Przestronny salon z antresolą

Nowoczesne projekty domów wyróżniają się dużą przestrzenią we wnętrzach dającą poczucie swobody. Przestrzeń można uzyskać poprzez wprowadzenie awangardowych sposobów łączenia czy dzielenia pomieszczeń. Ciekawe możliwości aranżacyjne daje nam pokój dzienny z antresolą zaprojektowaną zamiast typowej kondygnacji piętra lub poddasza.

Oznaką współczesności w domu są duże przestrzenie, które dają poczucie swobody i otwierają przed nami wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Przestrzenią, którą warto ciekawie zaprojektować, jest strefa dzienna, czyli hol, salon oraz jadalnia. Przestronne wnętrze nie tylko podkreśli rangę pomieszczenia, ale także pozwoli uzyskać niezwykły efekt estetyczny. Dzięki antresoli pokój dzienny dzieli się na dwa przenikające się poziomy. Odkrywają się przed mieszkańcami nowe perspektywy widokowe – dostępny jest zarówno widok z dołu na zaaranżowaną przestrzeń na antresoli, jak i widok z góry na nowoczesny, rozległy salon. Poprzez połączenie ze sobą dwóch poziomów ułatwiona jest także integracja domowników.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Do zalet antresoli w pomieszczeniu dziennym można zaliczyć nie tylko względy estetyczne, ale także użytkowe. A więc poza uzyskaniem dodatkowego poziomu zawierającego przestrzeń osłoniętą balustradą, a poprzez to intrygującą i nieco tajemniczą, gdzie można trafić za pomocą schodów, otwarte wnętrze części dziennej pozwala stworzyć niespotykane efekty przestrzenne, dając poczucie swobody. Wnętrze strefy dziennej otwiera się więc nie tylko w poziomie, ale także w pionie, podkreślając rangę tej części domu. Dzięki temu pokój dzienny wydaje się być większy, niż jest w rzeczywistości. Domy zawierające wysoki salon są nie tylko jasne, ale także przewiewne. Poza tym otwierają się na otoczenie wokół domu dzięki płynnemu połączeniu z dużymi przeszkleniami. Piękny ogród wnika zatem do wnętrza domu i staje się częścią aranżacji salonu.

Dodatkowa powierzchnia użytkowa

Antresola powiększa powierzchnię użytkową domu, dając kolejne miejsce do aranżacji. Dzieli ona części salonu o różnym przeznaczeniu. Jest to sposób na oddzielenie dwóch powierzchni, które jednocześnie się przenikają. Takie rozwiązanie sprzyja integracji domowników, gdyż wszyscy pozostają w stałym kontakcie i zasięgu swoich głosów. Można ją zbudować nawet w niewielkich pomieszczeniach, gdzie będzie służyła jako dodatkowa powierzchnia, na której można zorganizować domową biblioteczkę, biuro czy miejsce do spania. W dużych domach może służyć jako kącik wypoczynkowy z kanapą, wygodnymi fotelami i telewizorem, miejsce hobby ze stołem bilardowym czy po prostu jako korytarz komunikacyjny prowadzący do pomieszczeń prywatnych.

Ogrzewanie pokoju z antresolą

Antresola to jednak przestrzeń, która ma pewne wady. Głównym problemem jest ogrzewanie. Ciepłe powietrze z grzejników w salonie unosi się do góry, należy więc dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie, a także przewidzieć zwiększoną moc, by całe ciepło nie uciekało na antresolę. Na górze może jednak przeszkadzać nadmiar ciepła, dlatego warto założyć tam odpowiedni system wentylacyjny. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie ogrzewania podłogowego w salonie, ponieważ w nim najczęściej przebywamy.

Roznoszenie się hałasów

Salon z antresolą sprzyja integracji członków rodziny i łatwiejszemu kontaktowi mieszkańców górnej kondygnacji z osobami przebywającymi na dole, jednak rozchodzące się dźwięki z salonu mogą przenikać do pokojów dziecięcych czy sypialni i przeszkadzać w odpoczynku. W takim wypadku należy zamontować grubsze drzwi w sypialniach lub zbudować antresolę nad rzadziej użytkowaną częścią parteru, która nie jest głośna, czyli na przykład nad holem.

Trudności z oświetleniem antresoli

Trudnością może być także odpowiednie oświetlenie salonu z antresolą. Konieczny będzie wybór silniejszych źródeł światła, by salon był dostatecznie doświetlony. Należy także wybrać takie lampy, by w razie konieczności wymiany żarówki nie trzeba było wzywać alpinisty. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór bocznego oświetlenia w postaci kinkietów czy halogenów zamiast żyrandola. Jeśli antresola pełni funkcję biblioteczki czy gabinetu, ją także będzie trzeba dobrze oświetlić.

Balustrady zapewniające bezpieczeństwo

Użytkowanie z antresoli powinno być przede wszystkim bezpieczne, dlatego należy zamontować balustradę, która zabezpieczy mieszkańców przed wypadnięciem. Wybór materiału, z jakiego zostanie wykonana, i kształtu zależy od charakteru wnętrza salonu. Można zamontować tradycyjne drewniane czy metalowe balustrady pasujące do klasycznego wnętrza, ale także wykorzystać tafle hartowanego szkła. Należy także wstawić schody prowadzące na górę, które będą wygodne dla każdego domownika i pozwolą w łatwy sposób dostać się na piętro.