Malowanie paneli
Zużyte panele podłogowe i ścienne wymagają wymiany. Jeśli jednak ich stan nie jest jeszcze aż tak zły, można pomyśleć o ich odświeżeniu. Malowanie paneli przedłuży ich żywotność, poprawi wygląd i zmieni aranżację wnętrza.
Malowanie paneli to dobry sposób na zapobiegnięcie ich niszczeniu i zmianę wystroju pomieszczenia. Panele drewniane przed malowaniem trzeba przede wszystkim porządnie oczyścić. Dotyczy to przede wszystkim olejowanych i lakierownych podłóg. Wymagają one wyszlifowania. Gdy zostaną dobrze oczyszczone, na drewno nakłada się podkład. Następnie trzeba uważnie wybrać farbę, przeznaczoną do malowania drewna, która dobrze pokryje materiał. Można ją nakładać pędzlem lub wałkiem, zaczynając od krawędzi – miejsc przy ścianie, ale nie w pobliżu drzwi. Kierunek malowania powinien być zgodny z usłojeniem drewna. Czas schnięcia tego typu farb wynosi około trzy godziny. W stosunkowo szybkim czasie można więc cieszyć się w pełni odświeżonym wnętrzem gotowym do użytkowania.
Drewniane panele ścienne również można malować. W tym celu trzeba wybrać odpowiednią farbę. Najczęściej do tego celu stosuje się te same farby, co do malowania drzwi.
Do odświeżania paneli plastikowych zazwyczaj używa się farb w sprayu; mogą to być produkty przeznaczone do metalu, ale przy malowaniu paneli plastikowych należy wystrzegać się produktów przeznaczonych do drewna. Przed malowaniem na oczyszczone panele warto położyć podkład. Na rynku dostępne są specjalne farby razem z podkładem.
Jeśli chodzi o panele laminowane, to można spotkać się z opiniami, że nie warto ich malować; ich powierzchnia nie zapewnia odpowiedniej przyczepności dla farb, łatwiej jest więc je wymienić, niż skutecznie pomalować. Są jednak producenci, którzy zapewniają, że ich produkty dobrze pokryją panele wykonane z płyt MDF. Oferują specjalne farby wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Przed ich użyciem należy najpierw zmatowić powierzchnię paneli. Następnie nanosi się jedną warstwę farby gruntującej oraz dwie warstwy nawierzchniowej.
Komentarze