Rośliny dobrze uformowane

W ostatnich latach coraz częściej w ogrodach pojawiają się rośliny formowane. Te zielone rzeźby od pielęgnującego je ogrodnika wymagają wiele pracy, na efekty której trzeba następnie poczekać. Cierpliwość jednak zostaje wynagrodzona – uformowane rośliny stanowią wyjątkową i niepowtarzalną ozdobę ogrodu.

Rośliny ogrodowe, wbrew utartym schematom, można potraktować jak elementy architektoniczne i kształtować według własnego uznania, tworząc różne geometryczne kształty. Takie uformowane zielone bryły porządkują przestrzeń, wprowadzając do niej spokój i harmonię. Szczególnie, gdy chodzi o drzewa czy krzewy zimozielone, które można uprawiać cały rok.

Stają się w efekcie istotnym elementem przydomowej kompozycji, a dzięki kontrolowanym przez ogrodnika rozmiarom nie przeszkadzają sobie nawzajem i doskonale pasują także do małych ogrodów. Do tego rodzaju kształtowania najlepiej nadają się rośliny iglaste (cis pospolity i pośredni, jałowce, cyprysiki, świerki, sosny, żywotniki), których urokiem możemy cieszyć się przez cały rok. Jeśli jednak formowaniu chcemy poddać roślinę liściastą, to taka możliwość również istnieje. Możemy zasadzić na przykład bukszpan wieczniezielony, ostrokrzew kolczasty, igrę błyszczącą lub ligustr pospolity. Rośliny formowane często widuje się także w donicach – na przykład na balkonach czy tarasach.

Oryginalnie uformowane rośliny stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu
Oryginalnie uformowane rośliny stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu

Regularne przycinanie

Formowanie roślin wymaga cierpliwości. Oszałamiającego efektu nie uzyskamy natychmiast; na zaplanowane rezultaty trzeba będzie poczekać, skracając pędy przez wiele sezonów wegetacyjnych. Podstawowym warunkiem, koniecznym do uzyskania pięknych, foremnych kształtów naszej rzeźby, jest właśnie częste cięcie. Najlepiej jest robić to dwa razy w roku – w maju oraz w lipcu, najpóźniej w sierpniu. Tego drugiego terminu nie należy przekraczać, ponieważ zbyt późno wykonane cięcie pobudza rośliny do wzrostu, co z kolei sprawia, że mogą one przemarznąć i gorzej przetrwać zimę. Do ich pielęgnacji najlepiej jest wybrać bardziej zachmurzony dzień. Silne słońce może bowiem sprawić, że odsłonięte delikatne listki zostaną uszkodzone. W pierwszych latach pędy przycina się o połowę lub jedną trzecią, a po osiągnięciu planowanego kształtu bryły – usuwa się całe nowe przyrosty. Z dużą ostrożnością należy przy tym podchodzić do pielęgnacji iglaków, wiele z nich nie wypuszcza bowiem pędów ze starego drewna, przycięcie większej gałęzi może więc spowodować, że w danym miejscu nic już nie wyrośnie.

Podstawowym warunkiem, koniecznym do uzyskania pięknych, foremnych kształtów zielonej rzeźby, jest częste cięcie. Najlepiej jest wykonywać je dwa razy w roku – w maju oraz lipcu, najpóźniej w sierpniu.

Troskliwa pielęgnacja

Do osiągnięcia zaplanowanego kształtu danej rośliny przydają się szablony. Możemy je wykonać sami – z grubej tektury, drutu czy listewek. Najbardziej popularne wzory można znaleźć w

Ogród z pięknie uformowanymi roślinami
Ogród z pięknie uformowanymi roślinami
sklepach ogrodniczych, a bardziej oryginalne – zamówić. Rośliny formowane wymagają nie tylko regularnego przycinania, ale jednocześnie bardziej troskliwej pielęgnacji, są bowiem bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki. Przede wszystkim należy je odpowiednio podlewać, regularnie sprawdzając, czy ziemia wokół nich nadmiernie nie wysycha. Warto w ich okolicy rozłożyć ściółkę z kory, która zapobiegnie szybkiemu parowaniu wody. Kolejną sprawą jest nawożenie – niezbędne w przypadku często przycinanych roślin, które intensywnie rosnąc, potrzebują więcej minerałów. Tego rodzaju krzewy i drzewa są również mniej odporne na mróz, dlatego też najbardziej wrażliwe gatunki należy dokładniej chronić przed mrozem, otulając je włókniną. Podobnie rzecz się ma ze wszystkimi roślinami uprawianymi w pojemnikach, których donice dodatkowo owija się w słomę.

W pierwszych latach pędy przycina się o połowę lub jedną trzecią, a po osiągnięciu planowanego kształtu – usuwa się całe nowe przyrosty.

Odpowiednie narzędzia

Ogrodnicy zamierzający podjąć się rzeźbienia roślin powinni zaopatrzyć się w niezawodny sprzęt. Wszystkie sekatory i nożyce przede wszystkim muszą być dobrze naostrzone i nasmarowane. Sekatory przydadzą się do przycinania pojedynczych, cieńszych pędów. Nożyce ręczne, z długimi ostrzami pozwalają na przycinanie kilku pędów naraz. Można zaopatrzyć się również w nożyce elektryczne lub spalinowe. Używając ich, znacznie skrócimy czas swojej pracy, warto jednak przy tym pamiętać, że pracując w ten sposób, już w kilku ruchach możemy zepsuć wcześniej osiągnięty efekt, lepiej więc zacząć używać tego rodzaju narzędzi dopiero wówczas, gdy nabierzemy odpowiedniego doświadczenia w formowaniu roślin.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.