Strefa wejściowa w domu jednorodzinnym
Wejście główne do domu to najważniejsza część widoczna już na pierwszy rzut oka. Korzystają z niego zarówno domownicy, jak i goście. Strefa wejściowa nie tylko wpływa na charakter domu, ale także na komfort jego użytkowania.
Strefa wejściowa jest wizytówką domu. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy, ale także odwiedzający nas goście. Jest ona jednym z głównych elementów decydujących o wyglądzie budynku, dlatego powinna łączyć harmonijnie przestrzeń na zewnątrz z wnętrzem domu.
Zadaszenie nad wejściem
Zadaszenie nad wejściem wpłynie nie tylko na zmianę charakteru domu, ale także zwiększy komfort użytkowania. Zadaszenie wejścia do domu powinno być dostosowane do stylu i charakteru budynku. Jeśli dom jest zaplanowany w stylu nowoczesnym – powinno być proste, w przypadku gdy architektura domu nawiązuje do dawnych dworków – może być ozdobne i zawierać dekoracyjne detale. Należy jednak pamiętać, żeby nie zdominowało frontowej części domu, lecz ją uzupełniało, dlatego dobrze będzie dostosować wykorzystane do jego wykończenia materiały względem dachu oraz elewacji całego budynku. Niezależnie jednak od tego, w jakim stylu został zbudowany dom, strefa wejściowa powinna wyglądać estetycznie, dobrze się prezentować i zachęcać do odwiedzin.
Dach nad wejściem nie tylko podkreśla drzwi frontowe prowadzące do budynku, ale także pełni funkcję użytkową. Niewielki okap osłoni wejście przed wlewaniem się wody do środka, zaś duży, okazały dach umożliwi korzystanie z werandy niezależnie od pogody. Ochroni nie tylko przed deszczem, ale także zbytnim nasłonecznieniem. Poza tym będzie stanowił barierę dla wiatru, który nie będzie zawiewał do środka. Niezadaszony ganek zimą trzeba też odśnieżać czy skuwać z niego lód, by nikt się na nim nie poślizgnął.Klasyczne elementy architektoniczne
Dawne dworki szlacheckie wyróżniały się reprezentacyjną strefą wejściową z obszernym gankiem. Charakterystycznym elementem był trójkątny fronton zdobiony rzeźbieniami często zawierający powyżej wejścia małe okrągłe okienko. Podpierały go masywne, symetrycznie umieszczone kolumny w kształcie walców. Do wejścia wchodziło się po schodach prowadzących na ganek. Dzisiejsze projekty domów często zawierają elementy architektoniczne nawiązujące stylem do dworków polskich. Wybierają je przeważnie inwestorzy ceniący tradycję, preferujący klasyczny typ zabudowy. Mimo że wnętrza domów ani pozostałe elementy konstrukcji tych budynków nie prezentują stylu dworkowego, charakterystyczny szeroki dach nad wejściem kojarzy się jednoznacznie.
Zadaszona i ogrodzona weranda
Często w domach drewnianych stosuje się mocny akcent w postaci szerokiej, zadaszonej i ogrodzonej werandy. Daszek wspierają drewniane bale dodające całości uroku i harmonijnie pasujące do całości. Taki ganek pełni także funkcję tarasową, gdzie można ustawić ławeczkę czy stolik na świeżym powietrzu. Zwolennicy rustykalnego stylu budynek wzbogacają jeszcze drewnianymi okiennicami oraz żłobieniami szerokich opasek wokół okien.
Daszek nad wejściem
W tradycyjnym budownictwie często umieszcza się wejście w podcieniu utworzonym przez jedno- lub dwuspadowy dach wykończony w taki sam sposób jak główny dach przykrywający
budynek. Szerokie, obszerne zadaszenie wychodzące z przedniej połaci dachu komplikuje jednak więźbę dachową i często musi być wsparte kolumnami z uwagi na jego duży ciężar. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest także dodatkowe podkreślenie strefy wejściowej mocnym akcentem kolorystycznym elewacji czy klinkierową okładziną tworzącą opaskę wokół drzwi.Wnęka wejściowa
W domach jednorodzinnych często stosuje się wnękę z drzwiami wejściowymi. Takie rozwiązania wybierają najczęściej zwolennicy prostych form w architekturze. Pasują one zarówno do klasycznych form, jak i budynków nowoczesnych. W domach nowoczesnych wnęka wejściowa jest często stosunkowo duża i wsparta na murowanych kolumnach o przekroju kwadratu. Elegancji dodaje kamienne wykończenie podkreślające duże, przeszklone drzwi. Inną możliwością jest zbudowanie wychodzącego z przedniej elewacji prostego murowanego daszku, który jednak nie będzie oparty na filarach. Często stosuje się także przeszklone zadaszenia w kształcie łuku lub zupełnie proste zamontowane na odciągach. Dach przepuszczający światło wydaje się lżejszy i pozwala na lepsze doświetlenie strefy wejściowej.
Balkon nad wejściem
Kompromisem dla osób, które nie chcą budować osobnego daszku, może być umieszczenie balkonu zawieszonego nad wejściem. Stworzy on nie tylko podcień nad wejściem, ale także urozmaici wygląd frontowej elewacji. Prosty balkon z przeszklonymi czy stalowymi balustradami wpasuje się w nowoczesną architekturę, zaś ażurowy balkon o metalowej czy drewnianej balustradzie będzie dobrze się komponował z tradycyjną zabudową.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.