Nowoczesna blacha na lata

Nowoczesne blachodachówki od materiałów produkowanych przed laty dzieli przepaść. Najnowsze modele są nie tylko solidne, lekkie i niedrogie, ale także bardzo estetyczne; dostępne w różnych kształtach i kolorach.

Obecnie pokrycia z blachy prezentują się nie mniej efektownie niż ich ceramiczne odpowiedniki. Nowoczesne blachodachówki potrafią do złudzenia imitować ceramiczne pierwowzory. Ich liczne, wysokie przetłoczenia sprawiają, że są bardzo plastyczne i trójwymiarowe. Niejednokrotnie trzeba uważniej przyjrzeć się dachowi, aby móc z całą pewnością stwierdzić, które z pokryć zostało w danym przypadku zastosowane.

Blacha na wymiar

Blachodachówki kupuje się w modułach lub w większych arkuszach ciętych na wymiar. Moduły są łatwiejsze w transporcie oraz montażu, a podczas ich cięcia powstaje niewiele odpadów. Najmniejsze zajmują powierzchnię czterech dachówek ceramicznych. Wykonanie dachu z mniejszych elementów, czyli modułów, ułatwia przy tym późniejszy montaż okien połaciowych.

Blachodachówki są lekkie, trwałe i niedrogie. Mogą do złudzenia przypominać dachówki ceramiczne. 

Nowoczesne blachodachówki są dostępne w różnych kształtach i kolorach
Nowoczesne blachodachówki są dostępne w różnych kształtach i kolorach
Każdy z rodzajów pokrycia z blachy wymaga przycinania. Ważne, aby do wykonania tego zadania użyć odpowiednich narzędzi. Materiałów z blachy nie wolno ciąć przy pomocy narzędzi, których ostrza rozgrzewają się do wysokich temperatur. W przeciwnym razie powłoka zabezpieczająca blachę przed korozją może ulec uszkodzeniu. Jeśli podczas układania połaci dachowych na ich powłokach powstaną jakiekolwiek zarysowania, trzeba je jak najprędzej zamalować farbą zaprawkową, aby nie stały się źródłem korozji.

Brak wilgoci = brak korozji

Korozja stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla blachy. Z tego też powodu należy zadbać o to, aby pod pokrycie nie dostawała się wilgoć. Blachodachówki nie powinny więc stykać się bezpośrednio z warstwą wstępnego krycia, czyli z papą ułożoną na deskach lub płytach bądź z wysokoparoprzepuszczalną membraną. Od spodu powinny posiadać szczeliny, które zapewnią ruch powietrza i usuwanie pary wodnej. Dzięki temu blacha nie będzie korodować, a drewniane łaty nie będą butwieć.

Blachy nie wolno ciąć przy pomocy narzędzi, których ostrza rozgrzewają się do wysokich temperatur.

Blaszany dach wymaga też odpowiedniej konserwacji. Co kilka lat warto dokonać jego przeglądu, a wszelkie uszkodzenia - natychmiast naprawiać. Niektórzy producenci dla zachowania trwałości pokrycia zalecają regularne (co kilka lat) malowanie całego dachu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.