Jak zaizolować dach skośny?

Poprawna izolacja dachu skośnego to jeden z ważniejszych elementów budowy energooszczędnego domu, którego użytkowanie ma być komfortowe i tanie. Warto pamiętać, że izolacja przyda się nie tylko mroźną zimą, ale i podczas letnich upałów. W jaki sposób wykonać izolację dachu skośnego?

Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa dachu skośnego
Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa dachu skośnego

Materiały izolacyjne do ocieplenia dachu

O polecanych przez nas materiałach izolacyjnych na dach piszemy dokładniej tutaj. Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym stosowanym do ocieplenia dachu jest wełna mineralna lub szklana. To materiał wykonany z naturalnych surowców, dzięki czemu mamy pewność, że będzie bezpieczna dla naszego zdrowia oraz ekologiczna. Posiada świetne właściwości izolacyjne, jest szeroko dostępna, a jej układanie nie wymaga specjalistycznych umiejętności, dlatego jest chętnie wykorzystywana przez inwestorów. Do izolacji dachów wykorzystuje się wełnę mineralną w postaci rozwijanych rolek lub w formie prostokątów. Ta druga forma jest znacznie łatwiejsza w ułożeniu, bowiem wystarczy ją zaklinować pomiędzy krokwiami, jednak w przypadku niewłaściwego ułożenia może generować straty cieplne. 

Jak przygotować wełnę do izolacji dachu? 

Zanim zamontujemy wełnę, warto ją rozpakować i pozwolić jej się rozprężyć. Uzyska ona dzięki temu właściwych kształtów i lepiej wpasuje się w miejsce montażu. Proces ten może trwać kilka minut. Następnym krokiem będzie zmierzenie odległości pomiędzy krokwiami i docięcie wełny tak, by szczelnie wypełniała przestrzeń międzykrokwiową. W zależności od rodzaju wełny konieczne będzie zostawienie naddatku (około 2 centymetrów), który pozwoli zaklinować wełnę pomiędzy krokwiami.

Układanie wełny mineralnej pomiędzy krokwiami

Układając wełnę pomiędzy krokwiami, należy pamiętać, aby nie pozostawić szczelin (np. przy ściance kolankowej, murłacie lub kalenicy), które mogłyby stworzyć mostki termiczne. Dużą uwagę należy przywiązać także do układania płyt wełnianych, bowiem mogą one z czasem osiadać, tworząc poziome szczeliny pomiędzy nimi. W takim przypadku samo zaklinowanie wełny może okazać się niewystarczające i koniecznie będzie dodatkowe wzmocnienie zabezpieczające płyty przed osuwaniem. 

Układając wełnę pomiędzy krokwiami należy pamiętać, aby nie pozostawić szczelin (np. przy ściance kolankowej, murłacie lub kalenicy), które mogłyby stworzyć mostki termiczne.

Jeżeli decydujemy się na pełne deskowanie dachu lub stosujemy folię wiatroizolacyjną o niskiej paroprzepuszczalności, konieczne będzie pozostawienie szczeliny pomiędzy pokryciem dachowym a wełną o szerokości ok. 2-4 cm. Zapewni ona wentylację dachu i zapobiegnie zbieraniu się wilgoci w wełnie. Jeśli zaś folia zapewnia wysoką paroprzepuszczalność, możemy dosunąć wełnę bezpośrednio do folii.

Dodatkowe ocieplenie dachu

Rosnące wymagania energooszczędne z roku na roku wymuszają na inwestorach nowe rozwiązania. Jak się okazuje, izolacja międzykrokwiowa może nie zapewnić odpowiedniej izolacyjności dachu. Coraz częstszą decyzją jest zastosowanie dodatkowej warstwy wełny pod krokwiami. Należy ją układać „w poprzek” obracając płyty wełny o 90 stopni. Wełnę pod krokwiami zabezpiecza się profilami aluminiowymi, które następnie posłużą jako stelaż do przykręcenia płyt gipsowo-kartonowych.

 

Wełna mineralna do izolacji dachu
Wełna mineralna do izolacji dachu

 

Folia paroizolacyjna - uzupełnienie do izolacji dachu

Jednym z poważniejszych błędów w ociepleniu dachu skośnego jest niezastosowanie folii paroizolacyjnej. Izoluje ona wełnę od wilgotnego powietrza znajdującego się w pomieszczeniach. Powinna znajdować się na całej połaci dachowej, a nie tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci. Ważna jest także precyzja izolacji folią. Należy unikać dziur oraz szczelin, bowiem napór wilgotnego powietrza może być duży. Folię przymocowuje się za pomocą zszywek do więźby dachowej lub przykleja dwustronną taśmą klejącą do aluminiowych profili. W miejscach połączeń należy zachować przynajmniej kilkunastocentymetrowe zakładki.

Wykończenie płytami gipsowo-kartonowymi

Płyty gipsowo-kartonowe mocujemy dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że wełna oraz folie są właściwie przymocowane. Późniejsze poprawki mogłyby wymagać ściągania płyt g-k, co wiązałoby się z ponownym wykańczaniem wnętrz. W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (kuchnia, pralnia, łazienka, toaleta), należy zastosować zielone płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na wilgoć. Płyty montujemy do aluminiowego stelaża za pomocą wkrętu, tak samo jak w przypadku wykonywania np. podwieszanego sufitu. Aby uniknąć spękań pomiędzy połączeniami płyt g-k, należy zastosować siatkę wzmacniającą.

Płyty gipsowo-kartonowe mocujemy dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że wełna oraz folie są właściwie przymocowane.

Izolacja dachu nie jest trudna, dlatego bez obaw może zostać wykonana własnoręcznie. To szczególnie ważne dla osób, które decydują się na budowę domu systemem gospodarczym. Przy zachowaniu dużej precyzji uzyskamy bardzo dobrą izolację termiczną, która posłuży na lata. Ważny jest również wybór wysokiej jakości materiału. Tylko dobrej klasy wełna mineralna zachowa deklarowane przez producenta parametry. Tańsze odpowiedniki mogą mieć te parametry znacznie gorsze, co przełoży się na koszty utrzymania domu. Co więcej, taka wełna może być także postrzępiona, niewymiarowa oraz trudna do ułożenia. Wełnę należy kupować jedynie z pewnych źródeł, gdzie mamy pewność, że nie była poddawana przez wiele miesięcy na działanie wiatru, deszczu oraz słońca. Przy zachowaniu powyższych warunków, będziemy mogli cieszyć się izolacją dachu skośnego przez wiele lat.

Komentarze

  • Chochlik 2018-04-20T12:50:02Z

    Najlepszy do ocieplenia jest styropian, ale sprawdzajcie raporty z GUNBu. Jakość to podstawa efektywnej termoizolacji, a z tym bywa różnie