Nowoczesne kominy stalowe
Dawniej kominy budowano z cegieł. W środku biegły przewody, w których nie umieszczano wkładów. Obecnie w wielu kominach murowanych montuje się stalowe kanały, są też kominy stalowe, które stosuje się bez murowanej obudowy i umieszcza na zewnątrz domu.
Właściwe dopasowanie poszczególnych elementów instalacji kominowej ma zasadniczy wpływ na jej trwałość oraz bezpieczeństwo. Na wybór komina wpływa co najmniej kilka czynników. Najistotniejsze z nich dotyczą kotła, od którego zależy długość, średnica oraz rodzaj przewodu kominowego.
Renowacja starego przewodu kominowego jest możliwa przy pomocy giętkiego przewodu stalowego. Wkład wystarczy umieścić w murowanej obudowie i podłączyć do kotła.
Giętki przewód do starego komina
Kominy stalowe są produkowane jako jedno- i dwuwarstwowe. Te pierwsze są umieszczane w murowanej obudowie. Dla inwestorów, którzy planują renowację starego przewodu kominowego dobre rozwiązanie polega na wprowadzeniu do murowanej obudowy giętkiego przewodu stalowego. Wkład wystarczy umieścić w kominie i podłączyć do kotła. Przewody giętkie dopasowują się do występujących w starych kominach zakrzywień. Są produkowane jako jedno- i dwuścienne. Są cieńsze od przewodów sztywnych, przez co ich wytrzymałość na uszkodzenia jest mniejsza. Kominy giętkie są podłączane do kotłów opalanych paliwem stałym, gazowym i do kominków. Natomiast kominy sztywne są spawane plazmowo lub walcowane na zimno z jednego kawałka blachy. Ich ścianki są grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Mogą być stosowane z różnymi źródłami ciepła, zależnie od tego, z jakiego rodzaju stali zostały wykonane.
Komin na zewnątrz budynku
Kominy dwuwarstwowe są tak skonstruowane, że nie wymagają dodatkowej obudowy. Ich wewnętrzną część stanowi przewód spalinowy, który jest otoczony izolacją termiczną (wełną mineralną). Zewnętrzną warstwę komina tworzy osłona ze stali szlachetnej, odpornej na działanie warunków atmosferycznych. Ze względu na brak konieczności wykonywania murowanej obudowy mogą być podłączane w środku pomieszczenia – na przykład do umieszczonego na środku pokoju kominka (przewód kominowy można obudować płytami kartonowo-gipsowymi). Mogą też być prowadzone na zewnątrz domu, o ile oczywiście nie zepsują przez to jego wyglądu. Najbardziej pasują do budynków o nowoczesnej architekturze.
Stalowe kanały montuje się w wielu kominach murowanych. Są też kominy stalowe, które stosuje się bez murowanej obudowy i umieszcza na zewnątrz domu.
Informacje do rozszyfrowania
Dla trwałości i bezpieczeństwa komina niezwykle istotny jest rodzaj materiału, z którego został wykonany. Elementy kominów stalowych posiadają oznaczenia z informacjami o ich parametrach. Stal kwasoodporna, która może być wykorzystywana w połączeniu z kotłami na paliwa gazowe, oleje opałowe oraz drewno, jest oznaczana symbolem L50. Dalej w ciągu znaków jest zamieszczana informacja na temat grubości ścianki przewodu. Symbol L99 z kolei oznacza materiały niesklasyfikowane. Jednym z nich jest stal żaroodporna, która nadaje się do przewodów podłączanych do kotłów na paliwa stałe. Litera D oznacza, że kanały mogą być stosowane wyłącznie w kontakcie ze spalinami suchymi, litera W – że nadają się również do skroplin. Dopuszczalną wysokość temperatury zamieszcza się po literze T. Przewody z oznaczeniem N mogą być stosowane jedynie w połączeniu z kotłami z grawitacyjnym wypływem spalin, litera P oznacza, że są odpowiednia do kotłów z zamkniętą komorą spalania i wentylatorem spalin.
Zapoznaj się: Wkład kominowy – jaki wybrać? Jakie są rodzaje wkładów kominowych?
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.