Drzwi z ukrytą ościeżnicą – charakterystyka, zastosowanie, montaż

Czym są drzwi z ukrytą ościeżnicą? Jak zamontować je na ścianie murowanej, a jak na ścianie z płyt kartonowo-gipsowych? Jak wykończyć ukryte drzwi i gdzie je zastosować? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy dla Was w artykule.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą
Lagrus
Drzwi z ukrytą ościeżnicą – charakterystyka, zastosowanie, montaż

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – czym są?

Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą, inaczej drzwi ukryte, to nic innego jak widoczne skrzydło drzwi i ościeżnica schowana w ścianie. Jest to rozwiązanie nowoczesne i wpasowujące się w praktycznie każdy styl aranżacyjny, ponieważ drzwi i ściana tworzą jednolitą powierzchnię.

Ościeżnica ukryta składa się z: nadproża, pionowych belek, stojaków, profili. Elementy ościeżnicy (w tym zawiasy) widoczne są dopiero po otwarciu drzwi, które możliwe jest pod kątem 180 stopni.

Warto wspomnieć również o tym, że drzwi z ukrytą ościeżnicą charakteryzują się większą grubością skrzydła – w porównaniu z tradycyjnym skrzydłem drzwiowym, a także dobrą izolacyjnością akustyczną (średnio na poziomie  35 db).

Współcześnie na rynku dostępne są różne modele drzwi ukrytych, w tym otwierane tradycyjnie, a także z tak zwaną odwrotną przylgą – drzwi otwierają się do wewnątrz pomieszczenia, a z drugiej strony licują się ze ścianą.

Uwaga: Ościeżnica przeznaczona do drzwi ukrytych otwieranych na zewnątrz będzie niższa i węższa o 12 milimetrów, czyli dokładnie o grubość przylgi.

Ciekawym rozwiązaniem są drzwi ukryte do samodzielnego wykończenia – ich powierzchnię możemy pokryć farbą, tynkiem strukturalnym lub tapetą, aby idealnie wtopiły się w ścianę (widoczna pozostaje wyłącznie klamka). Skrzydło wówczas wykończone jest poliuretanem. Dostępne są również drzwi ukryte na pełną wysokość pomieszczenia i w wersji bez górnej belki ościeżnicy – wówczas drzwi widoczne są na ścianie wyłącznie w postaci dwóch linii.

Przeczytaj: Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Charakterystyka i opinie [PORÓWNANIE]

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – jakie jest ich zastosowanie?

Drzwi z ukrytą ościeżnicą, tak jak popularne drzwi przesuwne, polecane są zwłaszcza do małych wnętrz. Przy odpowiednim doborze koloru drzwi do ściany możemy optycznie powiększyć przestrzeń – zawłaszcza w sytuacji, gdy drzwi będą wtapiać się w ścianę. W niewielkich przestrzeniach zaletą jest również fakt, że skrzydło drzwiowe otwiera się pod kątem 180 stopni.

Drzwi ukryte najczęściej wybierane są do przedpokoju oraz do sypialni (zwłaszcza przejście z sypialni do łazienki lub z sypialni do garderoby) i kuchni (przejście z kuchni do spiżarki lub innego pomieszczenia użytkowego).

Zobacz: Jak wyglądają drzwi bezprzylgowe? Budowa, cechy, zastosowanie

Jak zamontować ościeżnicę ukrytą?

Ościeżnice ukryte nie wymagają dodatkowego dobudowywania ściany. Mogą być montowane zarówno w ścianie murowanej, jak i w ścianie wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych. Co ważne, ościeżnicę ukrytą należy zamontować przed pomalowaniem ścian oraz wyłożeniem podłóg.

Przyjmuje się, że minimalna grubość ściany wymagana do instalacji drzwi ukrytych to 10 centymetrów. Ściana powinna też być idealnie prosta. Natomiast przygotowując otwór montażowy, powinniśmy pozostawić około 5 centymetrów wolnego miejsca po obu stronach ościeżnicy, a także od 1 do 2 centymetrów od góry na piankę montażową. 

W przypadku ścian kartonowo-gipsowych ościeżnicę wystarczy przytwierdzić do profili nośnych ścianki (przykręcić do aluminiowego stelaża), wypełnić szczeliny pianką montażową oraz przykręcić płyty gipsowo-kartonowe. Nie jest wymagany tak zwany mokry montaż, natomiast samą ościeżnicę można zainstalować również na początkowym etapie stawiania ścianek.

Montaż ościeżnicy ukrytej na ścianie murowanej

Montaż ościeżnicy ukrytej w ścianie murowanej wymaga natomiast wykonania tak zwanych wrębów w otworze drzwiowym. Pierwszym krokiem będzie pozbycie się tynku za pomocą młotka i przecinaka lub szlifierki. Przyjmuje się, że wręby powinny być wykonywane na głębokości od 6 do 8 milimetrów w stosunku do płaszczyzny pokrytej tynkiem oraz na szerokości od 6 do 8 milimetrów od krawędzi otworu drzwiowego.

Kolejny krok to przymierzenie ościeżnicy do otworu montażowego – powinna równo ułożyć się w jego płaszczyźnie.

Następnie przechodzimy do prac mokrych – do przygotowania zaprawy klejowej, którą naniesiemy na wręby. Ościeżnicę wklejamy w otwór drzwiowy, ustawiamy pion i poziom oraz nakładamy drugą, zewnętrzną warstwę kleju.

Kolejne kroki to zapiankowanie szczeliny między profilem a murem, a po wyschnięciu, powtórzenie wcześniejszych czynności po drugiej stronie. Profile natomiast należy przykręcić do stojaków, a miejsca łączenia wykończyć. Na końcu ościeżnicę przykrywamy zaprawą tynkową, która wzmocniona jest siatką.

Uwaga: Ościeżnicę maskuje się tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową.

Jeżeli wybraliśmy skrzydło do samodzielnego wykończenia, to na początku musi je powlec specjalnym gruntem. Samo malowanie zaczynamy od boku ościeżnicy, przechodząc na skrzydło.

Zapoznaj się: Drzwi przylgowe – charakterystyka i zastosowanie
 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.