Izolacja termiczna domu – czego unikać, o czym pamiętać

Odpowiednio wykonana izolacja termiczna domu pozwala m.in na utrzymanie wewnątrz optymalnej temperatury zarówno latem, jak i zimą oraz na obniżenie kosztów ogrzewania. By spełniała swoje funkcje, musimy zadbać o dobrej jakości materiały i prawidłowy montaż – rozszczelnienie izolacji prowadzi do powstawania mostków termicznych, które znacznie obniżają funkcjonalność ocieplenia budynku.

null

Budynek o dobrej termoizolacji wolniej nagrzewa się w okresie letnim i wolniej wychładza się zimą – utrzymanie optymalnej temperatury nie tylko poprawia komfort mieszkańców, ale również zapobiega powstawaniu groźnej dla zdrowia pleśni czy grzybów.

Izolacja termiczna domu – czego unikać?

Wystrzeganie się podstawowych błędów pozwoli nam uniknąć problemów z izolacją termiczną budynku. Co sprawia, że termoizolacja nie będzie skuteczna?

Przerwanie ciągłości izolacji termicznej

Prawidłowo zainstalowana izolacja termiczna nie może posiadać przerw i nieszczelności, spowodowanych np. niewłaściwym ułożeniem materiału termoizolacyjnego. Niestaranne i nieszczelne ułożenie warstw izolacji może doprowadzić do utraty ciepła i powstanie tak zwanych mostków termicznych.

Mostki termiczne

Mostki termiczne (cieplne) to elementy w przegrodach budowlanych, w których przerwana została ciągłość izolacji termicznej, czyli w uproszczeniu miejsca, przed które ucieka ciepło. Temperatura powierzchni ścian, które dotknięte zostały mostkami termicznymi, może się znacznie obniżyć, co prowadzi do zawilgocenia ścian i powstania nieestetycznych plam pleśni.

Mostki cieplne pojawiają się zwykle w miejscu, w którym balkon łączy się ze stropem, przy oknach i parapetach, a także przy nadprożu czy piwnicy. Nie są widoczne gołym okiem – oznaką ich obecności może być występujący miejscowo grzyb lub pleśń. By sprawdzić, czy nasza izolacja termiczna została dotknięta mostkiem termicznym, należy zlecić realizację zdjęć termowizyjnych budynku

Wyszczególnić można następujące rodzaje mostków cieplnych:

  • mostki cieplne punktowe – powstające w wyniku przebicia izolacji, np. w celu zamontowania zewnętrznych elementów konstrukcyjnych, do mocowania których używane są łączniki takie jak kotwy i belki, wykonane z materiałów charakteryzujących się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Inną przyczyną mogą być nawiercenia, wykonane podczas montażu rur instalacyjnych. Mimo że mostki punktowe są mniej groźne, niż mostki liniowe, nie wolno ich bagatelizować,
  • mostki cieplne liniowe – pojawiające się głównie w połączeniach między elementami konstrukcyjnymi; występują w formie podłużnych pasm, przez które z łatwością uchodzi ciepło. Do ich powstawania przyczyniają się braki w termoizolacji, użycie materiałów o słabych właściwościach izolacyjnych lub położenie zbyt cienkiej warstwy izolacji. 

W celu uniknięcia problemów z mostkami termicznymi, należy zastosować drugą warstwę izolacji, np. przy użyciu wełny mineralnej, którą układamy pomiędzy i pod krokwiami.

W celu uniknięcia problemów z mostkami termicznymi, należy zastosować drugą warstwę izolacji, np. przy użyciu wełny mineralnej
W celu uniknięcia problemów z mostkami termicznymi, należy zastosować drugą warstwę izolacji, np. przy użyciu wełny mineralnej

Nieodpowiednie materiały izolacyjne

Materiały, które wykorzystamy do ocieplenia budynku, mają znaczący wpływ na jakość całej konstrukcji. Wybierając tworzywa izolacyjne, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry cieplne. Choć materiały o dobrych właściwościach technicznych są droższe od ich mniej jakościowych odpowiedników, warto się na nie zdecydować – zapewnią nam odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe, co przełoży się na komfort mieszkańców. Należy również pamiętać o sprawdzeniu właściwości tworzyw, takich jak ognioodporność czy paroprzepuszczalność.

Montaż ocieplenia na starym tynku

Niewłaściwie przygotowane podłoże to częsty błąd popełniany podczas wykonywania izolacji termicznej budynku. Układanie jej na starych, luźnych i mało stabilnych tynkach sprawia, że warstwa ocieplenia odpada i powoduje rozszczelnienie instalacji. Aby temu zapobiec, należy usunąć stary tynk ze ścian, odpylić je i dopiero wtedy rozpoczynać prace właściwe.

