Jak wykonać boniowanie?

Elewacja jest wizytówką domu, dlatego powinna dobrze się prezentować. Boniowanie jest jednym ze sposobów na jej ozdobienie. Stosowano je już w starożytności i z powodzeniem wykorzystuje się do dziś, chociaż nieco inaczej. Na czym polega ta technika?

Boniowanie to kształtowanie na elewacji wzorów mających naśladować płyty kamienne. W tym celu wykonuje się rowki w tynku lub termoizolacji albo przykleja do ściany wypukłe elementy. W ten sposób można ozdobić całą fasadę albo jej fragmenty. Jest to uniwersalna technika, którą dekoruje się zarówno budynki w stylu nowoczesnym jak i klasycznym. Na przykład współczesny wygląd budynkowi nadają poziome pasy albo zdobienia przypominające różnej wielkości prostokątne płyty, z kolei klasycznie wyglądają domy z ozdobionymi narożnikami ścian. Bonie wykonuje się na różne sposoby. Jakie techniki stosuje się współcześnie?

Poziome pasy są charakterystyczne dla budynków zdobionych współcześnie
Poziome pasy są charakterystyczne dla budynków zdobionych współcześnie

Bonie wycinane w ociepleniu

Bonie można wykonać, kształtując odpowiednie wzory w warstwie ocieplenia. Nadaje się do tego zarówno styropian jak i wełna mineralna, z tym że w styropianie jest zdecydowanie łatwiej to zrobić. W termoizolacji wycina się bruzdy (za pomocą boniarek, wyrzynarek, noży termicznych) i mocuje w nich specjalne profile z tworzywa sztucznego – tzw. listwy do boniowania. Na końcach mają perforację albo zamocowaną siatkę (podobnie jak profile narożne), którą łączy się z siatką główną i zatapia w kleju. Listwy mają różne kształty i przekroje. Dają możliwość wykonania boni o idealnie równych krawędziach.

Do wypełnienia bruzdy – zamiast profili z siatką lub perforacją, można użyć listew z twardego styropianu. Takie bonie wykonuje się podobnie jak te opisane wcześniej. W styropianie wycina się bruzdę, w którą wkleja się listwę, a następnie nakłada pozostałe warstwy systemu ociepleń.

Boniowanie to uniwersalna technika, którą dekoruje się zarówno budynki w stylu nowoczesnym jak i klasycznym. W tym celu wykonuje się rowki w tynku lub termoizolacji albo przykleja do ściany wypukłe elementy. Można w ten sposób ozdobić całą fasadę albo jej fragmenty. 

Bonie w styropianie wykonuje się jeszcze w inny sposób: wycina się rowki za pomocą wycinarki elektrycznej i w narożach mocuje zwykłą siatkę narożną. W tym przypadku nie trzeba kupować listew do boniowania, jednak trudniej jest wyżłobić rowki i uzyskać idealnie równe linie.

Dodatkowa warstwa termoizolacji

Bonie można kształtować także w zupełnie inny sposób, nie wycinając ocieplenia, a dodając warstwę termoizolacji. Dodatkowe cienkie płyty ze styropianu lub wełny mineralnej nakleja się na ścianę, pozostawiając pomiędzy nimi odległości o żądanej szerokości. Na wszystkich krawędziach mocuje się narożne listwy z siatką, a potem wykańcza elewację zgodnie z systemem.

Boniowanie można wykonać na kilka różnych sposobów; na przykład można je zrobić w warstwie ocieplenia
Boniowanie można wykonać na kilka różnych sposobów; na przykład można je zrobić w warstwie ocieplenia

Naklejane kształtki

Bonie można również wykonać za pomocą gotowych kształtek (płyt) z twardego styropianu. Dostępne są elementy o różnej wielkości i grubości. Mogą mieć krawędzie proste albo fazowane, a powierzchnię płaską lub wypukłą. Można je stosować na mur, tynk i ocieplenie. Płyty nakleja się jedna obok drugiej, np. w narożniku ściany. Po wyschnięciu kleju uszczelnia się połączenia pomiędzy poszczególnymi kształtkami oraz między ścianą a kształtkami. Na koniec się je maluje. Ta metoda – dzięki równym płytom, pozwala uzyskać powtarzalny wzór.

Jeśli bonie pomaluje się na inny kolor niż resztę ściany – będą bardziej widoczne. Wydadzą się głębsze, jeśli będą miały kolor ciemniejszy niż tynk.

Boniowanie w tynku

W tradycyjnym grubowarstwowym tynku bonie wykonuje się mocując odpowiednie listwy i wypełniając pola pomiędzy nimi tynkiem. Jednak współcześnie rzadko wykonuje się tynki tradycyjne, z uwagi na bardzo popularny bezspoinowy system ociepleń, w którym wykorzystuje się tynki cienkowarstwowe. W takim tynku również można wykonać bonie, jednak będą one bardzo płytkie. Po zamontowaniu ocieplenia wraz z siatką i klejem, na ścianę nakleja się taśmę malarską (można wcześniej w tym miejscu ścianę pomalować). Następnie nakłada się tynk i póki jest świeży – zrywa taśmę. W ten sposób powstają płytkie bruzdy w warstwie tynku. Na koniec – jeśli wcześniej się tego nie zrobiło, maluje się bonie i elewację (chyba że zastosowano tynk barwiony w masie). Jeśli bonie pomaluje się na inny kolor niż resztę ściany – będą bardziej widoczne. Wydadzą się głębsze, jeśli będą miały kolor ciemniejszy niż tynk.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.