Aranżacja salonu w 2021 roku – 10 rzeczy, które muszą znaleźć się w Twoim wnętrzu

Rok 2021 w aranżacjach wnętrz będzie odzwierciedlał potrzebę spokoju, harmonii oraz odpoczynku. Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że dom stał się z jednej strony bezpieczną przystanią, ale z drugiej nierzadko miejscem zamknięcia, odosobnienia, które często wywołuje negatywny nastrój. Dlatego aranżacje wnętrz w nadchodzącym roku mają być nie tylko piękne, ale również poprawiać samopoczucie. Zebraliśmy listę 10 rzeczy, które w 2021 muszą znaleźć się w modnym salonie.

Aranżacja salonu w 2021 roku - co będzie w modzie?
Aranżacja salonu w 2021 roku - co będzie w modzie?

Trendy wnętrzarskie na 2021 rok bardzo poważnie traktują potrzeby ludzi w trudnym okresie światowej epidemii. Salon ma stać się oazą spokoju, miejscem, w którym można wypocząć i odetchnąć po całym dniu. Ale to także miejsce, w którym jeszcze bardziej niż dotychczas skupiać się będzie życie całej rodziny. I to nie jedynie w kontekście odpoczynku i rozrywki, ale także pracy i nauki. Wnętrza będą musiały więc spełniać jeszcze więcej wymogów niż dotychczas.

Modny salon 2021 - aranżacja wnętrza

1. Kolor nawiązujący do natury - aranżacja salonu w 2021 roku

Metamorfozę salonu w 2021 roku należy rozpocząć od zmiany kolorów. Obowiązującą paletą będą teraz barwy ziemi, a także kolory kwiatów. Przeważać więc będą brudne róże, lawenda, przygaszone czerwienie. Kolory takie świetnie sprawdzą się zarówno jako tapicerka kanapy, kolor poduszek czy tapeta lub farba ścienna. Osobom, które nie gustują w tak spójnych kolorach, projektanci proponują bardziej energetyzujące barwy, przede wszystkim niebieski i zielony.

Niecodzienne aranżacje salonu<<TUTAJ

2. Powrót do natury - ekologiczne rozwiązania w aranżacji wnętrz

Ekologia nadal króluje tak w sposobie życia, jak i w stylach, w jaki aranżujemy wnętrza. W tym roku coraz śmielej można więc sięgać po wszelkie naturalne materiały, a przede wszystkim - drewno. Drewniane meble, podłogi, ozdoby, a nawet ściany. Wykorzystane materiały powinny być jak najbardziej naturalne - drewno może mieć skazy, widoczne sęki i struktura drewna. Warto zadbać nie tylko o wygląd drewnianych akcesoriów, ale również upewnić się, że zostały pozyskane w sposób przyjazny dla przyrody.

3. Roślinne wzory zdecydowanym hitem w 2021 roku

Chociaż roślinne printy nie są niczym nowym, to w tym sezonie zmieni się ich oblicze. Orientalne kwiaty i charakterystyczne liście monstery będą ustępować na rzecz bardziej swojskich drzew, krzewów i kwiatów. Romantyczne tapety niczym z angielskiej rezydencji tym razem wystąpią w niewielkich miejskich mieszkaniach. Oczywiście, tutaj należy wystrzegać się przesady. Jedna wytapetowana ściana czy powracający na dodatkach motyw w niewielkim pomieszczeniu okażą się wystarczające.

4. Naturalne surowce - drewno, len, bawełna i wełna

Drewno nie jest jedynym materiałem zaczerpniętymi prosto z natury, który pojawi się w aranżacji salonu 2021. Także tkaniny powinny być naturalne: len, bawełna i wełna idealnie skomponują się ze ścianami utrzymanymi w ziemistej tonacji. Oczywistym dodatkiem do takiego wnętrza będą też żywe rośliny. W tym roku zamiast ogromnej palmy można ze spokojem postawić na bardziej rodzime fiołki czy paprotki. Dobrym rozwiązaniem są także rośliny filtrujące powietrze, które poza funkcją dekoracyjną poprawiają także jakość wdychanego powietrza.

Drewno nie jest jedynym materiałem zaczerpniętymi prosto z natury, który pojawi się w aranżacji salonu 2021
Interior Design Ideas
Drewno nie jest jedynym materiałem zaczerpniętymi prosto z natury, który pojawi się w aranżacji salonu 2021

5. Kanapa i zestaw wypoczynkowy

Skoro wiadomo już, jakie barwy i jakie materiały będą królować w przyszłym roku, można spojrzeć na listę mebli must have, które powinny pojawić się w każdym modnym salonie. Sercem każdego salonu jest kanapa - w tym roku królować będą te o obłych formach i obite miękkimi tkaninami. Mają oferować wypoczynek, być miejscem spotkań gości i całej rodziny. Z drugiej strony, nie powinny jednak dominować pomieszczenia, ale pozostawiać wiele miejsca na inne aktywności, takie jak hobby czy praca.

