Okna dachowe – rodzaje, montaż, wymiary. Poradnik krok po kroku

Montaż okien dachowych nie jest skomplikowany, ale wymaga dobrego przygotowania. Od efektu zależy również odpowiednie dobranie okna do pomieszczenia i dachu, aby maksymalnie uchronić wnętrza przed stratami ciepła czy hałasem. Jak dobrać okna dachowe i je montować? Podpowiadamy w instrukcji.

Warto wiedzieć! Montaż okien dachowych warto zlecić fachowcom z firmy, u której zakupiliśmy produkt. Dzięki temu możemy skorzystać z gwarancji zarówno na okno, jak i usługę, a za całość zapłacimy niższy podatek VAT – 8, a nie 23%.

Montaż okien dachowych – kiedy wykonać i ile to trwa?

Montaż okien dachowych najlepiej wykonać podczas krycia połaci dachowej. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko powstania nieszczelności czy uszkodzeń pokrycia. Czas montażu uzależniony jest od wymiarów okna oraz tego, czy fachowcy będą musieli naruszyć konstrukcję dachu. Jednak doświadczona firma poradzi sobie z montażem w ciągu kilku godzin.

Jak dobierać okna dachowe? Zalecenia producentów

Dobór okien dachowych musi być warunkowany głównie kątem nachylenia dachu. W poniższej tabeli przedstawiamy najbardziej polecane rozwiązania względem nachylenia połaci.

Polecany rodzaj okna dachowego względem kąta nachylenia połaci
Polecany rodzaj okna dachowego względem kąta nachylenia połaci
Poza powyższymi, musimy wziąć pod uwagę dopasowanie wysokości do kąta nachylenia dachu. Zasadą jest, że im mniejszy kąt, tym okno może być dłuższe i odwrotnie.

Rodzaje okien dachowych (połaciowych)

Ze względu na sposób, w jaki okno się otwiera, wyróżniamy kilka rodzajów okien dachowych:

  • Okna obrotowe. W połowie wysokości ościeżnicy znajduje się oś obrotu skrzydła. To najtańsze okna dachowe. Są wygodne w czyszczeniu.
  • Okna wysokoosiowe. Ich oś obrotu znajduje się na ¾ wysokości ościeżnicy. Są droższe od okien obrotowych, ponieważ wymagają zastosowania siłowników, które będą wspomagać unoszenie okien.
  • Okna uchylno-obrotowe. Posiada dwie osie obrotu. Jedna znajduje się w połowie ramy i służy do obracania o 180° w celu czyszczenia. Druga znajduje się na górnej krawędzi i służy do uchylania o kąt do maks. 30°.
  • Okna kolankowe. To połączenie dwóch okien: dachowego i fasadowego. Dają dobry dostęp do światła dziennego. Niestety w trakcie deszczu niemożliwe jest wietrzenie pomieszczenia.
  • Okna balkonowe. Są zabudowane na dole – ta część po otwarciu tworzy przezroczystą balustradę. Górna część zamienia się natomiast w daszek. Tego typu okna stosuje się w dachach, gdzie nie występuje ścianka kolankowa, a kąt nachylenia dachu to 40-50°.

Montaż okien dachowych krok po kroku
Montaż okien dachowych krok po kroku

Jak montować okna dachowe? Instrukcja

Krok 1 – rozmieszczenie okna

Górna krawędź okna powinna sięgać ok. 200 cm, dolna – 100 cm nad podłogą. Powierzchnia okien powinna stanowić co najmniej 1/10 powierzchni podłogi. W przypadku dachów o mniejszym kącie nachylenia, zaleca się zastosować dłuższe okna.

Krok 2 – rozstaw krokwi

Optymalnie, jeśli rozstaw krokwi w świetle jest równy szerokości okna powiększonej o 3 cm z każdej strony (czyli o 6 cm). Jeśli wymiar ten jest inny, najlepiej skonsultować montaż z projektantem albo konstruktorem.

Krok 3 – otwór do okna dachowego

Wycinamy otwór w konstrukcji dachu. Musimy zdemontować więc pokrycie dachowe, a następnie przykręcić łaty montażowe, zgodnie z odległościami zalecamy w instrukcji producenta.

Krok 4 – przygotowanie okna do montażu

Demontujemy skrzydło z ościeżnicy. Przykręcamy do niej kątowniki montażowe zgodnie z instrukcją. Umieszczamy ościeżnicę w otworze, opierając kątowniki na łatach. Należy przykręcać tylko po jednym wkręcie w narożnikach – dzięki temu będziemy mogli dobrze wypoziomować ościeżnicę. Następnie montujemy skrzydło w ościeżnicy i sprawdzamy, czy pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą powstała szczelina jest równoległa do długości. Analogicznie sprawdzamy szczeliny poziome. Jeśli wszystko jest równe, możemy przykręcić ościeżnicę.

Krok 5 – izolacja okna dachowego

Kolejny etap to demontaż skrzydła i izolacja okna. Warto skorzystać z materiałów izolacyjnych, które poleca producent okna – dzięki temu przyspieszymy montaż i będziemy mieć pewność, że okno jest dobrze zaizolowane. Na tym etapie należy również zamocować nad oknem rynnę odwadniającą.

W tym kroku musimy również zamontować kołnierz uszczelniający. Dobieramy go do rozmiaru okna i tego, jakie jest pokrycie dachowe. Istotne jest zachowanie odległości między pokryciem a oknem, które podane są instrukcji.

Krok 6 – wnęka wokółokienna

Zwykle wykonywana jest z płyt gipsowo-kartonowych. Dobrze wykonana wnęka wokółokienna jest równoległa na górze do podłogi – a pod samym oknem prostopadła.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.