Jak myć wysoko zamontowane okna dachowe?
Pokoje w domach z poddaszem użytkowym muszą zostać odpowiednio doświetlone. W tym celu projektuje się lukarny, okna w ścianach szczytowych lub w dachu. Te ostatnie bywają umieszczane także w wysokich pomieszczeniach otwartych na drugą kondygnację. Jak myć tak wysoko zamontowane okna?
W takich lokalizacjach idealne byłyby okna samoczyszczące. Niestety, to rozwiązanie na razie pozostaje w sferze marzeń. Na rynku są natomiast dostępne okna z szybami ze szkła samoczyszczącego, pokrytego specjalną cienką i przezroczystą powłoką z mineralnego materiału hydrofilowego. Powłoka ta sprawia, że padająca na szkło woda rozpływa się równomiernie, powodując efekt mycia. Następnie szybko odparowuje, nie pozostawiając śladów. Dostępne są także okna ze szkła, na którym zachodzą dwa rodzaje reakcji chemicznych. Po pierwsze pod wpływem światła dziennego rozkładane są skupiska zanieczyszczeń, a po drugie woda deszczowa, spływając po szkle równą warstwą, zmywa uwolniony brud.
Rodzaje okien połaciowych
Najczęściej spotykanym rodzajem okien połaciowych są okna obrotowe. Mają one oś obrotu w połowie lub w 2/3 wysokości skrzydła. Odwrócenie okna umożliwia dostęp do jego zewnętrznej płaszczyzny, która odchyla się do wnętrza pomieszczenia. Można je umyć bez wychylania się czy wchodzenia na dach.
Są także okna, które umożliwiają uchylanie i obracanie. Okna uchylno–obrotowe nie są najtańszym rozwiązaniem, ale są bardzo praktyczne. Można je wykorzystywać jako uchylne, ponieważ posiadają klamkę zamontowaną w dolnej części skrzydła. Dodatkowo, po odblokowaniu blokady, zwalniają się górne zawiasy, a skrzydło można obracać. Pozwala to na łatwe umycie okna. W nowocześniejszych modelach sposób otwierania jest zmieniamy za pomocą klamki.
Okna obrotowe można umyć bez wychylania się czy wchodzenia na dach. Jest to możliwe dzięki osi obrotu, która umożliwia dostęp do zewnętrznej płaszczyzny po jej odchyleniu do wnętrza pomieszczenia.
Okna uchylne są nieco trudniejsze do czyszczenia. Ich oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy, która powinna być umieszczona na wysokości stojącego użytkownika, aby można było przez nie swobodnie wyglądać. Okno tego typu po otwarciu nie zamyka się samo, dzięki siłownikom lub sprężynom. Tego rodzaju okna z reguły są montowane po dwa, co ułatwia dostęp do nich i mycie.
W oknach rozwieralnych zawiasy są umieszczone z boku. Ten rodzaj okien jest stosowany głównie jako wyłaz na dach. Natomiast okna nierozwieralne, czyli świetliki zamontowane na stałe, nie posiadają możliwości otwierania.
Drabina i kij teleskopowy
By uzyskać dostęp do bardzo wysoko położonych okien, na przykład na klatce schodowej, nad schodami ze spocznikiem, możemy posłużyć się zwyczajną drabiną o odpowiedniej wysokości. Gorzej, gdy schody nie mają spocznika. Potrzebujemy wtedy specjalnej drabiny schodowej, to znaczy takiej, która jest przystosowana do użytkowania na dwóch poziomach podłoża i ma możliwość skracania lub wydłużania jednego ramienia.
Jeśli wysoko położone okno jest umieszczone nad płaską powierzchnią, możemy skorzystać ze zwykłej drabiny, choć bardziej funkcjonalna będzie drabina z podestem.
Do umycia wysoko zamontowanych okien może przydać się teleskopowy kij rozsuwany, blokowany na dowolnej długości. Tego typu kije są wykonywane z aluminium, dzięki czemu są lekkie, ale dosyć sztywne. Na końcu posiadają zamontowany element umożliwiający montaż gąbek, zbieraków do wody, szczotek. Niektóre mogą rozsuwać się do długości nawet 11 metrów. Może to pomóc w umyciu okien od wewnątrz, a przy skorzystaniu z dobrej drabiny nawet okien zewnętrznych.
Mycie okien połaciowych bywa skomplikowanym zadaniem. W przypadku niektórych typów okien - nie do rozwiązania własnymi siłami. Trzeba się wówczas wspomóc usługami fachowca, alpinisty z firmy sprzątającej lub znajomego dekarza. Firmy specjalistyczne wykorzystują nowoczesne rozwiązania. Na przykład połączenie teleskopowego kija z zestawem wymienialnych końcówek, do którego jest doprowadzana woda pozbawiana po drodze zanieczyszczeń, całość oczywiście zasilana prądem. Czasem warto skorzystać z pomocy fachowca.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.