Antresola w mieszkaniu – czy to dobry pomysł? Praktyczne wskazówki
Jeśli ktoś marzy o eleganckim, stylowym mieszkaniu, antresola jest doskonalą możliwością, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Tworząc antresolę, zyskuje się zupełnie nową przestrzeń w domu, którą można wykorzystać do własnych potrzeb, a na dodatek spektakularny efekt.
Antresola – na co zwrócić uwagę?
Antresola, zgodnie z prawem budowlanym, jest górną częścią kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą ścianami od strony wnętrza. Jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Bez zachowania określonych środków bezpieczeństwa może być jednak dla mieszkańców domu niebezpieczna. Przed zaprojektowaniem antresoli dobrze jest w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wejście. Ważne są schody – czy to kręte, czy proste, mocna balustrada jest konieczna, aby zapewnić stabilność i zabezpieczenie przed poślizgnięciem. Jeśli antresola będzie używana przez dzieci, zamiast schodów można zainstalować solidną drabinkę.
Balustrada jest kolejnym ważnym aspektem antresoli. Może być tradycyjna albo nowoczesna ze szkła. W ten sposób powstaje przestrzeń przypominająca balkon. Innym, pewnym rozwiązaniem (szczególnie dla dzieci) jest ogrodzenie antresoli szczelnym płotkiem.
Przestrzeń na półpiętrze również musi być oświetlona – konieczny jest oddzielny system. Rodzaj oświetlenia natomiast nie ma tutaj znaczenia i zależy wyłącznie od upodobań mieszkańców oraz celu wykorzystania antresoli. Mogą to być równie dobrze lampy wiszące, jak i ścienne albo stojące.
Jak wysoka powinna być antresola?
Antresola jest świetnym pomysłem na zaoszczędzenie miejsca, zwłaszcza jeśli mieszkanie nie należy do największych. Należy jednak pamiętać, że antresola ma sens jedynie w mieszkaniach z wysokimi sufitami. Doskonale sprawdza się w starych budynkach, natomiast w niskich mieszkaniach, jak na przykład w blokach, antresola tylko by je przytłaczała.
Aby zachować swobodę miejsca zarówno pod półpiętrem, jak i na antresoli, wysokość mieszkania powinna wynosić co najmniej 4,2 m. W pomieszczeniu niższym można urządzić na antresoli sypialnię. W tym wypadku wysokość półpiętra od sufitu powinna liczyć 1,2 m. Ogólnie biorąc, minimalna wysokość mieszkania, w którym da się umieścić antresolę, to 2,6 m.
Jak zbudować antresolę? Wskazówki
Budowę pomieszczenia na półpiętrze można rozpocząć po wykonaniu dobrego projektu. Ponieważ taka konstrukcja wymaga znajomości pewnych zasad, zwłaszcza wytrzymałości materiałów, najlepiej jest zlecić taki projekt fachowcowi. Ma się wówczas pewność, że antresola będzie zgodna z przepisami i wymogami technicznymi. Poza tym nie można zapomnieć o oświetleniu – na półpiętrze potrzebne będzie gniazdko i dobre źródła światła.
Kolejnym krokiem będzie zgromadzenie potrzebnych materiałów. Antresolę buduje się zwykle z drewna, dlatego dobrze będzie odwiedzić na przykład pobliski tartak. Na podstawie projektu będzie można ustalić zapotrzebowanie n poszczególne sortymenty.
Najważniejszym etapem budowy antresoli jest wykonanie otworów i instalacja belek, które będą dźwigać całą konstrukcję. Można to wykonać we własnym zakresie pod warunkiem posiadania odpowiedniego doświadczenia. W innym wypadku najlepiej jest zlecić prace konstrukcyjne fachowcom, którzy wiedzą, jak to zrobić. Belki muszą być przygotowane i tak zamocowane w ścianach, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo mieszkańcom domu. Ostatnim etapem będzie umocowanie podłogi na belkach i zainstalowanie schodów albo drabinki. Między deskami podłogi należy przewidzieć niewielkie szczeliny. Wilgotność powietrza w mieszkaniu zmienia się ustawicznie, przez co drewno na zmianę kurczy się i rozszerza. Szczeliny pomagają zachować odpowiednią wentylację.
Antresola w mieszkaniu – dobry pomysł
Dodatkowa przestrzeń mieszkalna antresoli może być wykorzystana na różne sposoby. Jest bardzo uniwersalny typ pomieszczenia, który można dostosować do własnych potrzeb. W ten sposób może powstać sypialnia, domowa biblioteka albo kącik do wypoczynku. Oto kilka propozycji:
- Antresola w salonie - miejsce odpoczynku po długim dniu
Najbardziej popularną kombinacją jest z pewnością antresola w pokoju dziennym. Podnosi funkcjonalność pomieszczenia oraz sprawia, że wysoki pokój staje się bardziej przytulny. Antresola w mieszkaniu jednopokojowym jest dobrym sposobem na oddzielenie sypialni od części mieszkalnej. W ten sposób można mieć dwa pomieszczenia w jednym – duży salon i małą sypialnię. - Antresola w sypialni – większa funkcjonalność mieszkania
Antresola wcale nie musi być tylko sypialnią – mało tego, może być zbudowana właśnie w sypialni. To rozwiązanie daje nam do dyspozycji dodatkowe pomieszczenie, które może być wykorzystane na różne sposoby. Dobrym pomysłem, docenionym zwłaszcza przez panie, jest urządzenie na antresoli swego rodzaju garderoby. Jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy ubrania nie mieszczą się już do małej szafy. Gdyby jednak garderoba nie była konieczna, zawsze można na antresoli urządzić mały gabinet do pracy, studiów albo rozwijania swojego hobby. - Antresola w pokoju dziecinnym – tajemnicza baza dla dzieci
Antresola w pokoju dla dzieci jest coraz częstszym rozwiązaniem, które doskonale nadaje się do takiego pomieszczenia. Rodzice decydują się na budowę antresoli, aby zaoszczędzić miejsca, zwłaszcza jeśli pokój ma służyć więcej niż jednemu dziecku. Antresola w pokoju dzieci może służyć do rożnych celów. Jeśli będzie jednym z miejsc do spania, na dole zostanie więcej przestrzeni do zabawy i nauki. Poza tym antresola, podobnie jak łóżko piętrowe, stanowi dla dzieci dużą atrakcję. Pozwala im w czasie zabawy puszczać wodze fantazji.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.