Jak zamontować ościeżnicę stałą a jak ościeżnicę regulowaną? Instrukcja

Czym właściwie jest ościeżnica? Jakie są różnice między ościeżnicą regulowaną a ościeżnicą stałą? Gdzie i jak je prawidłowo zamontować? Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Ościeżnica i skrzydło drzwiowe
BKT System
Jak zamontować ościeżnicę stałą a jak ościeżnicę regulowaną?

Ościeżnica – czym jest?

Ościeżnica to kluczowy element w konstrukcji większości rodzajów drzwi wewnętrznych. Jest to nieruchoma rama, do której przytwierdza się skrzydło drzwiowe za pomocą zawiasów (mogą być widoczne lub niewidoczne). Ościeżnica nie tylko odgrywa rolę dekoracyjną i dopełnia estetykę skrzydła drzwiowego, ale także odpowiada za utrzymanie drzwi we właściwej pozycji. To właśnie ościeżnica uszczelnia drzwi i odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie.

Ościeżnica zbudowana jest z wielu elementów. Wśród najważniejszych z nich wymienia się: nadproże (jest to pozioma belka), bazę (dwie belki poziome), łączniki, listwy opaskowe, opaski, ćwierćwałki. W konstrukcji ościeżnicy osadzone są również zawiasy.

Ościeżnica stała a ościeżnica regulowana – czym się różnią?

Ościeżnice do drzwi wewnętrznych można podzielić na kilka rodzajów, między innymi ze względu na materiał, z którego zostały wykonane (drewno, metal, aluminium, PVC) oraz na możliwość regulacji ich opaski (ościeżnica stała oraz ościeżnica regulowana).

Wybierając pomiędzy ościeżnicą stałą a ościeżnicą regulowaną, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu zamontujemy drzwi, jaka będzie szerokość i długość otworu drzwiowego oraz jaka jest szerokość muru (mur należy zmierzyć w jego najszerszym punkcie).

Ościeżnica regulowana

Ościeżnica regulowana – jej szerokość można zmieniać w określonym zakresie ze względu na to, że została ona wyposażona w jednostronnie regulowana opaski. Ten typ ościeżnicy sprawdza się zarówno przy standardowej, jak i niestandardowej grubości ścian. Przyjmuje się jednak, że minimalna grubość ściany do montażu ościeżnicy regulowanej wynosi 7,5 centymetrów. 

Ościeżnica regulowana charakteryzuje się łatwym montażem, a opaski obejmują ścianę po dwóch stronach, zapewniając estetyczny efekt wizualny. Ościeżnicę można dodatkowo zamaskować lub ozdobić za pomocą: listew ozdobnych, cokołów, koron, frezów.

Uwaga: Ościeżnicy regulowanej nie zamontuje się w sytuacji, gdy drzwi mają znajdować się przy styku ścian prostopadłych ze względu na to, że nie zmieszczą się tam opaski maskujące.

Ościeżnica stała (blokowa)

Ościeżnica stała, inaczej blokowa, charakteryzuje się tym, że jej opaski nie są regulowane – ma więc ona określoną szerokość dopasowaną najczęściej do standardowej grubości murów. Ościeżnica stała dedykowana jest do grubości ścian w przedziale od 6 do 10 centymetrów. Warto się na nią zdecydować również w sytuacji, gdy ściany nie są idealnie równe.

Uwaga: Ościeżnica stała powinna zostać zakryta listwami ozdobnymi ze względu na to, że widoczne będą wkręty użyte podczas jej montażu.

Ościeżnice stałe prezentują się mniej masywnie niż ościeżnice regulowane, dlatego też ich montaż zalecany jest zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach.

Przeczytaj także: Drzwi z ukrytą ościeżnicą – charakterystyka, zastosowanie, montaż

Jak prawidłowo zamontować ościeżnice stałe i regulowane?

