Jakie wybrać farby do kuchni i łazienki?

W ciągłej walce z wilgocią i gąbką do mycia farby ścienne w kuchni i łazience muszą pozostać nienaruszone. Aby skutecznie unikać plam z brudu i pleśni, należy w tych pomieszczeniach zastosować specjalne farby.

Specjalne farby do łazienki i kuchni są odporne na ścieranie i działają grzybobójczo, to znaczy zawierają fungicydy, które likwidują grzyby i ich zarodniki oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się pleśni. Ostatnio bardzo popularne stały się farby specjalnie stworzone do np. odnawiania szafek w kuchni czy malowania płytek łazienkowych.

 

Malowanie ścian w kuchni i łazience
Malowanie ścian w kuchni i łazience

 

Farby do kuchni - jakie wybrać? Rodzaje

Aby bez wysiłku usunąć plamy z tłuszczu i resztki sosu, farba na kuchennej ścianie musi posiadać szczególnie dobrą odporność na zmywanie. Nie może zniknąć ze ściany prędzej niż zabrudzenie. Istnieje kilka typów farb, które można z powodzeniem zastosować w kuchni. 

1. Farby lateksowe

W swoim składzie mają dużą ilość żywicy. Nie zawierają rozpuszczalników, dzięki czemu nie emitują przykrych zapachów. Po odparowaniu wody tworzą gładką i elastyczną powłokę, szybko wysycha. Powierzchnia pomalowana farbą lateksową jest odporna na zmywanie, szorowanie i ścieranie. Większość tych farb daje powierzchnie matowe.

2. Farby ceramiczne

Zostały wytworzone ze składników ceramicznych, żywic i pigmentów. Twarda i gładka powłoka farby ceramicznej jest odporna na szorowanie. Chroni ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Nie przyciąga kurzu. Powierzchnia jest matowa jednak z lekkim połyskiem.

3. Farby tablicowe

Dają gładką powierzchnię z połyskiem, odporną na szorowanie. Są to farby akrylowe albo lateksowe rozcieńczane wodą. Poza klasycznym kolorem czarnym, farby tablicowe są dostępne w szerokiej palecie barw i odcieni. W kuchni może to dać ciekawy efekt, a jednocześnie służyć do zapisywania informacji. Najlepiej używać w takim wypadku kredy niepylącej. Pomalowanie całej kuchni farbą tablicową byłoby przesadą; lepiej jest wybrać jakiś fragment ściany.   

4. Farby akrylowe

Farby akrylowe nadają ścianom lekki połysk. Można je również zmywać, ale nie tak często i intensywnie jak inne farby.

5. Farby strukturalne

Do pomalowania ściany w kuchni albo jej fragmentu można użyć farby strukturalnej, która łączy w sobie właściwości tradycyjnej farby oraz tynku. Specjalną fakturę powierzchni uzyskuje się poprzez dodawanie wypełniaczy o różnej ziarnistości i zabarwieniu. Powłoka dająca efekt betonu, drewna albo kamienia jest trwała i wytrzymuje mycie wodą z detergentami.

 

Ściany pomalowane farbą do kuchni i łazienki
Dekoral
Ściany pomalowane farbą do kuchni i łazienki

 

Farby do łazienki - jakie wybrać? Rodzaje

Przez codzienne kąpiele i prysznice w łazience tworzy się mnóstwo pary wodnej. Szczególnie w pomieszczeniach bez okien szybko może powstać na ścianach pleśń. Mogą tutaj pomóc specjalne farby do wilgotnych pomieszczeń. Zawierają dodatki grzybobójcze, które czynią powłokę odporną na pleśń. Do farb najczęściej stosowanych do malowania ścian łazienki należą:

  • farby lateksowe;
  • farby akrylowe;
  • farby akrylowo-lateksowe;
  • farby ceramiczne;
  • farby lateksowe akrylowo-kompozytowe.

Wybierając farbę do kuchni albo łazienki zawsze trzeba się upewnić, czy na pewno jest do tych pomieszczeń przeznaczona.

 

Ściany w łazience pomalowane na niebiesko, a meble drewniane na biało
Ściany w łazience pomalowane na niebiesko, a meble drewniane na biało

 

Jaki wybrać kolor farby do kuchni i łazienki?

Problem z wyborem farby odpowiedniej do pomalowania ścian kuchni albo łazienki nie ogranicza się tylko typu farby. Ważny jest też kolor, ponieważ biel dawno już utraciła swoją uniwersalną pozycję. Trzeba określić przede wszystkim swoje ulubione kolory zwracając uwagę na dywany, firany, obrazy itp. O upodobaniach do określonych barw wiele może powiedzieć szafa na ubrania. Pod uwagę trzeba wziąć też wystrój kuchni i łazienki.

Pamiętaj także, że wpływ kolorów bywa magiczny. Kolory mogą wprawiać w nastrój wesoły albo smutny; uspokajać albo pobudzać do działania. Niektóre nawet pobudzają apetyt. Ogólnie biorąc: ciepłe tony działają pobudzająco, zaś chłodne uspokajająco. To znaczy, że ciepła żółć, czerwień albo pomarańcz nadają się do kuchni, zaś chłodny błękit, turkus albo zieleń dobrze odnajdą się w łazience.

Problem z wyborem farby odpowiedniej do pomalowania ścian kuchni albo łazienki nie ogranicza się tylko typu farby.

Zanim wybrany kolor opanuje całe pomieszczenie, dobrze jest zrobić mały eksperyment: pomalować farbą na przykład płótno o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, powiesić je na ścianie i sprawdzić, jak wygląda w różnym oświetleniu. W razie potrzeby można spróbować z innym odcieniem.

Kuchnia i łazienka zwykle nie należą do największych pomieszczeń w domu. Jeśli zdarzy się, że mimo wszelkich prób efekt końcowy nie jest zadowalający, zawsze można pomalować na nowo.

Komentarze

  • Tomek 2020-06-16T18:55:57Z

    Polecam do łazienki farbę lateksową z nanosrebrem nie grzybieje