Antresola sposobem na urozmaicenie przestrzeni

Antresola w salonie to interesujące rozwiązanie przestrzenne zastępujące typową drugą kondygnację. Powiększa przestrzeń użytkową, tworząc jednocześnie nowoczesny charakter wnętrza. Może pełnić różne funkcje - kącika telewizyjnego, biblioteczki, domowego biura albo po prostu korytarza prowadzącego do pomieszczeń na poddaszu.

Urozmaicenie przestrzeni w domu

Antresola to doskonały sposób na stworzenie dynamicznej, otwartej przestrzeni oraz uzyskanie dodatkowego miejsca do zagospodarowania. To rozwiązanie pozwala osiągnąć ciekawe efekty we wnętrzu domu. Antresola stanowi osobną kondygnację wydzieloną w górnej części danego piętra i najczęściej nie jest przysłonięta żadnymi pełnymi ściankami od przestrzeni, z jakiej została oddzielona. Antresola ma mniejszą powierzchnię niż kondygnacja, z której ją wydzielono. Najczęściej buduje się ją w pokoju dziennym. Przenika się z przestrzenią na dole, tworząc półpiętro. Dzieli przestrzeń na dwa poziomy, przez co wzbogaca jej odbiór wizualny ze względu na to, że daje dwa punkty widzenia – z dołu i z góry. Dla bezpieczeństwa jest zakończona balustradą.

Antresola może pełnić funkcję jedynie korytarza lub stanowić osobne pomieszczenie otwarte na salon
Antresola może pełnić funkcję jedynie korytarza lub stanowić osobne pomieszczenie otwarte na salon

Pomieszczenia różnej wysokości

Antresola pozwala uzyskać ciekawy efekt przestrzenny. Dzięki antresoli salon, który jest głównym, reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu, staje się bardziej przestronny. Dwukondygnacyjne pomieszczenie zyskuje korzystne proporcje. Wyeksponowane schody prowadzące na górę przestają pełnić wyłącznie funkcję komunikacyjną, a stają się prawdziwą ozdobą wnętrza i zapowiadają obecność drugiej kondygnacji, integrując ją z parterem. Schody wraz z balustradą na antresoli nadają wnętrzu indywidualny, niepowtarzalny klimat. Po rezygnacji z drugiej kondygnacji nad salonem zyskujemy jedną otwartą, wysoką przestrzeń. Dzięki otwarciu w górę salon staje się bardziej rozświetlony i powiększony wizualnie. Jeśli zamontowane zostaną w nim duże okna na całej wysokości ścian, wnętrze nabierze wrażenia ażurowego i przechodzącego płynnie w przestrzeń ogrodową.

Antresola stanowi osobną kondygnację wydzieloną w górnej części danego piętra. Dzieli przestrzeń na dwa poziomy, przez co wzbogaca jej odbiór wizualny ze względu na to, że daje dwa punkty widzenia – z dołu i z góry.

Funkcja antresoli

Warto pamiętać, że to, jaką antresola pełni funkcję, zależy głównie od jej wielkości oraz powierzchni pomieszczenia, z jakiego została wydzielona. Pewnym jest, że sprzyja integracji członków rodziny, ponieważ przebywając na niej, nie traci się kontaktu z pozostałymi mieszkańcami. Antresola może pełnić funkcję jedynie korytarza przejściowego do pomieszczeń na poddaszu lub stanowić osobne pomieszczenie otwarte na salon. A zatem można na antresoli wydzielić osobne pomieszczenia, zaś pozostałą jej część pozostawić niezamkniętą w formie galerii lub całkowicie otworzyć jej przestrzeń na parter. W tym drugim przypadku doskonale sprawdzi się jako domowa biblioteka, gabinet, kącik telewizyjny czy też miejsce zabaw lub dodatkowe miejsce do spania dla gości. Aby przebywanie na niej było komfortowe, jej wysokość musi wynosić co najmniej 2,2 m.

Antresola to doskonały sposób na stworzenie dynamicznej przestrzeni
Antresola to doskonały sposób na stworzenie dynamicznej przestrzeni
Małe antresole mają lekką konstrukcję, jednak zawsze musi być ona dostosowana do konkretnego wnętrza. Dobór materiałów do wykonania antresoli zależy od stylistyki wnętrza oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Niezależnie od funkcji, jaką ma pełnić, konieczne jest jej odpowiednie doświetlenie. Oprócz naturalnego oświetlenia wpadającego przez duże przeszklenia na ścianie salonu należy zapewnić dobre oświetlenie sztucznym światłem. Od żyrandoli na suficie lepsze będą boczne kinkiety oraz halogeny, które dzięki różnorodnym strugom światła pozwolą kształtować przestrzeń wnętrza.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.