Czy warto instalować zmiękczacz wody? Ile to kosztuje?

Twarda woda może mieć negatywny wpływ na skórę człowieka. Skutecznie utrudnia też prawidłowe funkcjonowanie sprzętów domowych takich jak czajnik czy pralka, gdyż wpływa na odkładanie się kamienia. Skutecznym sposobem na problem twardej wody jest instalacja zmiękczacza.

Twarda woda może niszczyć armaturę kuchenną i łazienkową
Twarda woda może niszczyć armaturę kuchenną i łazienkową

Twarda woda, czyli jaka?

Woda, którą określa się jako twardą nasycona jest w największym stopniu jonami magnezu i wapnia. Wyróżniamy dwa typy twardości: niewęglanową (trwałą), w której występują przede wszystkim chlorki, siarczany i azotany oraz węglanową (nietrwałą), zawierającą węglany magnezu i wapnia. To właśnie te związki po zagotowaniu wytrącają się tworząc kamień kotłowy. Twardość ogólna jest sumą tej niewęglanowej i węglanowej.

Twardość wody ocenia się na podstawie parametru ˚fH. Jeżeli wynosi on do 7 ˚fH mamy do czynienia z wodą bardzo miękką, między 8 a 14 ˚fH – z wodą miękką, wskaźnik na poziomie 15-21 ˚fH to woda średnio twarda, a powyżej 22 ˚fH twarda (jeśli przekroczy 32 ˚fH określa się ją nawet jako bardzo twardą). Na zdecydowanej większości obszaru naszego kraju sieci wodociągowe dostarczają wodę o twardości na poziomie 22-28 ˚fH.

Oznacza to, że większość mieszkańców Polski boryka się z problemami odkładającego się w czajniku czy na elementach pralki kamienia, białego osadu na armaturze i kabinie prysznicowej oraz nieprzyjemnego w dotyku, szorstkiego prania.

Osad w postaci kamienia np. w bojlerze sprawia, że termostat będący jego istotną częścią nie działa prawidłowo. Oznacza to, że bojler musi włączać się częściej, co zwiększa koszty jego eksploatacji. Twarda woda powoduje również straty ciepła – gdy pojawia się kamień kotłowy konieczne jest dostarczenie większej ilości energii do ogrzania takiej samej objętości wody.

Twardej wody nie lubi też nasza skóra. Ma ona wysoki odczyn pH, który prowadzi do wysuszenia skóry i powoduje nieprzyjemne swędzenie. Jest to bolączka przede wszystkim osób cierpiących na różnego typu alergie skórne, egzemy czy dolegliwości związane ze skórą atopową.

Jak zmiękczyć wodę?

Zmiękczać wodę można różnymi metodami. Jedną z nich jest zastosowanie magnetyzera, który wytwarza pole magnetyczne wytrącające osad z wody. Inną są stacje uzdatniania – wykorzystują one żywice jonowymienne, które usuwają z wody związki wpływające na jej twardość. Na rynku dostępne są coraz to nowe rozwiązania, również zaawansowane technologicznie. Do tych najbardziej innowacyjnych należy filtr RO, który działa na zasadzie odwróconej osmozy. Takie filtry usuwają z wody związki powodujące osady, ale również drobnoustroje chorobotwórcze: wirusy, bakterie i inne zanieczyszczenia. Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest instalacja stacji uzdatniania wody – umożliwia ona bowiem korzystanie z wody z własnego ujęcia, np. studni.

 

Zmiękczacz wody - instalacja
WT Instalacje
Zmiękczacz wody - instalacja

 

Instalacja i eksploatacja zmiękczacza

Współczesne zmiękczacze wody działają bezobsługowo, same dobierając parametry i uzdatniając wodę. Jedyne, co należy wykonać to podać poziom twardości wody oraz ustawić tryb regeneracji złoża wraz z zakładaną ilością wody pomiędzy regeneracjami (te dwa parametry zależą również od poziomu twardości). Sprawdzenie twardości wody na dany moment jest bardzo łatwe – wystarczy użyć kropelkowy tester.

Zmiękczacz montuje się na głównym przyłączy wody zimnej. Dzięki temu do kotła dociera już woda o odpowiednim stopniu twardości i kamień nie będzie osadzał się na instalacji grzewczej. Eksploatacja zmiękczacza nie jest kosztowna. Po przepłynięciu określonej ilości wody urządzenie należy po prostu poddać regeneracji. Dokonuje się jej przez zastosowanie tabletek solnych, które po połączeniu z wodą tworzą solankę regenerującą złoże.

Zastosowanie zmiękczacza może mieć zbawienny wpływ na nasze portfele. Uchroni instalację grzewczą, ale też sprzęty AGD przed działaniem kamienia. Pranie i zmywanie naczyń w miękkiej wodzie oznacza również mniejsze zużycie środków chemicznych. Miękka woda jest również sposobem na rozwiązanie wielu problemów i dolegliwości skórnych.

Zobacz instrukcję instalacji zmiękczacza wody.

Ile kosztuje zakup i eksploatacja zmiękczacza wody?

Koszt, jaki należy przeznaczyć na zakup stacji uzdatniania wody musi być uzależniony od zapotrzebowania. Dostępne na rynku modele różnią się bowiem wielkością i parametrami. Urządzenia o wysokiej jakości kupimy już od 3 tys. zł. Jednak na ogólny koszt zmiękczacza (uwzględniając jego dalsze użytkowanie) składają się takie czynniki, jak:

  • koszt soli w tabletkach,
  • cena wody (o ile korzystamy z przyłącza miejskiego),
  • liczba i czas trwania etapów regeneracji, które są uzależnione od twardości wody i jej zużycia.

Co przemawia za instalacją zmiękczacza wody?

  • W Polsce średnia twardości wody jest bardzo wysoka, dlatego problem występuje w większości gospodarstw domowych.
  • Twarda woda jest niezdrowa dla skóry człowieka – powoduje jej wysuszenie i wzmaga alergie skórne.
  • Woda o wysokiej twardości powoduje uszkodzenia urządzeń AGD (np. pralki), armatury (kamień odkłada się w kranach, kabinie prysznicowej) i bojlerach (kamień wpływa na nieprawidłowe działanie termostatu – to generuje dodatkowe koszty).
  • Zmiękczacze wody są urządzeniami nie wymagającymi ingerencji użytkowników, by działać w pełni sprawnie.
  • Pranie i zmywanie w uzdatnionej wodzie sprawia, że oszczędzamy na zakupie środków zmiękczających.
  • Eksploatacja urządzenia nie jest kosztowna – największym wydatkiem jest jedynie jego zakup.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.