Efekt pierwszego wrażenia, czyli jak urządzić wejście do domu

Frontowa strona domu, a szczególnie przestrzeń pomiędzy furtką i drzwiami wejściowymi, jest wizytówką naszej rodziny. Estetyczne zagospodarowanie tej części domu będzie zachęcało do wejścia do środka. Funkcjonalność i elegancja - te dwie cechy powinno w sobie łączyć dobrze zaprojektowane wejście do domu.

Należy tak zaaranżować wejście, aby płynnie harmonizowało z całością domu i jednocześnie było łatwe do zlokalizowania dla gości odwiedzających nas po raz pierwszy, co wcale nie jest takie proste, kiedy na przykład zdecydujemy się umieścić drzwi wejściowe na bocznej ścianie lub w uskoku ścian.

Kształt schodów

Dzisiaj najczęściej buduje się domy parterowe, w których na ogół strefa dzienna wyposażona jest w duże przeszklenia i taras harmonizujący z ogrodem. W takich projektach bardzo dobrze spisują się biegnące wzdłuż ściany frontowej i wejścia na taras stopnie, które łatwo i szybko pozwolą pokonać niedużą w domach parterowych różnicę wysokości pomiędzy otoczeniem i domem. Inwestorzy często wykonują podest wejściowy i taras wraz ze stopniami w jednym kolorze, dzięki czemu stopnie są prawie niewidoczne. Można pozostawić stopnie w najpopularniejszym, prostokątnym kształcie, wówczas odpowiadają kształtowi bryły domu i wtapiają się w nią, lub wybrać nieco bardziej awangardowy kształt i zastosować schody półokrągłe. Okrągłości zawsze i wszędzie dodają miejscu łagodności i ciepła. Kiedy zaokrąglimy schody przy drzwiach, stworzą one efektowne wejście dodające domowi elegancji i szyku.

Wielkość stopni

Projektując większą liczbę stopni, musimy zadbać o to, by nie przerażały naszych gości. Muszą być możliwie wygodne i bezpieczne. Pierwszą rzecz zapewni odpowiednia ich wielkość, a drugą poręcze. Podaje się, że optymalnie stopnie schodów wejściowych do domu jednorodzinnego powinny mieć około 18 cm wysokości i około 27 cm szerokości. Jeśli niemożliwe są takie wymiary, kierujmy się zasadą – im stopnie są wyższe, tym powinny być węższe. I odwrotnie – im są niższe, tym większa powinna być ich szerokość. Radzimy także pomyśleć o zastosowaniu antypoślizgowych nawierzchni na naszych stopniach, szczególnie jeśli chcemy pokryć je niezbyt przyczepnym materiałem. W zimowe i deszczowe dni ten zabieg bardzo się opłaci. Uwagę należy zwrócić także na odporność na ścieranie – im lepsza, tym trwalsze będą nasze schody.

Odległość budynku od ogrodzenia

Generalna zasada mówi także, że najefektowniej dom prezentuje się, gdy nie stoi zbyt blisko ogrodzenia. W innym wypadku, zwłaszcza jeśli konieczne są w nim kilkustopniowe schody, mijając furtkę wejściową, ma się wrażenie, że stojący przed nami dom wygląda jak kolos. Jeśli nie jest możliwe przesunięcie domu w głąb działki, wybierzmy projekt o nisko umiejscowionym wejściu lub ewentualnie postarajmy się zniwelować niekorzystne wrażenie. Można to zrobić na dwa sposoby – albo wybrać możliwe płaskie i łagodne stopnie z kaskadowymi poręczami, albo poprowadzić je bokiem do ganku i stworzyć tzw. spoczniki, czyli płaskie platformy pomiędzy partiami stopni. W ten sposób schody wizualnie wydają się mniejsze i łatwiejsze do pokonania.

Ganek lub weranda

Niezaprzeczalnie dobrym pomysłem na wejście do domu jest ganek lub weranda. Może on mieć formę w postaci niedużego, zadaszonego podestu. Najważniejsze, żeby był osłonięty i chronił przed złą pogodą oraz aby zmieściły się na nim dwie, trzy osoby bez obawy, że spadną ze schodów, witając się z nami w progu. Jeśli natomiast dysponuje się dość dużym gankiem wejściowym ze ścianami bocznymi, można to wykorzystać w inny praktyczny sposób – np. stawiając tam szafkę na obuwie dla domowników albo po prostu szafę na różnego rodzaju praktyczne przedmioty typu łopata do odśnieżania, klamerki czy narzędzia ogrodowe. Tym sposobem zapewnimy sobie zawsze czysty przedpokój. Jest to propozycja szczególnie warta rozważenia, kiedy w domu nie ma wiatrołapu. Wygodnie jest także znaleźć miejsce dla jakiegoś krzesła lub innego siedziska.

Ścieżka do drzwi

Aby nasze wejście było przyjemne w użytkowaniu, pamiętajmy, aby wyraźnie zaznaczyć ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych. Ten prosty sposób pozwoli zadbać o trawnik przed domem oraz ułatwi przejście do domu w deszczową czy śnieżną pogodę. Zwróćmy też uwagę na dyskretne zlokalizowanie śmietnika i zasłonięcie tej kompletnie nieefektownej, ale nieuniknionej części domu.

Oświetlenie wejścia

Na koniec ostatnia wskazówka. Nie bagatelizujmy oświetlenia. Zwłaszcza w okolicy schodów i drzwi wejściowych jest ono potrzebne ze względu na nasze bezpieczeństwo. Wzdłuż ścieżki możemy wybrać choćby wariant najprostszy w postaci niedużych, wbijanych w ziemię lamp solarnych. Ważne jest, aby o każdej porze dnia bez problemu można było pokonać trasę od bramy do wejścia naszego domu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.