Nawilżacz powietrza z jonizatorem

O tym, jak duży wpływ ma powietrze, którym oddychamy, na nasze samopoczucie, zdrowie i kondycję, mogą przekonać się zwłaszcza mieszkańcy miast zmagających się ze smogiem. Jednak nawet jeżeli stężenie szkodliwych substancji na zewnątrz nie jest tak wysokie, zimą możemy odczuwać pewien dyskomfort we własnym domu.

Wynika to z faktu, że w sezonie grzewczym powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach ma obniżony poziom wilgotności. Jakie może to mieć konsekwencje i jak się przed tym zabezpieczyć?

Negatywny wpływ suchego powietrza w domu

Swoistą barierą ochronną w naszym organizmie są błony śluzowe. Pod wpływem suchego powietrza wysuszają się, przez co jesteśmy mniej odporni. Możemy odczuwać takie objawy, jak pieczenie i swędzenie skóry, większą podatność na infekcje, a także przemęczenie, pieczenie oczu, bezsenność oraz trudności ze swobodnym oddychaniem „pełną piersią”.

Swoistą barierą ochronną w naszym organizmie są błony śluzowe. Pod wpływem suchego powietrza wysuszają się, przez co jesteśmy mniej odporni.

Dlatego warto dbać o to, by w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień i w których śpimy, utrzymywał się w miarę stały, odpowiedni poziom wilgotności. Minimum to 30%, natomiast optymalne nawilżenie powietrza wynosi ok. 40-50%. Aby to osiągnąć, w sezonie grzewczym warto uruchomić nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem
Tomiko
Nawilżacz powietrza z jonizatorem

Nawilżacze powietrza – jakie są rodzaje?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które zasysa suche powietrze, po czym emituje lekką mgiełkę czy parę wodną w postaci niewidocznych cząsteczek, dzięki którym powietrze w pomieszczeniu staje się lżejsze i bardziej przyjemne. Wśród dostępnych obecnie nawilżaczy możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:

  • nawilżacz tradycyjny, czyli ceramiczne naczynie zawieszane na kaloryferze i wypełniane wodą. Pod wpływem ciepła grzejnika woda paruje – choć to najtańszy sposób nawilżania, to nie jest on jednak zbyt skuteczny;
  • nawilżacz ewaporacyjny, w którym parowanie odbywa się również w naturalny sposób: powietrze przechodzi przez higroskopijną matę i jest oddawane w formie niewidzialnej pary. Poziom nawilżenia nie jest tu również zbyt wysoki, za to taki typ nawilżacza również oczyszcza powietrze i nie zużywa dużo energii;
  • nawilżacz parowy, wyposażony w grzałkę, dzięki której woda jest podgrzewana i powstaje para wodna. Wydajność jest w tym przypadku bardzo satysfakcjonująca, ale niesie to ze sobą również koszty użytkowania, ze względu na duże zużycie prądu;
  • nawilżacz ultradźwiękowy, który także działa wydajnie i co istotne – cicho, nie zakłócając np. snu. Ultradźwięki wytwarzane przez membranę powodują rozbicie cząsteczek wody, w wyniku czego powstaje delikatna, niedostrzegalna mgiełka. Można dość precyzyjnie nim sterować, ze względu na obecność higrostatu, kontrolującego poziom wilgoci.

Proces oczyszczania powietrza z pomocą nawilżacza
Jupi24.pl
Proces oczyszczania powietrza z pomocą nawilżacza

Jak działa jonizator?

Nawilżacz powietrza może być również wyposażony w jonizator, czyli dodatkową funkcję, która umożliwia wytwarzanie jonów ujemnych i eliminację dodatnich. Czemu to służy? Jony dodatnie, wytwarzane w szczególności przez takie urządzenia, jak telewizor, komputer, drukarka, mikrofalówka, lodówka czy kuchenka elektryczna, w nadmiarze mogą powodować odczuwalny spadek kondycji fizycznej i psychicznej, znużenie i przemęczenie. Natomiast jony ujemne to ładunki elektryczne, występujące w cząsteczkach powietrza w środowisku naturalnym (ich źródłem może być np. burza – na pewno każdy choć raz miał okazję odczuć szczególną rześkość powietrza po burzy).

Nawilżacz powietrza może być również wyposażony w jonizator, czyli dodatkową funkcję, która umożliwia wytwarzanie jonów ujemnych i eliminację dodatnich.

Poprzez zasysanie z domowego powietrza jonów dodatnich i produkcji ujemnych, nawilżacz powietrza z jonizatorem nie tylko pozwala nam lepiej oddychać, ale również niweluje osłabienie organizmu, spowodowany codziennym korzystaniem z wielu elektronicznych sprzętów. Co więcej, nawilżacz z jonizatorem będzie idealnym rozwiązaniem dla alergików i dzieci.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.