Warto wiedzieć, że montaż ościeżnic stałych jest trudniejszy od montażu ościeżnic regulowanych. Wynika to z tego, że w przypadku ościeżnicy stałej musimy idealnie dopasować do siebie wszystkie elementy. Bez względu na wybór ościeżnicy, otwór drzwiowy powinien zostać właściwie przygotowany – musi być czysty, suchy, bez ubytków i nierówności. Do montażu ościeżnic najlepiej przystąpić w momencie, gdy mamy wykończone ściany oraz podłogi.

Uwaga: Nierówności występujące w otworze drzwiowym należy wypełnić zaprawą murarską.

Czynności przygotowawcze przebiegają tak samo dla ościeżnicy stałej i regulowanej. Różnice występują dopiero w dalszych pracach montażowych.

Do montażu ościeżnicy będziemy potrzebować:

  • ołówka,
  • poziomicy,
  • taśmy malarskiej,
  • ostrego nożyka,
  • wiertarki (lub wiertarko-wkrętarki),
  • wkrętaka krzyżowego,
  • drewnianych klinów,
  • pianki montażowej i silikonu,
  • piłki ręcznej.

Montaż ościeżnicy stałej

Montując ościeżnicę stałą, musimy przede wszystkim dokładnie dopasować do siebie belki pionowe oraz górną belkę poziomą. Łączymy je ze sobą przy użyciu wkrętów, na płaskiej powierzchni. Kolejny krok to unieruchomienie ościeżnicy poprzez umieszczenie drewnianych klinów w górnych narożnikach. 

Przechodzimy teraz do wywiercenia otworu w murze, a następnie wkładamy kołki rozporowe i delikatnie dokręcamy ościeżnicę. Dopiero tak unieruchomiona konstrukcja pozwala na założenie skrzydła drzwiowego. Zanim przytwierdzimy ościeżnicę na stałe, upewnijmy się, czy na pewno jest ona prawidłowo zamontowana.

Po przytwierdzeniu ościeżnicy ściągamy skrzydło drzwiowe, a samą ościeżnicę zabezpieczamy taśmą malarską – ze względu na to, że zeschniętą piankę montażową będzie trudno usunąć.

Szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ścianą wypełniamy pianką montażową. Czekamy do jej całkowitego wyschnięcia, usuwamy drewniane kliny. Nadmiar pianki montażowej wycinamy ostrym nożykiem. Teraz możemy zamontować dodatkowe elementy maskujące.

Uwaga: Montaż listew ozdobnych przede wszystkim ma na celu zamaskowanie wkrętów. Widoczną pianę montażową w szczelinach możemy ukryć za pomocą wykończonych ćwierćwałków lub listew.

Montaż ościeżnicy regulowanej

Ościeżnica regulowana, w odróżnieniu od ościeżnicy stałej, nie wymaga instalacji dodatkowych elementów maskujących. Jej montaż jest prosty – posługujemy się głównie kołkami lub dyblami, a także pianką montażową.

Pierwszy krok w przypadku montażu ościeżnicy regulowanej to również dopasowanie do siebie poszczególnych elementów i połączenie ich za pomocą wkrętów. Następnie unieruchamiamy ościeżnicę drewnianymi klinami w górnych narożnikach. 

Wiercimy otwór w murze i przechodzimy do przytwierdzenia złożonych elementów do ściany. Wkładamy kołki rozporowe, dokręcamy ościeżnicę, upewniamy się, czy znajduje się we właściwej pozycji. Po przytwierdzeniu ściągamy skrzydło, zabezpieczmy ościeżnicę taśmą malarską i wypełniamy pianką montażową szczeliny.

Kolejny krok to wyciągnięcie rozpórek oraz zamocowanie elementu regulowanego (panel). Powinniśmy przyciąć go w taki sposób, aby odpowiadał grubości naszej ściany. Następnie wiercimy w nim otwory, które będą konieczne do przytwierdzenia. Przycięty już element łączymy z listwami maskującymi (listwa pozioma i listwy pionowe). Gotową konstrukcję wkładamy do przymocowanej już bazy ościeżnicy i przykręcamy za pomocą wkrętów.

Zobacz: Jak prawidłowo zamontować drzwi łamane? Instrukcja krok po kroku

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.