Co wybrać zamiast kafelków do łazienki?

Łazienka bez kafelków na ścianach – czy to jest w ogóle możliwe? Tradycyjnie ściany są wyłożone płytkami przynajmniej koło prysznica, nad wanną i umywalką. Bardzo często podłogi i ściany są kompletnie wykafelkowane albo kafelkowe powierzchnie sięgają aż do sufitu. Co wybrać zamiast kafelków? Podpowiadamy.

 

Łazienkę można wykończyć wieloma materiałami
Łazienkę można wykończyć wieloma materiałami

 

Urządzenie łazienki bez płytek jest całkowicie wykonalne. W wielu przypadkach jest nawet połączone z mniejszymi kosztami i nakładami pracy niż tradycyjne kafelkowanie. W aranżacji łazienki coraz częściej znajdują zastosowanie alternatywne materiały wykończeniowe. Wybierać można od szkła, przez tworzywa sztuczne, wodoodporne tynki, naturalny kamień, panele akrylowe, aż do drewna. Wspólną cechą tych materiałów jest to, że w świeżo wyremontowanej łazience dają niezwykły efekt.

Tynki mineralne zamiast płytek do łazienki

Tynki oparte na spoiwie wapiennym i cementowym są nie tylko dekoracyjne, ale też praktyczne. Przyczyniają się do stworzenia zdrowego, naturalnego nastroju pomieszczenia, jako przyciągający wzrok ozdobnik na pojedynczej ścianie albo jednakowo na wszystkich ścianach – tynk daje dobrą możliwość urządzenia łazienki.

Tynki mineralne wywierają pozytywny wpływ na klimat pomieszczenia. Ich zdolność pochłaniania wilgoci i magazynowania, a potem stopniowe oddawanie na zewnątrz, zabezpiecza przed nadmierną wilgotnością w pomieszczeniu. Te właściwości zapewniają dobrą jakość powietrza, pomagają uniknąć szkód od wilgoci oraz zapobiegają tworzeniu się pleśni.

Czy to będzie tynk strukturalny, gładki i z połyskiem, czy też o wyglądzie surowym i matowym – każdy może nadać łazience oryginalny wygląd. Tynk wapienno-marmurowy w różnych odcieniach stworzy niepowtarzalną optykę powierzchni. Powstanie unikatowa całość, podkreślająca indywidualne cechy projektu.

Łazienka często jest uważana za pomieszczenie wilgotne, a nawet mokre. W rzeczywistości kondensacja pary wodnej albo opryskanie wodą w normalnie użytkowanej łazience występuje jedynie przejściowo. Można tam bez problemu zastosować wiele rodzajów tynku.

Tadelakt, szkło, akryl zamiast płytek w łazience

Tadelakt to znany od starożytności marokański tynk wapienny. Poprzez mocne zagęszczenie przy nakładaniu powstaje powierzchnia o wysokiej wytrzymałości i szczelności, jak również i efekt połysku. Masa podstawowa (proszek tadelaktowy) jest jasnoszara i może być zabarwiona na dowolny kolor przed użyciem.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się w łazience duże płyty szklane. Mogą być umieszczane na ścianach jako przezroczyste, matowe albo kolorowe powierzchnie. Rogi szklanych płyt są mocowane elementami z aluminium. Całość wygląda bardzo elegancko i jest łatwa w pielęgnacji.

Uwaga: Podkład pod szkło musi być bardzo gładki, aby nie powstawały nieregularne odstępy od ściany.

Podobnie jak w przypadku szklanych paneli w łazience mogą być użyte wielkopowierzchniowe płyty akrylowe. Dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach. Istnieje nawet możliwość wydrukowania na płytach określonych motywów zdobniczych. Oba materiały, szkło i szkło akrylowe, instaluje się nieskomplikowanie i szybko. Łatwość utrzymania w czystości oraz estetyczny wygląd są ich wspólną cechą. Te materiały nadają się szczególnie do tworzenia nowego wystroju łazienki.

 

Tapeta i drewno w łazience zamiast kafelków
Tapeta i drewno w łazience zamiast kafelków

 

Naturalny kamień na ścianach w łazience

Wykładzina z naturalnego kamienia nadaje łazience niepowtarzalny wygląd, ale ma też oczywiście swoją cenę. Spektrum możliwych do użycia minerałów jest szerokie i pozwala na różne warianty urządzenia pomieszczenia.

