Funkcjonalność pomieszczeń gwarancją wygody
Projektowanie wymarzonego domu należy rozpocząć od sprecyzowania potrzeb jego przyszłych właścicieli. Ustalając usytuowanie poszczególnych pomieszczeń, należy zadbać o integralną funkcjonalność poszczególnych części, które powinny umożliwić swobodne mieszkanie. Przy czym nie należy zapominać o potrzebach seniorów rodu czy dzieci, gdyż tylko dostosowanie projektu do potrzeb wszystkich domowników daje gwarancję wygody i komfortu.
Warto zacząć od zadania sobie kilku pytań, które będą pomocne przy urządzaniu przestrzeni mieszkalnej:
- Ilu domowników będzie mieszkało pod jednym dachem?
- Jak duża jest przestrzeń, którą dysponujemy?
- Czy mieszkańcom zależy na uzyskaniu wolnej przestrzeni, czy raczej na wydzieleniu pomieszczeń w zależności od ich funkcji?
- Czy gustujemy w tradycyjnych, czy nowoczesnych rozwiązaniach?
- Czy dom ma być również miejscem pracy?
Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą nam w sprecyzowaniu naszych potrzeb i wyznaczeniu priorytetów w wyborze odpowiednich rozwiązań. Jedno jest pewne – aby dom był dobrze zaprojektowany, wszystkie pomieszczenia muszą być ze sobą funkcjonalnie powiązane, a obecny w nim układ komunikacyjny odpowiednio je integrować.
Przedsionek chroniący przed chłodem
Pierwszym elementem systemu komunikacji jest przedsionek, zwany inaczej sienią lub wiatrołapem. Zwolennicy wiatrołapu twierdzą, że chroni on przed chłodem z zewnątrz oraz pomaga utrzymać czystość. Można go urządzić w ten sposób, że znajdzie się w nim szafka na obuwie oraz okrycie wierzchnie. Dzięki temu wydzielamy w domu tak zwaną strefę brudną i unikamy przedostawania się błota i kurzu do kolejnych pomieszczeń. Dodatkowo przedsionek pozwoli przyjąć listonosza lub innych interesantów, a także umożliwi przechowanie wózka.
Hol prowadzący do innych pomieszczeń
Kolejnym pomieszczeniem jest hol, który stanowi centrum komunikacyjne domu. Nie da się ukryć, że to właśnie on przesądza o pierwszym wrażeniu, jakie sprawia wnętrze na osobach odwiedzających. Warto zadbać o optymalną formę zamkniętą w kwadracie lub innym wielokącie oraz wielkość tego pomieszczenia. Hol zazwyczaj płynnie łączy się z salonem, czyli najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem części mieszkalnej. Umożliwia również dostęp do kuchni i jadalni oraz łazienki. Warto w nim umieścić także wejście do pomieszczenia gospodarczego, jak również schody prowadzące do kolejnych kondygnacji.
Z racji tego, że hol znajduje się w centrum budynku, bardzo często trudno w nim o źródło naturalnego światła, dlatego dobrym wyjściem może okazać się szerokie otwarcie na jasny salon lub jadalnię. Inną możliwość dają również świetliki rurowe. Musimy unikać rozwiązań, które prowadzą do kolizji.
Niekiedy rezygnuje się z obecności holu na rzecz zintegrowania i otwarcia przestrzeni. Wówczas funkcje komunikacyjne pełni część dzienna. Takie rozwiązania stosuje się zazwyczaj w domach o ograniczonej przestrzeni. Jeżeli zadbamy o jednolite wykończenie sufitu i podłóg, całość wyda się przestronniejsza. Należy jednak pamiętać, aby meble nie utrudniały poruszania się po pomieszczeniach. Schody znajdujące się w części dziennej potrafią znakomicie ozdobić i zdynamizować przestrzeń.
Kuchnia tradycyjna czy aneks kuchenny?
Kolejną kwestią do rozstrzygnięcia jest wybór pomiędzy tradycyjną kuchnią a aneksem kuchennym. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się aneksy kuchenne otwarte na salon. Dzieje się tak dlatego, że aneks sprzyja powiększeniu i doświetleniu przestrzeni. Umożliwia także wspólne gotowanie z rodziną i przyjaciółmi, co dodatkowo integruje życie towarzyskie. Ale posiada również wady, gdyż hałas i zapachy kuchenne obecne są w salonie. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku osób preferujących gotowanie w ciszy i spokoju.
Spiżarnia na produkty spożywcze
Coraz częściej podczas projektowania domu uwzględnia się sąsiedztwo spiżarki w pobliżu pomieszczenia kuchennego. Spiżarnia znakomicie sprawdza się, gdy mieszkamy daleko od centrum handlowego, duże zakupy robimy raz na jakiś czas, a posiadanie zapasów jest dla nas sprawą priorytetową.
Schowki na sprzęty domowe
W tym miejscu warto podkreślić, że dom jednorodzinny musi mieć swoje zaplecze, czyli przestrzeń, w której będziemy mogli magazynować sprzęty służące do obsługi domu i ogrodu. Szczególnie gdy dom nie posiada piwnicy i poddasza, lecz jedynie wiatę garażową, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie umieścić kocioł od centralnego ogrzewania lub kosiarkę. Zazwyczaj planując przyszły dom, chcemy zrealizować plan maksymalnej oszczędności przestrzeni i wprowadzanie dodatkowych pomieszczeń technicznych jest dla nas stratą pieniędzy. Ale wkrótce okazuje się, że brak pomieszczenia gospodarczego zmniejsza funkcjonalność domu.
Optymalne rozplanowanie łazienek
Ostatnim miejscem, które może stwarzać problemy decyzyjne, jest łazienka. Często zależy nam na zredukowaniu przewodów wodno-kanalizacyjnych i umieszczamy łazienkę w pobliżu kuchni. Wówczas należy zadbać o odpowiednie wyciszenie tego pomieszczenia i bardzo sprawną wentylację. Osobną kwestią jest liczba pomieszczeń sanitarnych. Im mniejszy budynek, tym lepszego wymaga zaprojektowania. Rozplanowanie dwóch miejsc sanitarnych oraz – co za tym idzie – zrobienie dodatkowego pionu na parterze pozwala na uniknięcie wielu błędów oraz podnosi komfort życia cztero- i pięcioosobowej rodziny.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.