Jak dbać o meble tapicerowane?
Meble tapicerowane, czyli obite tkaniną, sprawiają, że nasze pomieszczenia wyglądają bardziej przytulnie i są wygodniejsze. Niestety, utrzymanie ich w czystości nie zawsze jest proste. Stosując jednak kilka zasad, można sprawić, że dłużej będą wyglądać ładnie i czysto.
Niezależnie od tego, jaki sposób czyszczenia mebli tapicerowanych wybierzesz, za pierwszym razem przetestuj wybrany środek w mało widocznym miejscu. W ten sposób przekonasz się, czy dany detergent albo domowy sposób z pewnością nie zaszkodzą obiciu. Druga ważna zasada to szybka reakcja, jeżeli chodzi o plamy (szczególnie te najtrudniejsze do usunięcia: tłuszcz, czerwone wino, czekolada).
Tapicerowane meble - rodzaj materiału
Meble tapicerowane mogą być obite różnymi materiałami: od tych sztucznych i dość łatwych do utrzymania w czystości przez bardziej wrażliwe naturalne materiały po drogocenny jedwab. Zanim więc przystąpisz do czyszczenia swoich mebli, upewnij się, z jaką tkaniną masz do czynienia. Najłatwiej sprawdzić po prostu metkę. Producent mebli mógł też umieścić informację na temat czyszczenia mebli. Jeżeli nie ma jej na metce, być może uda się ją znaleźć na stronie internetowej producenta.
Jedną z częściej używanych tkanin do obić jest mikrofaza i mikrofibra. Ten sztuczny materiał jest bardzo łatwy w czyszczeniu. W jego przypadku zazwyczaj wystarczy regularne odkurzanie, które usunie brud i kurz. Ponieważ włókna są sztuczne, nie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, które powodują alergie. Większe zabrudzenia można usunąć zwilżoną ściereczką, ewentualnie z dodatkiem środka czyszczącego.
Żakard to naturalna tkanina, która jest bardzo mocna i wytrzymała, choć nieco szorstka w dotyku. Tutaj również podstawą pielęgnacji jest regularne odkurzanie, ale nie obędzie się również bez czyszczenia kanapy czy fotela przynajmniej od czasu do czasu.
Skóra, zarówno ta naturalna, jak i skaj, by utrzymać piękny wygląd potrzebuje regularnego czyszczenia za pomocą specjalnych specyfików (choć istnieją także domowe sposoby na olejowanie skórzanej tapicerki). W tym przypadku trzeba ponadto uważać, żeby kurz nie wniknął zbyt mocno w zakamarki mebla. Dlatego skórę myje się letnią wodą z dodatkiem mydła (lub płatków mydlanych), uważając przy tym, by zbytnio nie pomoczyć skóry.
Często stosowanym obiciem jest również welur. Jest to delikatna tkanina, którą należy odkurzać zgodnie z kierunkiem włosia. Także w trakcie mycia na mokro należy zachować wyjątkową ostrożność.
Jak czyścić meble tapicerowane?
W przypadku wszystkich mebli tapicerowanych należy pamiętać o odkurzaniu. W niektórych domach będzie trzeba robić to raz na miesiąc, ale tam, gdzie są zwierzęta i małe dzieci, zaleca się odkurzać częściej, np. raz w tygodniu. Również alergicy będą musieli zwiększyć częstotliwość odkurzania mebli tapicerowanych.
Drugim etapem jest mycie na mokro. W tym celu poleca się używać miękkiej ściereczki z mikrofibry, która nie uszkodzi włókien materiału. Chociaż mowa o myciu “na mokro”, w rzeczywistości szmatka powinna być zaledwie wilgotna. Dużym błędem jest zmoczenie mebla tak mocno, że pomoczy się znajdująca się wewnątrz gąbka - to może prowadzić do trwałego uszkodzenia mebla lub jego odkształcenia się. Gdy taka sytuacja już się zdarzy, należy jak najszybciej osuszyć zmoczony mebel, np. za pomocą suszarki lub kaloryfera.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele środków do czyszczenia mebli tapicerowanych. Są wygodne w użyciu i dedykowane konkretnym rodzajom tapicerek. Mimo tego, zazwyczaj producent ostrzega, by początkowo użyć specyfiku w mało widocznym miejscu. W przypadku kupnego specyfiku należy po prostu postępować zgodnie z instrukcją, czyli np. spsikać czyszczoną powierzchnię sprayem, odczekać odpowiedni czas, by środek zaczął działać, a następnie suchą lub wilgotną ściereczką przetrzeć całą tapicerkę.
Czyszczenie mebli tapicerowanych - domowe sposoby
Jeżeli nie chcesz lub nie możesz wykorzystać dedykowanych środków czyszczących do tapicerek, istnieje szereg domowych sposobów na pozbycie się zabrudzeń. Jednym z prostszych jest rozsypanie zwykłego proszku do prania na siedzisku kanapy (wykonanej ze sztucznego obicia lub żakardu). Po kilku minutach proszek można zebrać odkurzaczem, a resztki - wilgotną ściereczką. Plamę z kawy lub czerwonego wina można wywabić za pomocą mieszanki wody z kwaskiem cytrynowym, a ślady po atramencie gliceryną. W tych sytuacjach bardzo ważne jest, aby czyścić plamę od jej brzegów do środka, by niepotrzebnie nie powiększyć jej na cały mebel.
Czyszczenie tapicerki - profesjonalna firma
Może zdarzyć się, że mimo regularnego czyszczenia, tapicerka straciła swój dawny urok. Zamiast ją wymieniać lub pozbywać się całego mebla, można dać jej jeszcze ostatnią szansę i skorzystać z usług firmy specjalizującej się w czyszczeniu tapicerek. Takie przedsiębiorstwo ma do dyspozycji silne środki czyszczące, profesjonalny sprzęt oraz przede wszystkim doświadczenie. Te trzy czynniki powinny sprawić, że meble znowu zaczną wyglądać jak zaraz po zakupie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.