Farby winylowe – właściwości, zastosowanie

Farby winylowe, obok lateksowych i akrylowych, należą do grupy farb emulsyjnych. Posiadają bardzo dobre właściwości kryjące, są trwałe. Mogą być stosowane na rozmaitych podłożach – nie tylko otynkowanych ścianach czy płytach kartonowo-gipsowych, ale także na drewnie.

Farby emulsyjne dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają i szybko schną. Ich bazą jest polioctan winylu. Rozcieńczalnikiem farb winylowych, tak jak i pozostałych farb emulsyjnych, jest woda. Dzięki temu nie wydzielają szkodliwych substancji i są bezpieczne dla zdrowia, są także wydajne. Farby winylowe są dostępne w bardzo szerokiej palecie barw, w wersji błyszczącej, półmatowej oraz matowej. Dobierając kolor, można kupić gotowy produkt, samodzielnie wymieszać białą farbę z barwnikiem lub skorzystać z mieszalników dostępnych w sklepach z farbami. Wybierając poziom błyszczenia farby, trzeba pamiętać, że najłatwiejsze do czyszczenia są farby najbardziej błyszczące. Ten parametr warto dostosować do lokalizacji, w której farba będzie zastosowana. W miejscach, które są najbardziej narażone na zabrudzenie, warto użyć najbardziej błyszczących emulsji.

Farby winylowe mogą być stosowane na rozmaitych podłożach: otynkowanych ścianach, płytach kartonowo-gipsowych, a także na drewnie.

Farby emulsyjne dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają i szybko schną.

Twarde i trwałe powłoki

Dzięki mieszalnikom farb można uzyskać niemal dowolny odcień każdego koloru

Stosując farby winylowe, grubą powłokę uzyskuje się już po wykonaniu jednego natrysku. Farby winylowe są twarde i trwałe, nie żółkną wraz z upływem czasu. Są polecane zwłaszcza do stosowania w miejscach, gdzie występuje zwiększone zagrożenie korozją. W zbyt suchych i wietrznych warunkach ich szybkie schnięcie może okazać się jednak problemem - może powodować wady powłoki oraz obniżenie jej właściwości antykorozyjnych.

Farby winylowe dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają i szybko schną.

Farby winylowe nie do łazienki

Farby winylowe uchodzą za rodzaj pokrycia, który należy do dosyć szybko brudzących się. Ale jednocześnie są łatwe do czyszczenia; wystarczy je przemyć. Nie nadają się jednak do intensywnego szorowania, ponieważ ścierają się. Są przy tym słabo przepuszczalne dla pary wodnej, utrudniają oddychanie ścian. W związku z tym nie zaleca się ich do pomieszczeń, w których występuje duży poziom wilgotności. W takich warunkach lepiej sprawdzają się farby akrylowe. Na rynku są także dostępne farby winylowo-akrylowe, które tworzą gładką, łatwą do umycia powłokę.

Komentarze

  • Malarz

    Tak

  • Dominika

    Mam ściany pomalowane kilka lat temu farbą winylową, czy mogę teraz położyć taką zwykłą typu Decoral? A może jest zasada że na winylową kładzie się już tylko winylową?