Meble do domu i ogrodu?
Drewnianymi meblami można ozdobić zarówno salon, kuchnię, sypialnię, jak i ogród i balkon. Niepowtarzalny charakter drewna, bliskość z naturą i jego naturalny charakter sprawiają, że drewno pozostaje najpiękniejszym i najchętniej wybieranym surowcem na meble (i zresztą nie tylko). Dlaczego warto postawić na meblem drewniane we wnętrzu?
Drewno to surowiec ekologiczny. Nie powoduje uczuleń, szczególnie jeżeli zostanie zakonserwowane zdrowymi, naturalnymi środkami antyalergicznymi. Powierzchnia drewna jest ciepła i miła w dotyku, a obecność – kojąca. Dlatego mimo zmieniających się mód ten surowiec ciągle pozostaje na topie. Co więcej, jest materiałem niezwykle uniwersalnym. Można łączyć go z innym drewnem, ale także pozostałymi naturalnymi surowcami, np. kamieniem. Służy mu także towarzystwo wyrobów człowieka: metalu, szkła, tworzyw sztucznych.
Drewno jest plastyczne i z tego powodu narażone na uszkodzenia, zadrapania czy wgniecenia. Ale to nie do końca wada.
Oczywiście, w każdym stylu meble drewniane będą wyglądać inaczej. Mogą różnić się kształtem, gatunkiem drewna oraz sposobem wykończenia. I tak chociażby drewniane meble w stylu glamour będą wyszlifowane na wysoki połysk, podczas gdy drewno we wnętrzu skandynawskim będzie bielone i miało naturalny, surowy charakter.
Meble drewniane w domu – dlaczego warto je wybrać?
Niewątpliwą zaletą mebli z litego drewna jest możliwość zmieniania jego wyglądu w czasie. Drewno jest plastyczne i z tego powodu narażone na uszkodzenia, zadrapania czy wgniecenia. Ale to nie do końca wada. Meble z tworzyw sztucznych też mogą się zadrapać i wtedy nie da się już przywrócić im oryginalnego wyglądu. Inaczej jest w przypadku drewna. Tutaj wystarczy zeszlifować wierzchnią warstwę, nałożyć nowy lakier lub farbę i mebel wygląda jak nowy. Oczywiście, można tak postąpić nie tylko wtedy, gdy mebel uległ uszkodzeniu. Równie dobrze można przeprowadzić taką renowację, by nadać meblom nowego wyglądu – zmienić ich dotychczasowy charakter np. wybierając zupełnie inny odcień farby. Dzięki temu kupując jeden komplet trwałych mebli, można co kilka lat całkowicie odmienić wygląd urządzanego pomieszczenia.
Do jakich pomieszczeń meble drewniane?
Meble drewniane nadają się do każdego pomieszczenia. Najrzadziej z pewnością można je spotkać w łazience, gdzie stały kontakt z wodą i wilgotnym powietrzem negatywnie wpływa na ich wygląd. Niemniej jednak, drewno w łazienkach też się pojawia, a niektóre gatunki drewna egzotycznego doskonale znoszą kontakt z wodą. W innych pomieszczeniach meble z drewna stosuje się chętnie i często. W kuchni można postawić na szafy z litego drewna lub szafki z tworzywa, które jedynie fronty mają drewniane. Z pewnością meble drugiego typu są znacznie lżejsze, a takie szafki można bez problemu zawiesić na ścianie. Oczywiście, dopełnieniem będą drewniane krzesła, stół czy drewniany kredens.
Meble drewniane nadają się do każdego pomieszczenia. Najrzadziej z pewnością można je spotkać w łazience, gdzie stały kontakt z wodą i wilgotnym powietrzem negatywnie wpływa na ich wygląd.
Meble w salonie, takie jak kredens, regały, szafy i komody to najczęściej właśnie drewno. Również w zestawie wypoczynkowym ten naturalny surowiec może się pojawić. Chociaż materiałowa lub skórzana tapicerka będzie tutaj ważniejsza, to delikatne drewniane wykończenia (nóżki, podłokietniki) nadadzą kompletowi dodatkowej elegancji. Stosowanie drewnianych mebli w sypialniach i pokojach dziecięcych to nie tylko dobry wybór ze względów estetycznych, ale także ze względu na kojące właściwości drewna.
Drewniane meble do ogrodu: jak o nie dbać?
Innym miejscem, w którym drewniane meble mogą wykazać cały swój potencjał, jest ogród, balkon i taras. Naturalne drewno idealnie pasuje do zieleni trawy, roślin i drzew. Wybierając meble do ogrodu, trzeba jednak kierować się nieco innymi wytycznymi niż w przypadku mebli ustawionych we wnętrzu.
Jak już zostało powiedziane, drewno nie jest bardzo odporne na działanie wody. Dlatego drewniane meble w ogrodzie należy dobrze konserwować. Istnieją na to trzy podstawowe sposoby.
1. Olejowanie mebli drewnianych
Pierwszy z nich to olejowanie. Jest to sposób najmniej trwały, ale pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu mebli. Jest to jedyny zabieg wymagany w przypadku mebli z drewna egzotycznego, jednak w przypadku rodzimych gatunków olejowanie może nie wystarczyć.
2. Konserwacja impregnatem
Lepszą ochronę od oleju zapewnia impregnat. Pomalowana nim powierzchnia drewna nie przyjmuje wody, podobnie jak w przypadku olejowania. Co więcej, impregnat chroni także przed porostami, glonami, grzybami oraz owadami takimi jak korniki, które mogłyby uszkodzić strukturę drewna. Zaimpregnować meble można samodzielnie, choć lepszą opcją jest kupienie mebli już zaimpregnowanych. Impregnat nakładany maszynowo pod dużym ciśnieniem wnika głębiej do środka drewna i lepiej zabezpiecza meble.
3. Lakierowanie drewnianej powierzchni
Trzecią metodą dbania o drewno o jest lakierowanie. Zaimpregnowaną wcześniej powierzchnię maluje się lakierem, który dodaje połysku lub matowego wykończenia, może także zabarwić drewno na inny kolor. Drewniane meble zabezpieczone w ten sposób są jeszcze bardziej chronione przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed naturalnymi zagrożeniami. Minusem jest jednak fakt, że po kilku latach lakier zaczyna się łuszczyć, a meble potrzebują renowacji, czyli zeskrobania warstwy starego lakieru i zastąpienia jej nowym.
Meble drewniane świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na świeżym powietrzu. Dzięki nim człowiek może cieszyć się kontaktem z naturą na co dzień, także gdy aura nie sprzyja długim spacerom. Drewno jest surowcem tak zróżnicowanym pod względem wyglądu, właściwości czy nawet ceny, że każdy może bez trudu znaleźć meble idealnie pasujące do jego gustu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.