Meble ogrodowe dostosowane do wielkości i aranżacji tarasu

Elementy małej architektury oraz meble ogrodowe wzbogacają otoczenie wokół domu, ale także sprzyjają wypoczynkowi mieszkańców. Powinny one być jednak dopasowane do stylistyki domu, by dobrze współgrać z jego wyglądem.

Meble w ogrodzie nie tylko urozmaicają zieloną przestrzeń wokół domu, ale sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu i są elementem umożliwiającym spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół. Aby obiekty małej architektury pasowały nie tylko do siebie, lecz także do charakteru ogrodu oraz stylu domu i jego elewacji, warto o ich wyborze pomyśleć już w trakcie projektowania przestrzeni ogrodu. Drewniane, półkoliste pergole czy meble wiklinowe nie zawsze będą pasowały do domu o nowoczesnej architekturze, zaś stoliki z przeszkleniami i metalowe krzesła niekoniecznie będą dobrze współgrać z domem zbudowanym w stylu dworkowym. Poniżej podajemy kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać, wybierając meble ogrodowe.

Meble drewniane wpasują się w każdy krajobraz, jednak są mało odporne na deszcz i słońce
Meble drewniane wpasują się w każdy krajobraz, jednak są mało odporne na deszcz i słońce

Przeznaczenie mebli ogrodowych

Zanim kupimy meble ogrodowe, powinniśmy się zastanowić, do czego będą służyć. Jeśli posiadamy dużą rodzinę i lubimy spożywać posiłki na świeżym powietrzu lub jesteśmy miłośnikami weekendowego grillowania w gronie znajomych, warto zdecydować się na duży, wieloosobowy stół z krzesłami. W przypadku gdy ogród ma być jedynie miejscem wypoczynku, lepiej wybrać wygodne fotele i niski stolik, przy którym będziemy mogli poplotkować ze znajomymi, pijąc kawę, oraz leżak z możliwością regulacji oparcia, który umożliwi czytanie ulubionych książek w komfortowej pozycji, a także zażywać kąpieli słonecznych w upalne dni. Duża ławka może się przydać rodzicom, którzy chcą obserwować swoje pociechy bawiące się w ogrodowej piaskownicy.

Chcąc postawić duży stół z krzesłami na tarasie, należy go wcześniej wymierzyć. Trzeba pamiętać, że krzesła postawione wokół stołu zajmują dodatkowo ok. 60 cm, ale potrzebna jest także dodatkowa przestrzeń za nimi, by można wygodnie do nich podejść i je odsunąć.

Miejsce na stół z krzesłami

Niezwykle istotny jest wybór miejsca, gdzie ustawimy ogrodowe meble. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ilość miejsca, ale także na rodzaj podłoża. Na twardym podłożu na tarasie możemy postawić każdy rodzaj mebli. Dobrze sprawdzą się zarówno lekkie, wiklinowe fotele, jak i ciężki, metalowy stół z krzesłami. Chcąc postawić meble ogrodowe na trawniku, musimy się ograniczyć jedynie do lekkich zrobionych z wikliny, drewna czy plastiku. Niezwykle istotne jest także nasłonecznienie – jeśli stawiamy meble na niezadaszonym tarasie lub w ogrodzie zlokalizowanym od południa, warto pomyśleć o parasolu ogrodowym lub pawilonie ogrodowym, który będzie dawał cień. Wymiary mebli powinny być dostosowane do ilości miejsca w ogrodzie. Chcąc postawić duży stół z krzesłami na tarasie, należy go wcześniej wymierzyć. Trzeba pamiętać, że krzesła postawione wokół stołu zajmują dodatkowo ok. 60 cm, ale potrzebna jest także dodatkowa przestrzeń za nimi, by można wygodnie do nich podejść i je odsunąć.

Wybierając parasol do ogrodu, lepiej kupić taki w neutralnych kolorach, które nie wyblakną na słońcu
Wybierając parasol do ogrodu, lepiej kupić taki w neutralnych kolorach, które nie wyblakną na słońcu

Wybór materiału wykonania

Wybór materiału, z jakiego wykonane są meble, to najważniejsze kryterium decydujące o zakupie. Od niego zależy bowiem ich trwałość i łatwość pielęgnacji. Aby meble służyły długo, trzeba wziąć pod uwagę wpływ warunków pogodowych. Jeśli meble będą wystawione na działanie deszczu czy promieni słonecznych, dobrze wybrać materiał, który nie będzie jemu podlegał. Stal jest niezwykle trwała, jednak może zaatakować ją rdza. Meble metalowe są ciężkie, dlatego trzeba je postawić na twardej powierzchni. Aluminium jest najlżejsze z wymienionych wyżej materiałów i nie ulega korozji, jednak jest mniej trwałe. Do postawienia na trawie nadają się meble z drewna, wikliny oraz plastiku. Drewniane meble są ładne i wpasują się w każdy krajobraz, jednak są mało odporne na deszcz i słońce. Dobra jest pod tym względem wiklina, która nie zniszczy się na skutek kontaktu z wodą. Meble plastikowe są lekkie i odporne na warunki atmosferyczne, jednak wyglądają mniej estetycznie.

Wybór materiału, z jakiego wykonane są meble, to najważniejsze kryterium decydujące o zakupie. Od niego zależy bowiem ich trwałość i łatwość pielęgnacji. Jeśli meble będą wystawione na działanie deszczu czy promieni słonecznych, dobrze wybrać materiał, który nie będzie jemu podlegał.

Komfortowe fotele

Nawet z najładniejszych mebli nie będziemy korzystać, jeśli nie będą wygodne. Krzesła, fotele czy leżaki powinniśmy wypróbować jeszcze w sklepie. Można dla komfortu siedzenia kupić poduszki i okrycia mebli, jednak pamiętajmy o tym, że stale przechowywane na powietrzu mogą wyblaknąć i stracić na wyglądzie. Stół powinien być dostosowany do jego przeznaczenia. Jeśli chcemy przy nim spożywać posiłki, powinniśmy wybrać standardową wysokość i kupić wygodne krzesła. W przypadku gdy ma stać przy leżakach i służyć jedynie jako stojak na sok i miskę z owocami oraz półka na gazety, warto zdecydować się na niższy stolik kawowy. Wybierając parasol do ogrodu, lepiej kupić taki w neutralnych kolorach, które nie wyblakną na słońcu. Aby zapewnić trwałość meblom, zaleca się przechowywać je w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Jeśli dużej ławki ogrodowej nie możemy wnieść do środka, warto na zimę owinąć ją folią.

Komentarze

  • Modu 2022-02-21T15:21:15.305Z

    Pomiar tarasu przy wyborze kompletu mebli ogrodowej to podstawa, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy sporą, wolną przestrzenią. Dobrym pomysłem jest też stworzenie projektu aranżacji tarasu w formie 3D (samodzielnie lub z pomocą projektanta). Osoby, które chcą cieszyć się użytkowaniem mebli ogrodowych idealnie dostosowanych do ich potrzeb, powinny wybrać firmę, która oferuje możliwość personalizacji zestawu od A do Z.