Antresola drewniana czy stalowa? Czy warto zbudować ją w domu lub mieszkaniu?
Antresola w architekturze odnosi się do półpiętra, a więc do pomieszczenia wydzielonego z przestrzeni parteru albo piętra budynku i nie stanowi oddzielnej kondygnacji. Ludzkie dążenie do możliwie największego swobodnego rozwoju nie kończy się oczywiście przed progiem własnego domu. Może dlatego cieszą się dzisiaj dużą popularnością duże apartamenty z wysokimi sufitami.
Sprzyjająca temu trendowi była zmiana, która zaszła w społeczeństwie, polegająca na odchodzeniu od wielkiego przemysłu na rzecz sektora usług. Z tego powodu wiele budynków fabrycznych i obiektów przemysłowych leżących w atrakcyjnych miejscach zostało w ostatnich latach zamienionych w nowe mieszkania.
Antresola tworzy różne ciekawe wizualne relacje między górą pomieszczenia i dołem, a przede wszystkim daje dodatkową przestrzeń i ekstrapowierzchnię w małym mieszkaniu. Do antresoli można dostać się schodami lub po drabinie, co tworzy dodatkowy element wystroju wnętrza. Antresola może być wykorzystana jako miejsce do spania, gabinet do pracy, kącik do czytania albo praktyczne pomieszczenie do przechowywania różnych rzeczy. Pod tym względem ograniczenie istnieje tylko w wyobraźni mieszkańców.
Kiedy można zbudować antresolę?
Antresola jest w gruncie rzeczy niczym innym, jak dodatkowo wydzieloną przestrzenią w obrębie istniejącego pomieszczenia i na ogół zajmuje tylko część jego powierzchni. Z tego względu wiele antresoli przypomina swoją konstrukcją i wyglądem zewnętrznym galerię nad właściwym pomieszczeniem. Jak zwykle przy tworzeniu podobnych projektów trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem budowy trzeba skontrolować nośność ścian. Później będą one przenosiły znaczną część ciężaru antresoli i jej zawartości. W pewnych okolicznościach to obciążenie może być tak duże, że konieczne stanie się wzmocnienie półpiętra dodatkowymi filarami. Ze względów bezpieczeństwa, konsultacje z fachowcem, przykładowo z architektem wnętrz, mają sens już w fazie projektowania. Odpowiednia ekspertyza przyda się też w przyszłości, aby uniknąć konfliktu z odpowiednimi organami nadzoru budowlanego. Zdecydowanie odradza się wykonywanie samowolek budowlanych.
Antresola - odpowiednia wysokość pomieszczenia
Decyzja co do odpowiedniej wysokości antresoli pozostaje całkowicie w gestii właściciela mieszkania, który w tym wypadku nie musi się przejmować normami budowlanymi. Nie mniej jednak powinno się wziąć pod uwagę własny komfort: budowa antresoli ma niewiele sensu, jeśli nie będzie można korzystać z niej w rozsądnych warunkach, nie mówiąc o dłuższym pobycie. Szczególnie w przypadku niewielkiej odległości między antresolą i sufitem szybko może dojść do przygnębiającego wrażenia. Poza tym cieplejsze (i zużyte) powietrze ciągnie zawsze do góry i ciasne półpiętro słabo nadaje się na gabinet do pracy. Należy również wziąć pod uwagę zmienioną strukturę wnętrza: wąska, wypełniająca pomieszczenie antresola może negatywnie wpłynąć na atmosferę mieszkania.
Dlaczego warto zbudować antresolę?
W bardzo wysokich pomieszczeniach, a za takie można uznać o wysokości co najmniej 4 m, kreatywność projektanta może się swobodnie rozwijać. Komfortowe i bezpieczne użytkowanie pomieszczenia zapewni umieszczenie półpiętra na wysokości nie mniejszej niż 220 cm. Antresola tworzy w takim mieszkaniu nie tylko ważną i potrzebną przestrzeń, ale stanowi też istotny architektoniczny element i podnosi wartość całego mieszkania.
Decyzja o sposobie użytkowania antresoli, podobnie jak jej wysokość, zależy wyłącznie od mieszkańców. Wąskie, w kącie mieszczone półpiętro, nadaje się doskonale na sypialnię, na przykład dla gości, albo jako mały magazyn do przechowywania różnych rzeczy. Z kolei na dużych antresolach znajdzie się wystarczająco dużo miejsca, aby urządzić tam gabinet do pracy albo czytelnię – idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących dużo przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj rodzaj galerii, która zmienia antresolę w przestronną lokalizację, z której można obserwować znaczną część dolnej kondygnacji.
Pamiętać trzeba jednak o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni pod antresolą. Na przykład kuchnia bezpośrednio pod półpiętrem nie jest sensowną opcją, jako że przy najlepszej nawet wentylacji nie da się powstrzymać płynących do góry zapachów. W każdym razie: budowa antresoli wymaga kompleksowego planowania z wyprzedzeniem.
Antresola - drewno czy metal?
Rodzaj materiału, z którego będzie wykonana antresola, wynika z wielu czynników, ale podstawowym wymogiem jest odpowiednia wytrzymałość. Często stosowane są konstrukcje drewniane, ale dużą popularnością cieszą się też antresole z metalu. Poza względami estetycznymi i zgodnością z istniejącym stylem mieszkania, pod uwagę należy wziąć ciężar, jaki konstrukcja antresoli musi unieść. Są to zarówno elementy wyposażenia, jak różne meble i sprzęt pomocniczy, jak i ciężar przebywających na półpiętrze osób. Decydując się na drewno, trzeba kierować się jakością – wybierać surowiec najwyższej jakości z gatunków twardych, jak dąb, grab, buk, jesion.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.