Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – czy warto?

Powietrze w naszych mieszkaniach często jest zbyt suche, szczególnie jesienią i zimą, kiedy okna są zamknięte przez większość dnia, zaś kaloryfery – często odkręcone na maksymalną temperaturę. Suchość powietrza może być dość wyraźnie i dokuczliwie odbierana przez organizm.

Pojawiają się takie symptomy, jak pieczenie oczu, swędzenie i przesuszenie skóry, zwiększona skłonność do infekcji, utrudnione oddychanie czy przemęczenie i problemy ze snem.  Środkiem zaradczym jest w takiej sytuacji nawilżacz powietrza. Jako że najprostsze, ceramiczne nawilżacze do zawieszenia na grzejniku nie wykazują zbyt dużej skuteczności, warto zaopatrzyć się w bardziej zaawansowane urządzenie. Jednym z najpopularniejszych obecnie modeli jest nawilżacz ultradźwiękowy.

Jak działa ultradźwiękowy nawilżacz powietrza?

W nawilżaczu ultradźwiękowym znajduje się membrana oraz generator, który wprawia ją w drgania. Dodatkowo nawilżacz może być wyposażony w filtry odkamieniające wodę oraz grzałkę, dziki której istnieje możliwość wytwarzania ciepłej pary wodnej. Dzięki wysokim częstotliwościom ultradźwięków woda, pobrana ze zbiornika, jest rozbijana na drobne cząsteczki, przez co tworzy się mgiełka, emitowana w powietrze przez wentylator. W ten sposób powietrze w danym pomieszczeniu zyskuje wyższy poziom wilgotności.

W nawilżaczu ultradźwiękowym znajduje się membrana oraz generator, który wprawia ją w drgania.

Możemy sprawdzić to przy pomocy higrometru wbudowanego w nawilżacz, który umożliwia kontrolowanie nawilżenia powietrza. Warto przy tym pamiętać, że optymalna wilgotność w pokoju, w którym przebywamy przez dłuższy czas lub śpimy, to ok. 40-50%. Niezbędne minimum to 30% - w takim wypadku możemy już odczuwać pewien dyskomfort. Jednak należy również uważać, aby nie przesadzić z nawilżeniem. Jeżeli poziom wilgoci w domu będzie zbyt wysoki, powstaje idealne środowisko dla rozmnażania się grzybów i pleśni.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza
Mikpol
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Zalety ultradźwiękowego nawilżacza powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy ma nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję niż ewaporacyjny czy parowy – jednak mimo to nie jest wyjątkowo awaryjnym urządzeniem. Ten nawilżacz powietrza pracuje cicho i wydajnie – w ciągu 1 godziny do powietrza uwalniane jest ok. 100-300 ml wody, w zależności od jakości i ceny urządzenia. Poza tym nie zużywa zbyt dużo energii elektrycznej, zatem koszt jego użytkowania nie jest zbyt wysoki. Nawilżacz ultradźwiękowy to także precyzyjne urządzenie, które, dzięki takim funkcjom jak higrometr, możemy zaprogramować na określony poziom nawilżenia pomieszczenia. Problem może pojawić się wówczas, gdy po osiągnięciu ustawionej wcześniej wilgotności w pokoju nawilżacz automatycznie się wyłącza.

Nawilżacz ultradźwiękowy to także precyzyjne urządzenie, które, dzięki takim funkcjom jak higrometr, możemy zaprogramować na określony poziom nawilżenia pomieszczenia.

Nieocenionym elementem nawilżacza ultradźwiękowego jest też filtr do wody, który przeciwdziała powstawaniu osadu z kamienia na membranie ultradźwiękowej. Aby urządzenie działało bez zarzutu, należy pamiętać o systematycznej wymianie filtrów. Godnym uwagi rozwiązaniem jest także jonizator, który może być wmontowany w konstrukcję nawilżacza ultradźwiękowego. W takim wypadku powietrze jest nie tylko nawilżane, ale również eliminowany jest z niego szkodliwy dla zdrowia nadmiar jonów dodatnich – emitowane są za to jony ujemne, które pozytywnie oddziałują na kondycję psychofizyczną.

Wady ultradźwiękowego nawilżacza powietrza

Wadą tego typu nawilżaczy jest możliwość opadania skraplającej się mgiełki w pobliżu urządzenia, w wyniku grawitacji. Woda może zatem „lądować” na meblach czy podłodze – jeżeli ten proces jest długotrwały i nie zareagujemy odpowiednio, może powodować uszkodzenia lub rozwój bakterii i grzybów.

Wadą tego typu nawilżaczy jest możliwość opadania skraplającej się mgiełki w pobliżu urządzenia, w wyniku grawitacji.

Podsumowując, ultradźwiękowy nawilżacz powietrza to urządzenie, którego zakup warto rozważyć – pomimo kilku niedogodności posiada jednak atuty, które zdecydowanie przemawiają na jego korzyść: łatwość obsługi, wydajność i niski koszt użytkowania.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.