Zastosowanie rekuperacji – wpływ na oszczędność pieniędzy i zużycie energii

Przed projektantami zajmującymi się tworzeniem nowoczesnych budynków stoi niemałe wyzwanie. Dom lub blok powinien być jednocześnie możliwie maksymalnie odizolowany od hałasu ulicznego oraz zapewniać skuteczną cyrkulację powietrza. Przestarzałe już systemy wentylacji grawitacyjnej powoli zaczynają odchodzić w zapomnienie, głównie przez podstawowy warunek ich pracy – nieszczelność budynku zapewniająca ruch powietrza. Nowoczesne projekty, opierające się w głównej mierze na wentylacji mechanicznej, to obecnie najczęściej stosowane rozwiązania. Dlaczego rekuperacja jest zalecana w przypadku nowych budynków? Jakie korzyści wiążą się z korzystaniem z tego systemu? Czy dzięki wentylacji mechanicznej możliwe jest generowanie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i prąd? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z rekuperacją!

Budynek z wentylacją
Zastosowanie rekuperacji – wpływ na oszczędność pieniędzy i zużycie energii

 

Podstawy działania wentylacji mechanicznej

Jak działa wentylacja mechaniczna? Kluczowym elementem systemu rekuperacji jest rekuperator, który zawiera wymiennik ciepła służący do odzyskiwania ciepła. To właśnie on odpowiada za przepływ powietrza w obu kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień to świeże, zimne powietrze, nawiewane z zewnątrz. Drugi strumień to zużyte, ciepłe, wilgotne i brudne powietrze pochodzące z wnętrza pomieszczeń, które jest wyciągane przez anemostaty – okrągłe kratki znajdujące się na suficie lub na ścianach. Oba strumienie powietrza przepływają przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, ale nie mieszają się, ponieważ znajdują się w osobnych kanałach wentylacyjnych. Zużyte powietrze oddaje swoje ciepło w wymienniku, co pozwala ocieplić zimne powietrze z zewnątrz. Następnie świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu lub mieszkaniu za pomocą kanałów wentylacyjnych o różnych średnicach.

Wentylacja mechaniczna pełni również ważną funkcję oczyszczania nawiewanego powietrza z różnych zanieczyszczeń i alergenów. Jest to szczególnie przydatne dla osób cierpiących na alergie. Oczyszczone powietrze docenią również wszyscy domownicy, szczególnie w okresie zimy, kiedy pojawia się problem ze smogiem w większych miastach.

Rekuperacja od renomowanego producenta – realna oszczędność czy mit?

Jak już zostało to opisane, w rekuperatorze dochodzi do ogrzania nawiewanego powietrza za pomocą ciepła wyciągniętego z wywiewanego gazu. Dzięki temu różnica pomiędzy temperaturą świeżego powietrza a tym, które już znajduje się we wnętrzu pomieszczeń, praktycznie nie istnieje. W praktyce oznacza to, że domownicy nie muszą odkręcać kaloryferów na wysoką moc w celu zapewnienia komfortu termicznego. To zupełnie odwrotna sytuacja od tego, co miało miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej, gdzie zimny przeciąg był podstawą wymiany powietrza. Im mniej będziesz korzystać z kaloryfera podczas zimy, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie zapłacisz. W związku z tym można z pełną świadomością stwierdzić, że instalacja rekuperacji od renomowanego producenta przyczyni się do oszczędności w Twoim domowym budżecie.

Inne zalety wentylacji mechanicznej

Kolejnym ważnym aspektem działania wentylacji mechanicznej jest oczyszczanie nawiewanego powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz alergenów. Funkcjonalność ta z pewnością poprawia komfort przebywania wewnątrz mieszkania dla alergików, ale także dla innych domowników, którzy dbają o jakość powietrza.

Warto również zaznaczyć, że w okresie letnim powietrze może zostać skierowane w taki sposób, by omijać wymiennik, co powoduje brak odzysku (już i tak ciepłego powietrza) i w pewnych sytuacjach może pomóc schłodzić wnętrze. W budynkach wyposażonych w klimatyzację, wymiennik działa w drugą stronę – odzyskuje chłód z powietrza wywiewanego. Dlatego wentylacja mechaniczna zapewnia optymalne warunki wewnątrz mieszkania nie tylko zimą, ale również w letnie dni. Cykliczna wymiana powietrza w wentylacji mechanicznej zachodzi w sposób ciągły, nawet w nocy. Dzięki rekuperacji do mieszkania dostarczane jest świeże, wolne od zanieczyszczeń powietrze wysokiej jakości.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.