Otwarty hol na poddaszu

W powszechnym przekonaniu za bardziej funkcjonalne uchodzą te wnętrza, w których przestrzeń komunikacyjną ograniczono do minimum. Jednak w ciasnych klatkach schodowych i wąskich korytarzach trudno jest poczuć się komfortowo. Skoro więc na parterze najczęściej hol łączy się z salonem, to dlaczego również na poddaszu nie zastosować podobnych rozwiązań?

Ograniczona skosami przestrzeń poddasza nabiera nieco innego charakteru, gdy się ją otworzy. Warto więc tak zaaranżować wnętrza, aby po wydzieleniu prywatnych pokoi pozostawić wspólną przestrzeń, służącą nie tylko celom komunikacyjnym. Otwarty hol na poddaszu daje szansę na lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni, gdzie można zaaranżować wielofunkcyjną przestrzeń rodzinną.

Na urządzenie kącika wypoczynkowego w otwartym holu na poddaszu wystarczy 4-5 m2
Na urządzenie kącika wypoczynkowego w otwartym holu na poddaszu wystarczy 4-5 m2

Kącik wypoczynkowy

Otwarty hol najłatwiej jest utworzyć w dużych domach z bogatym programem funkcjonalnym zaplanowanym na parterze. Jeśli powierzchnia dolnej kondygnacji przekracza 120 m2, to można zastanowić się, czy zamiast znajdującego się na poddaszu schowka lub gabinetu nie zaadaptować tej przestrzeni na miejsce sprzyjającej rodzinnej integracji. Warto przy tym zadbać o zamontowanie okien połaciowych, które zapewnią wnętrzu naturalne oświetlenie.

Otwarty hol na poddaszu daje szansę na lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni. Można tam zaaranżować wielofunkcyjną przestrzeń rodzinną; kącik wypoczynkowy, miejsce do pracy, biblioteczkę czy bawialnię.

W tak wygospodarowanym pomieszczeniu można zaaranżować kącik wypoczynkowy. Wystarczy w tym celu ustawić wygodną kanapę, a jej otoczenie uzupełnić o półki na gazety oraz regały na książki. Górny salonik będzie miał mniej reprezentacyjny charakter niż ten dolny, będzie więc można czuć się tutaj bardziej swobodnie. Takie rozwiązanie zarazem będzie stanowić doskonały przykład optymalnego zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Na potrzeby zamkniętego pokoju wypoczynkowego potrzeba co najmniej 12 m2. Kącik wypoczynkowy utworzony w otwartym holu zajmie jedynie 4-5 m2.

Aranżując miejsce do pracy, trzeba pamiętać o zapewnieniu dobrego oświetlenia - naturalnego i sztucznego
Aranżując miejsce do pracy, trzeba pamiętać o zapewnieniu dobrego oświetlenia - naturalnego i sztucznego

Pokój do pracy

Hol na drugiej kondygnacji może także zostać przeznaczony na miejsce do pracy, które w efekcie okaże się bardziej zaciszne i skuteczniej oddalone od codziennych zgiełków niż zamknięty gabinet na parterze. Aranżując miejsce do pracy, przede wszystkim trzeba pamiętać o zapewnieniu dobrego oświetlenia. Niezbędna przestrzeń potrzebna do urządzenia wygodnej pracowni to około 10 m2, ale korytarz nie straci przy tym funkcji komunikacyjnych, bowiem biurko z niezbędnymi pomocami zabierze jedynie 3-4 m2. A jeśli dysponujemy większą przestrzenią, to można pomyśleć o urządzeniu w tym miejscu rodzinnej pracowni dla dwóch osób – obydwojga małżonków lub rodzica i dziecka. Latorośl będzie mogła odrabiać lekcje i korzystać z internetu pod czujnym okiem kogoś z dorosłych.

Jeśli hol jest dostrzegalny z parteru, to może stać się przedłużeniem salonu na drugiej kondygnacji
Jeśli hol jest dostrzegalny z parteru, to może stać się przedłużeniem salonu na drugiej kondygnacji

Bawialnia i pokój hobby

Otwarta przestrzeń na drugiej kondygnacji jest także dobrym miejscem na urządzenie biblioteczki. Regały z książkami będą prezentować się wyjątkowo efektownie zwłaszcza na antresoli lub w miejscu choć w części widocznym z dolnej kondygnacji. Z kolei gdy hol nie jest dostrzegalny z parteru, to doskonale sprawdza się jako dziecięca bawialnia, w której panuje nieco większy rozgardiasz niż w reprezentacyjnym salonie. Przestrzeń tę mogą też wykorzystać dorośli, aranżując kącik przeznaczony na swoje hobby – na przykład miejsce ćwiczeń. Możliwości zaaranżowania otwartej przestrzeni na poddaszu jest więc wiele i warto zastanowić się nad różnymi propozycjami, aby w efekcie cieszyć się przestrzenią optymalnie wykorzystaną i zaprojektowaną z myślą o codziennej aktywności domowników.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.