Stały filtr do wody – jakie są jego rodzaje?
Stały filtr do wody to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w naszych domach. Dlaczego powinno się filtrować wodę pitną, chociaż jej jakość odpowiada obowiązującym normom? Jest ku temu kilka powodów, które rozwiniemy w artykule.
Dlaczego warto filtrować wodę?
Dlaczego warto zamontować stały filtr do wody? Poniżej przedstawiamy pięć korzyści płynących z domowego filtrowania wody.
1. Stały filtr do wody a zdrowie
Woda jest najważniejszym środkiem spożywczym. Umowne zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę wynosi minimum dwa litry dziennie. Woda jest niezbędna w procesie przemiany materii oraz w transporcie środków odżywczych. Substancje szkodliwe nawet w niewielkich ilościach nie tracą w wodzie pitnej swoich właściwości. Azotany, metale ciężkie, miedź, hormony, leki, arsen, pestycydy i herbicydy szkodzą zdrowiu również w małych ilościach. Im mniej zanieczyszczeń w wodzie pitnej, tym lepiej.
2. Stały filtr do wody a kwestie bezpieczeństwa
Pierwszym ważnym krokiem do uzdatnienia wody pitnej jest przygotowanie jej w wodociągach. Tyle tylko, że oczyszczona woda odbywa potem długą drogę, często przestarzałym systemem rur i zbiorników, zanim trafi do kranów. Kto wie, jakie substancje po drodze zbiera. Stare rury mogą zawierać ołów i azbest, a i skażenie bakteryjne nie jest wykluczone. Filtry do wody mogą temu zaradzić.
3. Stały filtr do wody a walory smakowe
Woda jest nie tylko zdrowa, ale i dobrze smakuje. Subtelny aromat herbaty albo kawy najlepiej podkreśli czysta woda. Także podczas gotowania smak potraw zostanie lepiej zachowany.
4. Stały filtr do wody to rozwiązanie ekologiczne
Przygotowanie butelek z wodą mineralną, łącznie z dalekim ich transportem, prowadzi do poważnego obciążenia środowiska naturalnego. Filtrowanie wody w domowych warunkach jest więc działaniem proekologicznym.
5. Stały filtr do wody pozwoli zaoszczędzić pieniądze
Instalując filtr do wody, można mieć do dyspozycji o każdej porze czystą i smaczną wodę pitną. W czteroosobowej rodzinie rachunek za wodę butelkowaną wyniósłby w skali roku ponad dwa tysiące złotych.
Poza tym woda oczyszczona również z kamienia przedłuża żywotność takich domowych urządzeń jak ekspres do kawy, czajnik, żelazko do prasowania.
Rodzaje stałych filtrów do wody
Przed zakupem i zamontowaniem filtrów do wody, należy zapoznać się z jej właściwościami fizyko-chemicznymi i bakteriologicznymi. Fakt, że z kranu płynie „czysta” woda, nic jeszcze nie mówi o jej czystości. Badania próbek wody można przeprowadzić w stacji sanepidu albo w laboratorium. Mając wyniki badań, można dobrać rodzaj i parametry urządzeń filtrujących. Trzeba jeszcze tylko zdawać sobie sprawę, że każdy system filtrowania wody ma nie tylko zalety, ale też określone wady.
System z odwróconą osmozą
W tym urządzeniu pompa elektryczna tłoczy wodę przez membranę przepuszczalną tylko w jednym kierunku (membrana przepuszcza jedynie molekuły wody). Najdrobniejsze natomiast zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne jak azotany, fosforany, metale ciężkie oraz substancje mineralne zostają zatrzymane. Powstaje więc woda najwyższej czystości. Podczas instalacji albo przy wymianie filtra powinno się zachować najwyższe standardy higieny, aby przez nieuwagę nie skazić systemu.
Wady tego rozwiązania:
- aby czuła membrana nie zablokowała się, musi być płukana dużą ilością wody; skutkiem tego są wyższe rachunki za wodę i energię elektryczną;
- membrana jest wrażliwa na zanieczyszczenie, ponieważ zbiera się tam zawiesina – trzeba więc ją spłukiwać.
