Farby winylowe – właściwości, zastosowanie

Farby winylowe, obok lateksowych i akrylowych, należą do grupy farb emulsyjnych. Posiadają bardzo dobre właściwości kryjące, są trwałe. Mogą być stosowane na rozmaitych podłożach – nie tylko otynkowanych ścianach czy płytach kartonowo-gipsowych, ale także na drewnie.

Farby emulsyjne dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają i szybko schną. Ich bazą jest polioctan winylu. Rozcieńczalnikiem farb winylowych, tak jak i pozostałych farb emulsyjnych, jest woda. Dzięki temu nie wydzielają szkodliwych substancji i są bezpieczne dla zdrowia, są także wydajne. Farby winylowe są dostępne w bardzo szerokiej palecie barw, w wersji błyszczącej, półmatowej oraz matowej. Dobierając kolor, można kupić gotowy produkt, samodzielnie wymieszać białą farbę z barwnikiem lub skorzystać z mieszalników dostępnych w sklepach z farbami. Wybierając poziom błyszczenia farby, trzeba pamiętać, że najłatwiejsze do czyszczenia są farby najbardziej błyszczące. Ten parametr warto dostosować do lokalizacji, w której farba będzie zastosowana. W miejscach, które są najbardziej narażone na zabrudzenie, warto użyć najbardziej błyszczących emulsji.

Farby winylowe mogą być stosowane na rozmaitych podłożach: otynkowanych ścianach, płytach kartonowo-gipsowych, a także na drewnie.

Farby emulsyjne dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają i szybko schną.

Twarde i trwałe powłoki

Dzięki mieszalnikom farb można uzyskać niemal dowolny odcień każdego koloru
Dzięki mieszalnikom farb można uzyskać niemal dowolny odcień każdego koloru
Stosując farby winylowe, grubą powłokę uzyskuje się już po wykonaniu jednego natrysku. Farby winylowe są twarde i trwałe, nie żółkną wraz z upływem czasu. Są polecane zwłaszcza do stosowania w miejscach, gdzie występuje zwiększone zagrożenie korozją. W zbyt suchych i wietrznych warunkach ich szybkie schnięcie może okazać się jednak problemem - może powodować wady powłoki oraz obniżenie jej właściwości antykorozyjnych.

Farby winylowe dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają i szybko schną.

Farby winylowe nie do łazienki

Farby winylowe uchodzą za rodzaj pokrycia, który należy do dosyć szybko brudzących się. Ale jednocześnie są łatwe do czyszczenia; wystarczy je przemyć. Nie nadają się jednak do intensywnego szorowania, ponieważ ścierają się. Są przy tym słabo przepuszczalne dla pary wodnej, utrudniają oddychanie ścian. W związku z tym nie zaleca się ich do pomieszczeń, w których występuje duży poziom wilgotności. W takich warunkach lepiej sprawdzają się farby akrylowe. Na rynku są także dostępne farby winylowo-akrylowe, które tworzą gładką, łatwą do umycia powłokę.

Komentarze

  • Dominika 2019-11-02T08:25:37Z

    Mam ściany pomalowane kilka lat temu farbą winylową, czy mogę teraz położyć taką zwykłą typu Decoral? A może jest zasada że na winylową kładzie się już tylko winylową?