Wybór mebli ogrodowych

Kwiecisty ogród otaczający dom jest doskonałym miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu. Dopełnieniem zielonej przestrzeni będą meble ogrodowe, które są nie tylko obiektami użytkowymi, ale także służą jako ozdoby uatrakcyjniające ogród.

Ogród domowy to przede wszystkim miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. Można się tu zrelaksować po całym tygodniu pracy, zażywając kąpieli słonecznych, ale także zorganizować weekendowego grilla w gronie najbliższych czy przyjęcie rodzinne. Meble ogrodowe są nieodłącznym elementem niezbędnym do planowania wakacyjnych spotkań. Przed ich wyborem powinniśmy przede wszystkim zdecydować, do czego będą służyły oraz gdzie będą stały. Od materiału, z jakiego zostały wykonane, zależy ich trwałość oraz łatwość pielęgnacji. Szeroki wybór mebli dostępnych na rynku nie tylko pod względem materiałowym, ale także cenowym pozwoli dobrać odpowiednie zgodne z preferencjami klienta.

Dopasowanie elementów małej architektury

Wybór elementów małej architektury ogrodowej może się wiązać ze znacznym wydatkiem, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć ich zakup. Meble ogrodowe muszą przede wszystkim pasować do siebie wzajemnie, ale także do elewacji domu i charakteru ogrodu. Warto uwzględnić je w projekcie zagospodarowania ogrodu, zwracając uwagę, by wszystkie jego elementy ze sobą korespondowały. Należy pamiętać, że wiklinowe czy rattanowe fotele nie zawsze będą pasowały do budynku w nowoczesnym stylu, zaś metalowy stół z przeszklonym blatem nie będzie dobrze wyglądał na tarasie drewnianego domu z bali.

Drewno w ogrodzie

Chętnie stosowanym i bardzo modnym materiałem do produkcji mebli ogrodowych jest drewno. Meble tego typu są przeznaczone dla zwolenników prostoty, klasycznej elegancji i wygody. Są ciepłe, przez co komfortowo można na nich siedzieć nawet w chłodne wieczory. Doskonale korespondują z zielenią ogrodu i pasują do każdego otoczenia – dobrze wyglądają pośród drzew w klasycznym ogrodzie, ale także sprawdzą się w nowoczesnej aranżacji zawierającej połączenie kamieni i szkła. Drewniane meble są lżejsze od metalowych, dlatego można je postawić na każdym podłożu, zarówno na tarasie, jak i na trawniku. Są wykonywane najczęściej z krajowego drewna sosnowego czy świerkowego, ale popularne są też meble z dębu, topoli, buku, grabu, olszyny czy potocznie zwanej akacji. Drewno egzotyczne jest trwalszym materiałem, ale i droższym. Popularne jest drewno eukaliptusowe sprowadzane z Australii i Tasmanii oraz tekowe z południowej i południowo-wschodniej Azji. To drugie jest niemal tak twarde jak dąb, a dzięki zawartym w nim substancjom oleistym i kwasu krzemowego jest odporne na wilgoć, działanie substancji chemicznych oraz owady. Drewniane meble występują w dowolnych kształtach – prostych, nowoczesnych, a także bardziej klasycznych ze zdobieniami. Najładniej wyglądają meble o naturalnej barwie. Jeśli wolimy jasne drewno, wybierzmy sosnowe czy świerkowe. Nieco ciemniejsze i bardziej sine jest drewno dębowe. Jeszcze ciemniejsze jest akacjowe, zaś brązowe – eukaliptusowe i tekowe. Pokrywając drewniane meble specjalnie przeznaczonym do tego olejem, wydobędziemy z nich głębię koloru. Należy jednak pamiętać, że każde drewno z wyjątkiem egzotycznego ciemnieje wraz z upływem czasu, a wilgoć sprawia, że traci swój naturalny kolor. Z tego powodu należy je co kilka lat impregnować i malować lakierem czy farbą. Ponadto trzeba także pamiętać o właściwym ich przechowywaniu – zimą powinny być chowane do suchego pomieszczenia.

Solidne meble metalowe

Meble metalowe są bardziej wytrzymałe od drewnianych, odporniejsze na zniszczenia, a także łatwiejsze w pielęgnacji. Są ciężkie, dlatego lepiej sprawdzą się na utwardzonym podłożu tarasu, jednak nie jest zalecane ustawianie ciężkich żeliwnych mebli na balkonie czy na tarasie, pod którym znajdują się pomieszczenia. Lżejsze od żeliwnych są meble z aluminium czy ze stali. Powinno się także przemyśleć wybór ciężkich mebli metalowych, jeśli schowek na nie będzie znajdował się na strychu. Podczas użytkowania konieczne jest użycie poduszek wyściełających siedzisko i oparcie, które ocieplą zimne meble w chłodniejsze dni, a także zapewnią komfort siedzenia w słoneczne popołudnia, kiedy krzesła się nagrzeją. Metalowe meble lepiej komponują się z nowoczesnymi ogrodami zawierającymi oczka wodne z fontanną czy ścieżki z kamienia. Metalowe meble są odporne na działanie czynników atmosferycznych, jednak konieczne będzie zabezpieczenie stalowych elementów przed wilgocią, aby nie zaatakowała ich rdza.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.