Otwarte przestrzenie symbolem nowoczesności

Wśród inwestorów planujących budowę własnego domu modne są otwarte przestrzenie. Łączy się szczególnie pomieszczenia w strefie dziennej, a więc kuchnię, jadalnię, salon oraz korytarz. To nowoczesne rozwiązanie sprawia, że wnętrze staje się bardziej atrakcyjne i doskonale rozświetlone światłem słonecznym.

Dawniej budowano domy, w których każde pomieszczenie ze względu na pełnienie różnorodnych funkcji było oddzielane. Dziś popularne jest łączenie pokojów o różnych funkcjach, tak aby tworzyły otwartą przestrzeń. Takie rozwiązanie sprzyja integracji członków rodziny, sprawia, że pokoje wydają się większe, niż są w rzeczywistości, a także są lepiej doświetlone naturalnym światłem słonecznym. Otwarte przestrzenie stawiają także wyzwanie aranżacyjne przed architektem wnętrz.

Jakie pomieszczenia można ze sobą połączyć?

To, jakie pomieszczenia ze sobą połączymy, zależy wyłącznie od naszej pomysłowości. Najczęściej oddziela się jedynie pomieszczenia prywatne domowników, a więc sypialnie, gabinet do pracy w domu oraz łazienki. Łączy się zaś pokoje ogólnodostępne takie jak salon, jadalnię, kuchnię, korytarz. Mimo iż w otwartych pomieszczeniach jest więcej miejsca do zagospodarowania, należy tak zaaranżować przestrzeń, aby odpowiednio oddzielić miejsce do przygotowywania posiłków, jadalnię, strefę wypoczynkową, przyjmowania gości czy telewizyjną. Ponieważ w każdej z nich potrzebne są inne sprzęty, powinniśmy wyodrębnić z przestrzeni poszczególne aneksy.

Aby funkcje pomieszczeń ze sobą nie kolidowały, warto wydzielić aneksy, które będą porządkowały przestrzeń. Kuchnia i jadalnia, a także jadalnia z salonem mogą ze sobą sąsiadować, jednak nie powinniśmy ściśle łączyć ze sobą na przykład strefy przygotowywania posiłków z wypoczynkową.

Kuchnia i jadalnia, a także jadalnia z salonem mogą ze sobą sąsiadować, jednak nie powinniśmy ich ściśle łączyć ze sobą
Kuchnia i jadalnia, a także jadalnia z salonem mogą ze sobą sąsiadować, jednak nie powinniśmy ich ściśle łączyć ze sobą
Otwarta kuchnia

Uważa się, że otwarta kuchnia to rozwiązanie nowoczesne. Połączenie jej z salonem sprawia, że możliwy jest kontakt gospodyni z gośćmi przebywającymi w jadalni czy w kąciku wypoczynkowym. Jak więc zaznaczyć granicę między tymi dwiema częściami? Popularne jest wstawianie wyspy w kuchni, na której znajduje się płyta do gotowania oraz blat do krojenia. Gotowanie w takim pomieszczeniu staje się swoistym spektaklem. Jeśli goście usiądą przy barze znajdującym się na wyspie, będą mogli swobodnie rozmawiać z osobą przebywającą w kuchni.

Otwarta strefa dzienna wzbogaci życie towarzyskie mieszkańców. A zatem najważniejszym meblem w otwartej kuchni jest stół. Powinien stać w takim miejscu, by każdy mógł swobodnie poruszać się dookoła niego, siadać, wysuwać krzesła. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie stołu, który będzie można rozłożyć na wypadek przybycia większej liczby gości. Często w domach w strefie dziennej buduje się przeszklony wykusz, który jest idealnym miejscem do zagospodarowania jako jadalnia. Zapewnia nie tylko dobre oświetlenie, ale także piękne widoki na ogród w czasie spożywania posiłków.

Łatwa komunikacja

Projektowanie otwartych przestrzeni zmniejsza liczbę korytarzy, a zatem pozwala ograniczyć ciągi komunikacyjne w domu. Przestrzeń wcześniej przeznaczona na komunikację zostaje włączona do części użytkowej. Rezygnując z korytarza, warto zaplanować jednak większy przedsionek, który przejmie wszystkie jego funkcje. Tu można umieścić szafę na odzież wierzchnią, przejście bezpośrednie do garażu czy kotłowni, a także do osobnej garderoby. Korytarz już nie będzie wąskim, ciemnym tunelem, ale przestrzenią otwartą na salon, miejscem doskonale nasłonecznionym, z którego widoczna jest cała strefa dzienna.

Komentarze

  • Roter 2013-12-20T10:23:39Z

    Otwarte przestrzenie są cenne zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak salon. Jezeli mamy małe mieszkanie, warto połączyć go z kuchnią, dzięki temu uzyskamy wrażenie otwartej, obszernej przestrzeni. Dobrym pomysłem jest też duże okno tarasowe lub balkonowe, takie jak tu http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/09/04/wymarzone-aranzacje-salonu/ To zapewnia doskonałe doświetlenie całej powierzchni, co wizualnie dodatkowo ją powiększa