno – ale także użytkowy dzięki łatwemu do pielęgnacji pokryciu z aluminium.

Dowolny kształt przygotowywany na zamówienie

Poza różnorodną kolorystyką plusem jest także dowolny kształt okien drewnianych, które mogą zostać wykonane na zamówienie. Drewno nie tylko doda wnętrzu ciepłego, przytulnego charakteru, ale także będzie harmonijnie współgrać z drewnianymi drzwiami i innymi detalami architektonicznymi. Okna drewniane komponują się też ładnie z innymi drewnianymi elementami domu. Będą pasowały nie tylko do domu w zabudowie tradycyjnej, ale także do nowoczesnego budynku. Dostępne na rynku są także różne funkcje otwierania, które możemy dobrać względem preferencji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.