Fotele nie muszą należeć do tego samego kompletu co kanapa, ważne jednak, by z nią współgrały. Mogą być utrzymane w podobnej kolorystyce, ale wykonane z innego materiału. Różnorodne faktury nadal będą w modzie w 2021 roku.

6. Meble modułowe w nowoczesnym salonie

Współcześni designerzy są świadomi, jak wiele osób mieszka dziś w niewielkich mieszkaniach w centrach miast. W odpowiedzi na ich potrzeby tworzą meble modułowe i wielofunkcyjne, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Trend ten oczywiście nasila się dziś, gdy domownicy muszą spędzać w mieszkaniach jeszcze więcej czasu. To dobra informacja dla wszystkich, którzy mają mały metraż - dzisiaj nawet najwięksi projektanci produkują kompaktowe meble. Bardzo modne są dziś modułowe kanapy, które z szerokich mebli zajmujących wiele przestrzeni można łatwo przekształcić w niewielkie kanapy czy fotele, asystowane przez pufy zamienione w stoliki kawowe.

7. Minimalistyczne dodatki w salonie - 2021 rok z klasą

Żadne nowoczesne wnętrze nie obejdzie się bez dodatków. Co będzie modne w nadchodzącym roku? Z jednej strony minimalistyczne printy i obrazki: wyraziste kolory oraz geometryczne formy będą stały w opozycji do bardzo spokojnych wnętrz, co zapewni zrównoważony wygląd całego salonu. Ponadto, umiejętnie dobrane energetyzujące dodatki pomogą oddzielić strefę wypoczynku od tej związanej z aktywnością umysłową czy fizyczną.

8. Antyczne akcenty w aranżacji wnętrza

W 2021 będziemy także świadkami powrotu do tradycji. Reprodukcje starożytnych popiersi i rzeźb znowu - dosłownie - wracają na salony i przestają być synonimem złego smaku. W tym jednak wypadku mniej zdecydowanie znaczy więcej.

9. Wyrazisty dywan uzupełnieniem modnego salonu

Kolejny rok będzie też należał do… dywanów. Miękkie, nasycone barwami, duże lub mniejsze, mogą być przysłowiową kropka nad “i” salonu w 2021 roku. Tutaj, tak jak opisano wyżej, również warto zdecydować się na kolory ziemi, naturalne materiały i roślinne lub geometryczne wzory.

W roku 2021 miejsce do pracy zdalnej może być bardzo ważną częścią wnętrza dla wielu Polaków
W roku 2021 miejsce do pracy zdalnej może być bardzo ważną częścią wnętrza dla wielu Polaków

10. Home Office w 2021 roku

To nie tylko trend, ale przede wszystkim prosta konieczność w wielu domach. Praca lub nauka zdalna to dziś codzienność dla większości Polaków, a według wielu prognoz praca z domu stanie się nowym standardem w nadchodzących latach. Dlatego niezwykle ważnym aspektem odnawiania przestrzeni salonu w roku 2021 będzie zaplanowanie kącika do pracy.

Kompaktowe biurko z metalowym organizerem zawieszonym na ścianie będzie dobrą bazą do tworzenia prostych aranżacji. Minimalistyczne ozdoby nawiązujące do pory roku lub zainteresowań gospodarzy pozwolą na dopasowanie takiego kącika do pozostałej części salonu. Na nowo przydają się też parawany, które pozwalają na wydzielenie miejsca pracy, a z drugiej strony - zapewnienie neutralnego tła podczas telekonferencji.

Dzisiejsza sztuka projektowania wnętrz w centrum swojego zainteresowania stawia człowieka - jego potrzeby, upodobania oraz indywidualność. Stąd zwrot w stronę natury: jak potwierdzają liczne badania, kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Samo patrzenie na spokojne kolory czy florystyczne wzory ma działanie kojące i wyciszające. Projektanci rozumieją też, że potrzeby osób zajmujących niewielkie mieszkania w centrach miast są inne niż tych, którzy do dyspozycji mają przestronne salony w swoich wiejskich domach. Dlatego znacznie łatwiej wybrać dziś designerskie meble idealnie pasujące do niewielkiego metrażu.

Charakterystyczną cechą wnętrz w 2021 roku będzie indywidualność. Mieszkanie powinno być odzwierciedleniem charakteru, zainteresowań i hobby mieszkańców, dlatego nie powinno zabraknąć w nim osobistych elementów, niezależnie od tego, czy wpisują się w główne nurty zapowiadane na przyszły rok. Powinno się więc je potraktować jedynie jako drogowskaz do urządzenia przytulnego i funkcjonalnego salonu.

Komentarze

  • Hanna 2020-11-20T07:15:14Z

    "Drewniane meble, podłogi, ozdoby, a nawet ściany". W latach 70-tych XX wieku królowały na ścianach naszych mieszkań drewniane boazerie - szczególnie w przedpokojach ale nie tylko. Jak to wszystko cyklicznie wraca :). Ciekawy artykuł