Inspekt – przyspiesznik dla roślin

Rośliny uprawiane w inspekcie są chronione przed deszczem, wiatrem i zimnem. W tak bezpiecznych warunkach szybciej rosną i są gotowe do zbiorów nawet kilka tygodni wcześniej niż warzywa hodowane bez osłony.

Inspekt to skrzynia bez dna, z reguły wykonana z drewna, tworzyw sztucznych lub lekkiego betonu, zwieńczona przeszkloną pokrywą. Pojemnik może być przenośny lub przytwierdzony do podłoża. Tańszą wersją inspektu jest tunel foliowy. Inspekt przyspiesza wegetację roślin wiosną i przedłuża ją na jesieni. Jest wykorzystywany do rozsady roślin o długim okresie wegetacji, przyspieszania plonowania czy też uzyskiwania plonów roślin, dla których nasze warunki klimatyczne są zbyt trudne (np. papryki). Znakomicie nadaje się do uprawy warzyw z rozsady. Często jest wykorzystywany do uprawy nowalijek, bywają w nim sadzone również rośliny ozdobne, bowiem w cieplarnianych warunkach szybciej zakwitają. Dzięki wykorzystaniu inspektu można dłużej cieszyć się świeżymi warzywami z własnego ogrodu.

W bezpiecznych, cieplarnianych warunkach rośliny rosną szybciej, a ich uprawa jest możliwa także poza sezonem
W bezpiecznych, cieplarnianych warunkach rośliny rosną szybciej, a ich uprawa jest możliwa także poza sezonem

Słoneczny, zaciszny, żyzny

Dobrą lokalizacją na inspekt jest miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Zanim w skrzyni zostaną zasadzone rośliny, trzeba odpowiednio przygotować glebę. W tym celu należy ją przekopać i następnie dodać około 20 cm żyznego podłożą (np. dojrzałego kompostu wymieszanego z torfem i piaskiem). W zimnym inspekcie, czyli ogrzewanym jedynie promieniami słonecznymi, rośliny najwcześniej można sadzić w połowie marca.

Inspekt to skrzynia z przeszkloną pokrywą. Przyspiesza wegetację roślin wiosną i przedłuża ją na jesieni.

Inspekty bywają ogrzewane nie tylko promieniami słonecznymi. W inspektach ciepłych, aby uzyskać wyższą temperaturę, stosuje się dodatkowe źródła ciepła – np. instalacje z gorącą wodą lub obornik. W takich warunkach rośliny rosną szybciej i mogą być sadzone jeszcze wcześniej. Skrzynię wypełnia się np. mieszanką kurzego nawozu i słomy. Gdy podkład się zagrzeje, ubija się go, posypuje cienką warstwą wapna i następnie układa warstwę żyznej ziemi o grubości około 20 cm. Gdy ziemia ogrzeje się od nawozu, można zasiać rośliny. Inspekt dodatkowo izoluje się od zewnątrz, okrywając ściany boczne matami słomianymi. Dopóki w nocy temperatura spada poniżej zera, szklaną pokrywę na noc również osłania się matą. W ciągu dnia izolacja jest zdejmowana, a wnętrze, w miarę możliwości, wietrzone.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.