Poddasze z uwidocznionymi belkami
Aranżacja poddasza stanowi małe wyzwanie, ponieważ wnętrza ze skosami uważa się za trudniejsze do zagospodarowania niż pomieszczenia pełnowymiarowe. Z drugiej jednak strony – na poddaszu można stworzyć niebanalny klimat. Jednym ze sposobów na osiągnięcie interesującego efektu jest wyeksponowanie drewnianej więźby dachowej.
Decyzję o wyeksponowaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych najlepiej jest podjąć jeszcze na etapie projektowania domu. Elementy więźby dachowej zazwyczaj pozostają ukryte w poszyciu z płyt kartonowo-gipsowych. Uwidaczniając je, zyskujemy jedyny w swym rodzaju element dekoracyjny. Aby tego dokonać, można wybrać jeden z trzech poniższych sposobów; zwiększyć przekrój krokwi, zastosować krawędziaki i skrzynki imitujące belki lub ułożyć na krokwiach styropian, rezygnując tym samym z wełny mineralnej.
Większe belki
Standardowa wysokość krokwi w więźbie dachowej wynosi 18-20 cm. Zamierzając je uwidocznić, należałoby użyć ocieplenia o grubości nie większej niż 15 cm, ale problem można rozwiązać również w inny sposób. Pierwszy i najprostszy polega na zwiększeniu przekroju belek. Najkorzystniej jest zdecydować się na belki z drewna klejonego, których wymiary sprawią, że bez trudu będzie można uwidocznić ich większą cześć (na rynku są dostępne belki o wysokości do 63 cm). Drewno klejone posiada zalety, czyniące z niego idealny materiał do wykorzystania w takim przypadku. Cechuje je duża wytrzymałość oraz sztywność, a jednocześnie – posiada stosunkowo niewielki ciężar. Wymienione właściwości drewna sprawiają, że w projekcie nie będą musiały pojawić się słupy, podtrzymujące konstrukcję więźby.
Krawędziaki
Alternatywą dla pierwszej propozycji jest zastosowanie krawędziaków. Interesujący efekt
uzyskamy wówczas, gdy do właściwej konstrukcji podczepimy dodatkowe elementy drewniane. Mogą to być krawędziaki lub skrzynki imitujące belki. Montuje się je w widocznych miejscach, łącząc z belkami konstrukcyjnymi za pomocą kołków, kleju lub stalowych kątowników.Decydując się na zastosowanie belek jako formy dekoracji wnętrza, należy przy tym zwrócić uwagę na jakość drewna. Tylko właściwie przygotowany, dobry materiał będzie stanowił prawdziwą ozdobę pomieszczeń. Jakość drewna jest ważna nie tylko ze względów estetycznych. Ma także wpływ na bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji. Drewno powinno być czterostronnie strugane. Uzyskana w ten sposób gładka powierzchnia jest bardziej odporna na ogień i działalność szkodników, staje się przy tym łatwiejsza do pomalowania.
Zmiana izolacji
Istnieje jeszcze jeden sposób na piękne wyeksponowanie belek na poddaszu. Polega on na zmianie rodzaju i sposobu ułożenia izolacji termicznej. Zamiast wełny mineralnej pomiędzy krokwiami stosuje się styropian lub używa się styroduru, układanego na krokwiach. Taka izolacja jest obciążona pokryciem dachowym, powinna więc cechować się wysoką wytrzymałością na ściskanie.
Wadą wyeksponowania drewnianych krokwi jest pogorszenie termoizolacyjności pomieszczeń na poddaszu. Staje się tak, ponieważ wzdłuż przebiegu uwidocznionych krokwi pojawiają się mostki cieplne. Z kolei, gdy konstrukcja zostaje wyeksponowana dzięki zmianie sposobu izolacji, to w efekcie warstwa ocieplenia jest cieńsza i słabiej chroni wnętrza przed utratą ciepła.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.