Brak zabezpieczenia izolacji termicznej przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

Zabezpieczenie izolacji termicznej przed działaniem warunków pogodowych to ważna czynność, o której nie możemy zapomnieć. Materiały stosowane do ocieplenia budynku, muszą być chronione zarówno podczas przechowywania ich na terenie budowy, jak i po instalacji. Wełna mineralna ma skłonność do nasiąkania wodą, dlatego ocieplone nią ściany, które nie są osłonięte dachem, po kontakcie z deszczem lub śniegiem mogą stracić swoje właściwości izolacyjne. W przypadku izolacji termicznej z użyciem styropianu, powinno się zabezpieczyć materiał przed działaniem promieni słonecznych. W przeciwnym razie ulegnie on degradacji powierzchniowej, co ma negatywny wpływ na przyleganie warstw wykończenia.

Zbyt słabe przytwierdzenie izolacji do warstwy nośnej 

Błąd ten może mieć przyczynę w zbyt pobieżnym nałożeniu kleju, wykorzystaniu materiałów o niewłaściwych parametrach cieplnych czy zbyt delikatnym mocowaniu mechanicznym. Użyte do izolacji kołki i kotwy muszą zostać wystarczająco głęboko osadzone w warstwie nośnej – przyjmuje się, że minimalna głębokość wynosi min. 5 centymetrów.

Brak szczeliny wentylacyjnej

Brak szczeliny wentylacyjnej nad izolacją prowadzi do zbierania się wilgoci, która sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów oraz ogólnemu osłabieniu trwałości konstrukcji. Uniemożliwienie swobodnego przepływu powietrza ma także wpływ na zawilgocenie materiałów izolacyjnych, czego następstwem jest mniejsza skuteczność ocieplenia. Szczelina wentylacyjna zapobiega też powstawaniu wspomnianych wcześniej mostków termicznych.

Nieprawidłowa paroizolacja 

Paroizolacja ma za zadanie zatrzymywanie pary wodnej wewnątrz budynku, a co za tym idzie – zabezpieczenie warstw izolacji termicznej budynku przed zawilgoceniem i rozwojem pleśni i grzybów. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy warstwy ocieplenia narażone są na kondensację wilgoci. Prawidłowo wykonana paroizolacja jest szczelną barierą, która uniemożliwia przepływ pary wodnej z pomieszczeń do wnętrza przegrody. 

Pominięcie ochrony budynku przed działaniem pary wodnej jest błędem, którego konsekwencji możemy uniknąć, stosując folię paroizolacyjną i folię paroprzepuszczalną. Różnią się one sposobem montażu – pierwsza używana jest od zewnątrz krokwi, druga natomiast od jej wewnątrz, a także funkcjami: folia paroprzepuszczalna ma za zadanie chronić budynek przed przenikaniem pary wodnej, a folia paroizolacyjna pozwala na odprowadzanie jej na zewnątrz.  

Zastosowanie nieodpowiedniej siatki

Siatka tynkarska musi tworzyć trwałą warstwę zbrojącą, dlatego ważne jest, by miała odpowiednią gramaturę. Należy unikać wybierania tańszych, słabszych siatek, które nie są w stanie spełnić wymogów producentów systemów ociepleń i zapewnić ciągłości warstwy zbrojącej. Pamiętajmy również, by siatka tynkarska nie wystawała poza warstwę kleju – musi ona być w nim równo zatopiona.

Izolacja termiczna domu – o czym warto pamiętać?

prace nad izolacją termiczną najlepiej przeprowadzać w okresie od marca do października
prace nad izolacją termiczną najlepiej przeprowadzać w okresie od marca do października

Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pomogą nam uniknąć błędów podczas montażu izolacji termicznej domu:

  • należy pamiętać o oczyszczeniu ocieplanej powierzchni przed rozpoczęciem głównych prac;
  • dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie jej preparatem grzybobójczym,
  • prace nad izolacją termiczną najlepiej przeprowadzać w okresie od marca do października, gdy temperatury nie spadają poniżej 5 stopni Celsjusza,
  • korzystajmy z produktów renomowanych producentów – cena często idzie w parze z jakością,
  • koniecznie jest stosowanie się do instrukcji producentów systemów ociepleń na każdym etapie montowania izolacji termicznej,
  • używanie materiałów mocujących słabo przewodzących ciepło pomoże nam uniknąć powstawania mostków termicznych,
  • przed rozpoczęciem prac należy dokonać oceny stanu technicznego podłoża,
  • płyty styropianowe powinno nakładać się na ścianę od dołu do góry.

Pamiętajmy, że wykonanie izolacji termicznej domu wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jeśli nigdy nie montowaliśmy ocieplenia, a nasza znajomość w tym temacie jest nikła, warto zlecić to zadanie doświadczonym fachowcom. 

Komentarze

  • Zmęczony budową 2023-05-18T19:01:03.582Z

    ..."Pominięcie ochrony budynku przed działaniem pary wodnej jest błędem, którego konsekwencji możemy uniknąć, stosując folię paroizolacyjną i folię paroprzepuszczalną. Różnią się one sposobem montażu – pierwsza używana jest od zewnątrz krokwi, druga natomiast od jej wewnątrz, a także funkcjami: folia paroprzepuszczalna ma za zadanie chronić budynek przed przenikaniem pary wodnej, a folia paroizolacyjna pozwala na odprowadzanie jej na zewnątrz."....Wasz artykuł Czy to aby nie odwrotnie z tą parą i folią ?