W zależności od zastosowanych materiałów wykładziny kamienne ścian są bardzo różnorodne i mogą się komponować zarówno z rustykalną architekturą wiejskiego domu, jak i ze stylem śródziemnomorskim. Także barwa kamienia ma istotny wpływ na koncepcję pomieszczenia. Marmur promieniuje ponadczasową elegancją, a kamień wapienny, jak na przykład trawertyn, nadaje pomieszczeniu ciepło i przytulność.

Kamienie zarówno aranżowane w stylu shabby chic, jak i wzorowane na śródziemnomorskich, mają niepowtarzalny charakter. Zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach z nastrojowym oświetleniem robią duże wrażenie. Co więcej, szlachetny kamień naturalny, jak i jego imitacja, po fachowej obróbce nadają się bez problemu do wnętrza o podwyższonej wilgotności.

Drewno zamiast kafelków łazienkowych

Nie każdy gatunek drewna nadaje się do zastosowania w łazience. Na przykład gatunki iglaste (sosna, jodła i modrzew), chociaż mają właściwości bakteriobójcze, to na wykładzinę łazienki raczej się nie nadadzą Dąb i klon są z natury mocniejsze i struktura ich drewna czyni je bardziej odpornymi na działanie wilgoci. Także brzoza, wiąz, orzech włoski, czereśnia, olcha i daglezja, a z egzotycznych gatunków: teczyna, wenge, mahoń.

Bez względu na to, jaki gatunek drewna zostanie wykorzystany do wyłożenia ścian łazienki, najlepiej jest zlecić tę pracę doświadczonemu fachowcowi. Poza odpowiednim zabezpieczeniem ważna jest również wentylacja pomieszczenia.

Rodzaje tapet w łazience

Tapety na ścianach w łazience cieszą się coraz większą popularnością. Zamiast opatrzonych już płytek, można osiągnąć nowoczesny wygląd wnętrza przez tapetowanie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie każda tapeta nadaje się do łazienki. Wilgotność powietrza bywa w niej niewątpliwie wyższa niż w salonie albo w sypialni. Do łazienki potrzebne są tapety o specjalnej budowie, nieprzyjmującej wilgoci. Dzięki temu są też zmywalne i łatwe w utrzymaniu czystości.

Tapety winylowe

Tapety winylowe składają się z dwóch warstw: PVC i papieru. W ten sposób powierzchnia zewnętrzna jest odporna na wilgoć i ścieranie. Mogą być spieniane, grubsze lub płaskie z cienką powłoką. Powierzchnia tapety winylowej może być gładka albo strukturalna, imitująca na przykład drewno albo mur.

Tapety z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego są odporne na wodę i uszkodzenia mechaniczne oraz niepalne. Można je malować na dowolny kolor. Pewną wadą może być trudność z usuwaniem ze ściany. Jak nazwa wskazuje, zawierają włókna szklane wyciągane w temperaturze ok. 1400°C. Struktura tapety przypomina tkaninę.

Porcelana zamiast płytek w łazience

Inną alternatywą dla tradycyjnych kafelków może być porcelana, dokładnie panele ścienne z hartowanej poracelany. Wyróżniają się one wyjątkową twardością oraz odpornością na różne szkodliwe czynniki. Przy pomocy różnych technik można porcelanowe płyty indywidualnie formować i dopasować do każdego stylu.

Malowane ściany w łazience

Farba zamiast płytek to dobra alternatywa, zwłaszcza dla mało doświadczonych majsterkowiczów. Do malowania łazienki nadają się:

  • farby lateksowe,
  • farby akrylowo-lateksowe,
  • farby ceramiczne.

Nowoczesne farby łazienkowe zapewniają estetyczny wygląd ścian przez całe lata. Wysokiej jakości farby zawierają dodatki działające grzybobójczo, zabezpieczając przed rozwojem pleśni na ścianach. Do wyboru, poza całą paletą kolorów i odcieni, są powłoki matowe, satynowe albo z lekkim połyskiem.

 

Komentarze