Pleśń i grzyb na ścianie. Jak się ich pozbyć?

Grzyb na ścianie pojawia się zarówno w budynkach starych, jak i tych wybudowanych całkiem niedawno. Przyczyn jego powstawania może być wiele. Grzyb nie tylko źle wygląda, ale też niszczy powierzchnie na których się znajduje, a zlokalizowany w pomieszczeniu dodatkowo szkodzi zdrowiu. Dlatego też trzeba z nim walczyć.

Idealnie byłoby wyeliminować źródło odpowiedzialne za wystąpienie grzyba czy pleśni, ale to nie zawsze jest łatwe i możliwe, zwłaszcza że przyczyn ich powstawania może być wiele. Bez wątpienia rozwojowi grzybów sprzyja wilgoć. Często pojawiają się one w pomieszczeniach słabo wentylowanych, o znacznej wilgotności powietrza, a także w miejscach narażonych na działanie wilgoci, gdy termoizolacja albo izolacja przeciwwilgociowa nie spełnia właściwie swojej roli, gdy pojawiły się nieszczelności na styku np. z dachem lub tarasem, gdy instalacja uległa uszkodzeniu.

Gdy zlokalizowanie albo naprawienie przyczyny powstawania grzyba jest niemożliwe, pozostaje użycie środków chemicznych, jednak dadzą one jedynie efekt doraźny i trzeba liczyć się z tym, że ich stosowanie będzie trzeba powtarzać.

Znalezienie i eliminacja źródła powstawania grzyba jest najlepszym sposobem na walkę z nim. Czasem – gdy przyczyną jest słaba wentylacja – wystarczy często wietrzyć pomieszczenie, nie domykać okien i zostawiać tzw. mikrouchył, zamontować nawiewniki okienne albo wentylację mechaniczną, stosować elektryczne osuszacze powietrza. Czasem konieczne jest przeprowadzenie poważniejszego remontu i naprawa uszkodzonych elementów budynku, które powodują dostawanie się wilgoci do pomieszczenia. Gdy zlokalizowanie albo naprawienie przyczyny powstawania grzyba jest niemożliwe, pozostaje stosowanie środków chemicznych, jednak dadzą one jedynie efekt doraźny i trzeba liczyć się z tym, że zapewne trzeba je będzie

Wyeliminowanie przyczyny występowania wilgoci zapobiega powstawaniu pleśni, ale nie likwiduje już powstałej. Trzeba ją usunąć
Wyeliminowanie przyczyny występowania wilgoci zapobiega powstawaniu pleśni, ale nie likwiduje już powstałej. Trzeba ją usunąć
stosować w pewnych odstępach czasu.

Ściany w mieszkaniu

Wyeliminowanie przyczyny występowania wilgoci zapobiegnie powstawaniu grzyba w przyszłości, ale nie zlikwiduje już powstałego. Trzeba go usunąć. Jeśli grzyb pokrywa tylko wierzchnią warstwę ścian, można wyczyścić miejsce szorstką szczotką, a następnie zastosować odpowiednie środki chemiczne, które pomogą w pozbyciu się problemu. Zwykle spryskuje się nimi powierzchnię, po czym zmywa wodą i suszy. Zawsze trzeba przestrzegać wskazówek producenta, gdyż tylko właściwe zastosowanie produktu gwarantuje powodzenie. Jeśli grzyb wniknął głęboko w ścianę, farba się łuszczy i odpada – konieczne będzie mechaniczne usunięcie zniszczonych warstw farby, a nawet i tynku. Trzeba pamiętać, by usunąć nadmiar farby lub tynku, a nie tylko zainfekowane miejsce. Na oczyszczoną powierzchnię najlepiej nanieść środek chemiczny, który zapobiegnie rozwojowi grzyba w przyszłości. Dopiero później naprawia się ścianę – tynkuje i maluje. Gdy grzyb znajduje się pod tapetą, trzeba ją usunąć, a miejsce wyczyścić sposobami omówionymi wyżej. Grzyb może też zaatakować spoiny między płytkami – wtedy najlepiej jest wyczyścić fugi przy pomocy specjalnych preparatów chemicznych.

Rozwojowi grzybów sprzyja wilgoć. Często pojawiają się w pomieszczeniach słabo wentylowanych, a także w miejscach, w których termoizolacja albo izolacja przeciwwilgociowa nie spełnia właściwie swojej roli.

Powierzchnie ścian narażonych na powstawanie pleśni i grzybów można pomalować specjalnymi biobójczymi farbami. Istnieją farby przeznaczone do ścian narażonych na działanie wilgoci. Ich specjalny skład pozwala na uzyskanie trwałych i odpornych na grzyby, pleśnie i bakterie powłok. Można też zastosować farby przeznaczone do łazienek i kuchni – są one bardziej odporne na wilgoć od tych zwykłych. Przed malowaniem trzeba jednak koniecznie pozbyć się grzyba i pleśni. Dopiero na wyczyszczone i odgrzybione powierzchnie można nanieść farbę.

Stosując środki chemiczne, warto przestrzegać wskazówek dotyczących sposobów aplikacji podawanych przez producentów poszczególnych wyrobów. Pamiętać też trzeba o wentylowaniu pomieszczeń, w których środki te są stosowane, gdyż w większości przypadków są one szkodliwe dla zdrowia.

Zanieczyszczenia tynku przyczyniają się do powstawania pleśni i grzybów, ważne jest więc, aby regularnie czyścić elewacje
Zanieczyszczenia tynku przyczyniają się do powstawania pleśni i grzybów, ważne jest więc, aby regularnie czyścić elewacje

Elewacje

Ściany zewnętrzne budynku są tak samo narażone na powstawanie grzyba i pleśni jak te wewnętrzne. Czyszczenie elewacji najlepiej rozpocząć od mechanicznego usunięcia grzyba (szczotką, myjką ciśnieniową). Później warto zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy. By uniknąć wznowienia kłopotu, warto rozważyć zastosowanie tynku albo farby zawierającej środek biobójczy. Istotną sprawą jest także likwidacja przyczyny powstawania pleśni. Problem najczęściej jest spowodowany nieprawidłowym wykonaniem takich elementów budynku, jak rynny czy parapety, które powodują zawilgocenie fragmentów ściany. Równie ważne jest okresowe czyszczenie i pielęgnacja elewacji, ponieważ organiczne zanieczyszczenia nagromadzone na tynku również przyczyniają się do powstawania pleśni i grzybów.

Walka z pleśnią i grzybem na ścianach zawsze jest trudna. Dostępność różnego rodzaju środków chemicznych ułatwia zadanie, jednak warto pamiętać o tym, by likwidować źródło problemu – tylko wtedy będzie pewność, że grzyb nie powróci.

Komentarze

  • Anna 2019-04-23T13:28:54Z

    pleśń czy sól na ścianach jak to odróżnić ? czy miękki biały nalot na cegłach to może być sól czy raczej kropidlak ? wszelkie środki przeciw grzybiczne nie działają więc zaczęłam podejrzewać że to sól

    • Tooba.pl 2019-04-24T06:24:54Z

      Dzień dobry, aby rozpoznać, czy na ścianie jest sól czy grzyb, należy zeskrobać odrobinę nalotu i zalać go wodą o temperaturze ok. 20 stopni. Jeśli całkowicie się rozpuści, oznacza to, że mamy do czynienia z solą. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy powodzenia!