- należy pod zlewozmywakiem zamontować też mineralizator – oczyszczona woda przepływając przez niego, nasyca się mikroelementami.
System ultrafiltracji
Metoda podobna do odwróconej osmozy, ale działająca przepływowo. To oznacza, że nie ma tutaj dużego marnotrawstwa czystej wody. Membrana kapilarna zatrzymuje cząsteczki większe od 0,1 µ. Pozbawia wodę białek, barwników, niektórych wirusów, enzymów, bakterii e-coli, witamin. Pozostają w wodzie minerały takie jak wapń i magnez.
Do wad należy zaliczyć:
- pozostawanie osadu po przegotowaniu wody;
- pozostawanie w wodzie cukrów, kwasów organicznych, jonów nieorganicznych;
- zastosowanie do wody średnio albo mało zanieczyszczonej;
- szybkie zapchanie się membrany w przypadku wody bardzo twardej.
System nanofiltracji
Nowoczesna technika membranowego uzdatniania wody. Podobnie jak w przypadku odwróconej osmozy uzyskuje się bardzo czystą wodę, jednak zawierającą związki mineralne. Usuwane są natomiast bardzo skutecznie mikrozanieczyszczenia, związki nieorganiczne, pestycydy, azotany, metale ciężkie oraz węglan wapnia (odkładający się w postaci kamienia).
Ze względu na wysoką wydajność tego systemu nie są potrzebne zbiorniki magazynujące czystą wodę.
Do wad należy mniejsza dokładność nanofiltracji w porównaniu z odwróconą osmozą oraz konieczna strata wody na płukanie.
Filtry węglowe
Filtry z aktywnym węglem należą do najbardziej ekonomicznych wariantów oczyszczania wody. Usuwane są substancje organiczne (humus, glony, grzyby), jak również i skoncentrowane chemikalia (chlor, halogenoformy, fluorydy) oraz pestycydy i herbicydy.
Filtry węglowe poprawiają smak, zapach i kolor wody. Do ich zalet należy też łatwy montaż pod zlewem oraz łatwa wymiana filtrów.
Wady filtrów węglowych:
- kiedy filtr jest całkowicie załadowany, mogą skoncentrowane w nim substancje ponownie przenikać do wody;
- węgiel stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów, z tego względu filtry węglowe zawierają często bakteriobójcze srebro, które zostaje z czasem wypłukane;
- jeżeli urządzenie jest przez dłuższy czas nieużywane albo woda stoi w zbiorniku, to istnieje niebezpieczeństwo, że bakterie mogą się w wodzie namnożyć.
Zapoznaj się: Jak wybrać zlew kuchenny? Praktyczny poradnik
Zmiękczacze wody
Twardość wody naturalnej powodują jony wapnia i magnezu. Jest ona niekorzystna dla urządzeń gospodarstw domowych, ponieważ znacząco skraca prawidłowe funkcjonowanie takich urządzeń jak pralki, zmywarki, ekspresy do kawy itp. Specjalny filtr powoduje wyeliminowanie tych jonów i zastąpienie ich jonami sodu.
Zmiękczona woda ma lepszy smak, nie wysusza skóry, przedłuża żywotność sprzętu domowego, zmniejsza zużycie środków piorących.
Odżelaziaczo-odmanganiacze
Filtry tego rodzaju usuwają z wody żelazo, mangan i siarkowodór. Zmniejszają mętność i zabarwienie wody.
Jonizatory i generatory wodoru
Nie są to właściwie filtry, ale często montowane w kuchni urządzenia zmieniające właściwości wody. Działają na zasadzie elektrolizy. Powstaje w wyniku tego procesu woda alkaliczna oraz woda kwaśna. Z kolei generator wodoru nasyca wodę wodorem pod ciśnieniem. Istnieje przekonanie o prozdrowotnych właściwościach takiej wody.
Wadą jest wysoki koszt urządzeń oraz konieczność wcześniejszego jej filtrowania.
Uwaga: Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku urządzeń, które zapewniają „harmonizowanie”, „witalizację”, „energetyzowanie” albo nawet „transformację” wody. Na dowód mogą być przytaczane pseudonaukowe źródła, jednak poprawa jakości wody poprzez takie działania na pewno nie nastąpi.
Komentarze