Pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.)

Przygotowywanie ciepłej wody użytkowej poza sezonem grzewczym wcale nie musi wiązać się z koniecznością uruchamiania kotła. Rozwiązaniem, które pozwoli na tańsze ogrzewanie wody, zarówno latem, jak i przez cały rok, jest zainstalowanie pompy ciepła. Jak działa to urządzenie i ile kosztuje?

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest tańsze i bardziej ekologiczne
AVI
Ogrzewanie domu pompą ciepła jest tańsze i bardziej ekologiczne

Pompa ciepła a odnawialne źródła energii

Kotły grzewcze do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wytwarzają energię cieplną, wykorzystując do tego wybrany rodzaj paliwa, np. drewno, ekogroszek, węgiel, gaz, czy olej opałowy. Pompa ciepła różni się od tych tradycyjnych metod tym, że nie potrzebuje materiałów opałowych i nie produkuje ciepła samodzielnie. Jej zadaniem jest bowiem pozyskiwanie energii z powietrza, wody lub gruntu – a zatem odnawialnych źródeł energii – a następnie przetwarzanie jej w ciepło użytkowe, zasilające instalację grzewczą. W związku z tym użytkowanie pompy ciepła jest nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne niż w przypadku standardowych metod.

Pompa ciepła może funkcjonować samodzielnie, jak również być jedynie dodatkiem do kotła na paliwo, pozwalającym na oszczędności poza sezonem grzewczym – w takiej sytuacji nie musimy kupować pompy o dużej mocy. Co ciekawe, niektóre modele pomp ciepła mogą służyć nam również jako klimatyzacja – wówczas montujemy ją w taki sposób, by była zasilana powietrzem pochodzącym z wnętrza domu. W przeciwnym wypadku (jeżeli pompa ma być wykorzystywana wyłącznie do podgrzewania wody), powietrze jest czerpane z zewnątrz. Możemy również zastosować układ, w którym możliwe będzie pozyskiwanie powietrza zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, w zależności od potrzeb. W tym celu montuje się przepustnicę, dzięki której możemy regulować tryb pracy pompy.

Mechanizm działania pompy ciepła nie jest zbyt skomplikowany: najpierw do parownika trafia powietrze atmosferyczne, które jest przekazywane do parującej cieczy. Odparowany czynnik roboczy zwiększa swoje ciśnienie i temperaturę przy pomocy sprężarki, a następnie jest przekazywany do skraplacza, by oddać ciepło do wody użytkowej.

Pompa ciepła do podgrzewania c.w.u.
Pompa ciepła do podgrzewania c.w.u.

Rodzaje pomp ciepła do c.w.u.

Wybierając pompę do ciepłej wody użytkowej, warto zastanowić się, jakiego rodzaju urządzenia potrzebujemy. Do dyspozycji mamy pompy:

  • z zasobnikiem – pompa jest wówczas połączona ze zbiornikiem na ciepłą wodę, o pojemności ok. 150-200 l. Jako że zasobnik zazwyczaj występuje w wersji stojącej, potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń, w której go umieścimy. Zbiornik możemy również podłączyć do kotła, przy pomocy wężownicy.
  • bez zasobnika – jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na zasobnik albo posiadamy już taki zbiornik, możemy kupić samą pompę. W takim wypadku – jeżeli pompa nie będzie zintegrowana ze zbiornikiem – możemy również dokupić oddzielny zasobnik, np. wiszący lub o mniejszej pojemności. Trzeba jednak przy tym uważać, by zasobnik nie był zbyt mały (na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 50 l wody), ponieważ wówczas spadnie efektywność pracy pompy.

Koszt podgrzewania wody przy pomocy pompy ciepła

Pompa ciepła zasilająca całą instalację grzewczą to spory wydatek, który zacznie zwracać się dopiero po kilku latach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na pompę służącą wyłącznie do podgrzewania wody, wówczas koszty zakupu i montażu nie będą już tak wysokie. Ceny pomp, w zależności od ich rodzaju, wielkości i producenta, wahają się w granicach ok. 4200-7800 zł.

Jeśli zaś chodzi o koszt użytkowania pompy, to jedynym wydatkiem jest opłata za prąd, niezbędny do funkcjonowania pompy. Pomocny będzie tu współczynnik COP, oznaczający efektywność pompy. COP to stosunek ilości energii cieplnej wytworzonej w wyniku działania pompy oraz ilości energii elektrycznej, która została do tego zużyta. Optymalny wynik to COP na poziomie 3-4: znaczy to, że do wytworzenia 3-4 kWh ciepła pompa zużywa tylko 1 kWh prądu. W takiej sytuacji możemy mówić o dużej sprawności pompy, a co za tym idzie – można liczyć na całkiem zadowalające oszczędności w ogrzewaniu.

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.