Ogrzewanie i chłodzenie. Zastosowanie pomp ciepła

W związku z możliwościami zastosowania pompy ciepła w pierwszej kolejności przychodzi na myśl ogrzewanie domu. Ale jej zastosowanie jest szersze. Może służyć również do chłodzenia pomieszczeń oraz do podgrzewania wody użytkowej.

Pompa ciepła może spełniać tylko jedną funkcję lub być wykorzystywana do wszystkich wymienionych celów. Jej możliwości zależą od tego, jaki model urządzenia zostanie wybrany i w jakie elementy będzie wyposażony. Jak prezentuje się efektywność działania pomp ciepła w przypadku zastosowania w różnych systemach? Jakich warunków wymagają?

Pompa ciepła może służyć do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz do podgrzewania wody użytkowej. Jej możliwości zależą od tego, jaki model urządzenia zostanie wybrany i w jakie elementy będzie wyposażony.

Ogrzewanie pompą ciepła

W przypadku zastosowania pompy ciepła jako urządzenia służącego do ogrzewania domu kluczowym współczynnikiem istotnym dla jej efektywności jest niska temperatura górnego źródła ciepła. Z tego też powodu pompy łączy się z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi. Najczęściej są to systemy płaszczyznowe, czyli ogrzewanie ścienne i podłogowe. Temperatura wody przepływającej przez tego rodzaju grzejniki wynosi średnio 30-35º C, czyli jest o około 30 stopni niższa niż w przypadku tradycyjnych kaloryferów. Przy tak niskich temperaturach skuteczne ogrzewanie wnętrz jest możliwe dzięki dużym powierzchniom grzejnym, jakimi charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe i ścienne.

Pompa jak klimatyzacja

Pompa ciepła zimą może służyć do ogrzewania pomieszczeń, a latem - do ich chłodzenia. Do tej funkcji nadają się wszystkie rodzaje pomp, ale najłatwiej dostosować urządzenia typu powietrze-powietrze. Aby pompa ciepła mogła chłodzić, powinna zostać wyposażona w pompę rewersyjną. W przypadku niektórych modeli zamiast tego elementu można dokupić specjalny moduł chłodzenia aktywnego z zaworem rewersyjnym. Poza tym instalacja musi tak zostać przystosowana, aby nie skraplała się na niej para wodna, musi też zostać wyposażona w dodatkowe zawory, które będą ograniczać dopływ zimnego powietrza, gdy temperatura w pomieszczeniach wystarczająco się obniży.

Podgrzewanie wody

Aby za pomocą pompy ciepła możliwe było przygotowanie ciepłej wody użytkowej, potrzebny jest pojemnościowy podgrzewacz wody podłączony do instalacji grzewczej. Dobrym rozwiązaniem, nietrudnym w montażu jest zakup pompy z wbudowanym podgrzewaczem, wiele modeli pomp jest tak fabrycznie wyposażona. Wśród rodzimych inwestorów rośnie popularność pomp ciepła typu powietrze-powietrze przeznaczonych wyłącznie do podgrzewania wody. Tego rodzaju urządzenia mogą pracować na tzw. powietrzu obiegowym, czyli czerpać ciepło ze swojego otoczenia. W domach jednorodzinnych odpowiednią efektywność zapewniają jednak pompy, które pobierają ciepło z otoczenia budynku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.