Dom na pochyłej działce – rozplanowanie pomieszczeń, zalety i wady

Działka ze spadkiem to wyzwanie zarówno dla inwestorów, jak i projektantów. Istnieje jednak szereg sposobów na uczynienie z pochyłej działki atutu. Nawet taka gwarantuje wybudowanie domu wygodnego, funkcjonalnego i estetycznego. Jak to zrobić?

Projekt domu Arsenio
tooba
Projekt domu Arsenio

Nie da się ukryć, że działki ze spadkiem są tańsze, niż wyrównane i płaskie działki budowlane. Dzięki temu decyduje się na nie sporo inwestorów, którzy często nie są świadomi, z czym to się wiąże. W przypadku, gdy mamy już pochyłą działkę, trzeba odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – co będzie lepsze: wyrównanie terenu czy zamówienie projektu domu dostosowanego do spadków? W przypadku niewielkiego kąta nachylenia, z powodzeniem i z łatwością można teren wyrównać. W bardziej ekstremalnych przypadkach, kiedy wyrównywanie terenu będzie nieopłacalne, lepiej pomyśleć o projekcie domu np. z podpiwniczeniem, co pozwoli spełnić marzenie o własnym domu nawet na „trudnej” działce.

Zalety i wady budowy domu na działce ze spadkiem

Pochyła działka ma nie tylko wady, ale i zalety. Zanim się na nią zdecydujesz, poznaj je wszystkie.

Zalety domu na pochyłej działce

Przede wszystkim to okazja do tego, by zbudować dom podpiwniczony, w którym możemy zaaranżować np. garaż, siłownię lub mini warsztat majsterkowicza. Jest to najłatwiejsze, jeśli działka jest nachylona ku drodze dojazdowej. Jeśli natomiast spadek mamy od strony ogrodu, wówczas możemy zaaranżować taras z niepowtarzalnym widokiem.

Oprócz tego spadek na działce to lepsze odprowadzenie deszczu, który w naturalny sposób będzie spływać w dół.

Sam dom musi być dostosowany do kierunku i wielkości spadku, ale jednocześnie pozwala budować domy w kształcie litery L, w których łatwo wydzielimy część prywatną i część dzienną. Niewątpliwie dom budowany na takiej działce oznacza oryginalność budynku, a także funkcjonalne i często niestandardowe rozplanowanie pomieszczeń.

Wady domu na spadzistej działce

Zdarza się, że w przypadku takich działek konieczne jest wybudowanie ścianek oporowych, co podnosi koszty budowy. Dodatkowo, często trzeba nawieźć na taką działkę ziemię lub kruszywo do wyrównania terenu. To jednak generuje dodatkowe koszty. Jednocześnie podpiwniczenie zawsze podnosi koszty budowy. To nie tylko kwestia dodatkowej kondygnacji, ale także dobrej izolacji przeciwwilgociowej, którą należy wykonać, by po czasie nie znajdować na ścianach wilgoci i grzyba lub pleśni. Wyższe koszty generuje też wykonanie badań geologicznych gruntu, co na niektórych działkach jest niezbędne, a zarazem kosztowne.

Wśród wad wymienia się również ubogą ofertę gotowych projektów domów na pochyłą działkę. Sytuacja ta z czasem się zmienia, a w ofercie firm sprzedających takie projekty bez wątpienia jest coraz więcej propozycji. Chęć budowy na pochyłej działce nie musi więc oznaczać drogiego projektu indywidualnego.

Projekt domu Świeszewo 9
tooba
Projekt domu Świeszewo 9

Rozplanowanie pomieszczeń w domu na pochyłej działce

Nie da się ukryć, że dom na takim terenie to wyzwanie dla projektanta, ale także dla inwestora, który musi zdecydować, w którym miejscu mają znaleźć się konkretne pomieszczenia. Jeśli część Twojego domu jest podpiwniczona, zastanów się, co chciałbyś tam zaplanować. To idealne miejsce na garaż – on nie potrzebuje ogrzewania zimą, a latem zapewniony w nim będzie przyjemny chłód.

Inną możliwością jest warsztat lub pracownia, szczególnie jeśli Twoje działania nie wymagają obecności naturalnego światła. Równie dobrze piwniczna część może służyć jako siłownia – wystarczy wstawić tam rower stacjonarny, atlas lub bieżnię, by mieć własne pomieszczenie do ćwiczeń.

Piwnica to również miejsce na kotłownię, pralnię lub spiżarnię. Spiżarnia szczególnie mocno ucieszy wszystkie panie domu, którym brakuje miejsca na zapasy jedzenia lub przechowanie przetworów. Jednocześnie wszyscy docenią to miejsce do przechowania innych przydatnych rzeczy, które zdaje się być na wagę złota w każdym domu.

Piękny widok z salonu

Jednym z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu jest salon. To tu spędzamy dużo czasu w ciągu dnia, spotykamy się z domownikami lub przyjmujemy gości. Staramy się więc aranżować go z głową, by był funkcjonalny i szykowny zarazem. Posadowienie domu na skarpie oznacza, że część pomieszczeń będzie pozbawionych okien. Jednak od strony odsłoniętej od skarpy często stosuje się dużo okien i przeszkleń. Po pierwsze chodzi o doświetlenie wnętrza domu światłem dziennym. Oprócz tego często za oknem rozpościera się niecodzienny widok, którym inwestorzy po prostu chcą się napawać. Aby móc często i długo cieszyć się takim widokiem, pokój dzienny łączy się z kuchnią i jadalnią w jedną rozległą przestrzeń. Całość na pewno dopełni klimatyczny kominek.

Działka ze spadkiem a styl budynku

Najczęściej dom na pochyłej działce kojarzy nam się z terenami górskimi i chatami podhalańskimi. I owszem, domy z bali w stylu góralskim to jedna propozycja. Niemniej jednak można też budować na takim terenie domy o odmiennej stylistyce. Z łatwością postawisz na takiej działce dom nowoczesny, czy tradycyjny. Ważne jednak, by przed wyborem projektu domu spojrzeć w zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy, gdzie określone są poszczególne dopuszczalne elementy i parametry domu.

Ekspozycja na słońce i energooszczędne rozwiązania

Spadek działki to jedno, a ekspozycja względem stron świata to druga ważna kwestia. Jeżeli mamy nachylenie w stronę południową, wówczas możemy się cieszyć słonecznym tarasem przylegającym do pokoju dziennego. Spadek od wschodu lub zachodu wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na doświetlenie pomieszczeń. Wejście do domu czy garaż powinny być zaprojektowane od strony ulicy, więc czasem pozostałe pomieszczenia mają nie najlepsze usytuowanie względem stron świata.

Niezależnie od usytuowania wejścia czy salonu, spadzista działka często umożliwia korzystanie z energii słonecznej. Słońce w sposób naturalny doświetla i dogrzewa pomieszczenia, co poprawia efektywność energetyczną. W takim miejscu warto rozważyć zamontowanie paneli słonecznych.

Dom na działce ze spadkiem oznacza więc nie tylko dom częściowo lub całkowicie podpiwniczony, ale również walory widokowe – często z okien lub tarasu takiego domu mamy niepowtarzalny widok na okolicę, który rekompensuje wiele przeciwności. Trzeba mieć jednak świadomość, że dom z piwnicą to koszty budowy wyższe nawet o około 30%.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.