Jak wygospodarować w domu miejsce na schowki?

W małym domu szczególnie trudno jest znaleźć miejsce na sprzęt domowy czy rzeczy, które są rzadziej używane. Dobrym sposobem jest wykorzystanie przestrzeni, która do tej pory pozostawała niezagospodarowana. Najlepiej będzie tak zaplanować schowki, by pasowały funkcją do pomieszczenia, w którym się znajdują.

Istnieje sposób, by w małym domu wygospodarować miejsce na potrzebne schowki, które pomieszczą sprzęty domowe czy rzadziej używane przedmioty. Wystarczy wykorzystać niezaplanowane do tej pory przestrzenie w różnych częściach domu. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, aby wydzielony schowek odpowiadał funkcją pomieszczeniu, w którym się znajduje. W kuchni warto wydzielić małą spiżarkę, w której przechowamy przetwory domowe i inne produkty spożywcze, w pokoju sprawdzi się doskonale garderoba, w korytarzu schowek na pościel, ręczniki oraz sprzęty domowe, zaś w kotłowni schowek na narzędzia ogrodnicze czy materiały opałowe.

www.meblomix.kolobrzeg.pl
Schowek pod sufitem

Mimo że pawlacze najczęściej kojarzą się z czasami PRL-u, taka zabudowa jest coraz częściej wykorzystywana w nowoczesnych projektach aranżacji wnętrza. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre dla inwestorów będących posiadaczami małych domów czy mieszkań. Pawlacze umieszcza się pod sufitem. Jest to szafka o wysokości równej odległości od ościeżnicy do sufitu lub nieco mniejszej.

Można pawlacze zamontować w dowolnym pomieszczeniu, jednak najczęściej umieszcza się je w korytarzu lub w sypialni nad drzwiami. Dobrym pomysłem w małej sypialni będzie zabudowa całej powierzchni ściany wokół drzwi wejściowych. Zyskamy tym samym wiele miejsca do przechowania najróżniejszych rzeczy, nie zajmując jednocześnie dużo przestrzeni w pokoju.

Innym rozwiązaniem będzie wykonanie podłużnych półek przymocowanych pod sufitem w taki sposób, aby można było umieścić na nich ozdobne pudła.

Wnęki w pomieszczeniach

Inwestorzy zwracają często uwagę na to, aby wszystkie pomieszczenia miały regularne kształty, ponieważ wtedy można je łatwo zagospodarować. Wszelkie wnęki czy nisze postrzega się przeważnie jako wadę. Te z pozoru nieustawne zakamarki w postaci wnęk, nisz czy cofnięć muru wynikających z konstrukcji budynku sprawdzą się doskonale jako miejsca do przechowania różnych przedmiotów. Można w nich z łatwością zamontować półki i zamaskować drzwiami zlicowanymi i wykończonymi identycznie jak ściana. Schowki mogą się także wyróżniać na zasadzie kontrastu, tworząc ozdobę wnętrza.

Antresole zwiększające powierzchnię użytkową

Antresola to dobry sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w domu. Można ją zbudować w pomieszczeniach o wysokości 3,2–3,5 m. Wprawdzie nie będzie możliwe swobodne poruszanie się po niej, ale dobrze będzie wykorzystać ją jako schowki. W przypadku gdy aranżujemy pokoje dla dzieci w wysokich pomieszczeniach w kamienicy, dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie na antresoli łóżek dla dzieci. To dobry sposób na to, aby przestrzeń na podłodze wykorzystać do zabawy lub nauki.

Inne ciekawe propozycje

Oryginalne zabudowy pozwolą stworzyć dodatkowe miejsce nawet w ciasnych pomieszczeniach. Dobrym sposobem będzie zagospodarowanie przestrzeni wokół okien, wstawiając tam na przykład półki na książki. Tak stworzona biblioteczka będzie ozdobą wnętrza i pozwoli uporządkować wszystkie książki. Jeśli potrzebujemy mniej półek, dobrze będzie je wstawić pod parapetem, tworząc zabudowę maskującą grzejnik.

W domach z poddaszem, gdzie zaplanowano niską ściankę

www.iszafy.pl
kolankową, nieużytkową przestrzeń można zabudować, przekształcając głęboką przestrzeń pod skosami na garderobę. Oddzielona w taki sposób przestrzeń, gdzie łączyła się podłoga ze stykiem dachu, zwiększy funkcjonalność pokoju.

Na poddaszu czasem konieczne jest wykonanie słupów konstrukcyjnych podtrzymujących dach. Aby je zamaskować, można je obudować półkami na książki albo zabawki dla dzieci. Stworzona w ten sposób zabudowa sprawi, że wnętrze będzie wyglądało oryginalnie i nowocześnie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.