Jaka zakrętarka będzie najlepsza? Ranking

Zakrętarka udarowa to – tuż po wiertarko-wkrętarce – jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi wybieranych przez profesjonalistów. Ma zresztą podobne zastosowanie: służy do wiercenia i wkręcania, jednak cechuje się odmienną charakterystyką. Odpowiednio dobrana posłuży przez wiele lat, a z czasem trudno będzie wyobrazić sobie sprawne działanie bez niej. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach jaka zakrętarka sprawdzi się najlepiej i jakie parametry są kluczowe z praktycznego punktu widzenia. Poznaj nasz ranking.

Zakrętarka czarno-żółta
Dewalt
Jaka zakrętarka udarowa sprawdzi się najlepiej?

1. Zakrętarka udarowa - do czego służy?
2. Dobra zakrętarka - kluczowe parametry
3. Jaka zakrętarka udarowa sprawdzi się najlepiej? Ranking

Gdzie znaleźć sprawdzoną zakrętarkę udarową? Warto korzystać ze sprawdzonych sklepów, jak choćby sklep z elektronarzędziami Elkar, w którym dostępna jest produkowana przez Dewalt zakrętarka stworzona z myślą o profesjonalistach. Poniżej znajdziesz przegląd modeli.

Zakrętarka udarowa – do czego służy?

Zakrętarka udarowa wyglądem może przypominać nieco wspomnianą wcześniej wiertarko-wkrętarkę. Jeśli jednak przyjrzysz się bliżej, szybko dostrzeżesz różnicę między tymi narzędziami. Zupełnie inaczej prezentuje się element mocujący końcówkę narzędziową: zamiast uchwytu zaciskowego mamy tu sześciokątne gniazdo, do którego można dopasować różne wiertła, większe wkręty, nasadki do odkręcania śrub, bity czy przejściówki.

Zasada działania zakrętarki udarowej przypomina działanie kluczy udarowych. Sprawdzi się w zastosowaniu profesjonalnym i przydomowym warsztacie, do wiercenia dużych otworów w drewnie, dokręcania i odkręcania śrub w urządzeniach mechanicznych bitami udarowymi czy wiercenia wiertłami z mocowaniem HEX. Choć zakrętarką można wiercić, nie zastąpi ona podstawowych narzędzi przeznaczonych do tego celu, a dobrze je uzupełni.

Dobra zakrętarka – kluczowe parametry

Można zastanawiać się, kiedy zakrętarka udarowa jest konieczna, a kiedy sprawdzi się sam klucz udarowy. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: narzędzia różnią się przede wszystkim gabarytami. Zakrętarki są od kluczy udarowych mniejsze i mają mniejszą moc. Najważniejszym parametrem jest w tym przypadku jednak maksymalny moment obrotowy. W przypadku klucza udarowego mieści się on w przedziale między 1000 Nm a 1500 Nm, zaś w zakrętarkach wynosi maksymalnie 250 Nm.

Podsumowując, można uznać, że klucza udarowego lepiej użyć do wkręcania i odkręcania dużych śrub oraz zapieczonych elementów. Trzeba jednak uważać, aby zbyt duża siła nie uszkodziła gwintu przy wysokiej sile dokręcania. Klucz pneumatyczny to rozwiązanie polecane szczególnie dla profesjonalistów, które wykorzystuje się w warsztatach samochodowych, serwisach mechanicznych i w przemyśle.

Zakrętarki udarowe najczęściej pozwalają użytkownikowi regulować moment obrotowy i prędkość obrotową, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad siłą i szybkością pracy. W przypadku większych elementów można posiłkować się odpowiednimi nasadkami. W większości przypadków nie ma konieczności posługiwania się kluczem udarowym.

Jaka zakrętarka udarowa sprawdzi się najlepiej? Ranking

Pora przejść do krótkiego omówienia konkretnych modeli w rankingu zakrętarek. W poniższym zestawieniu znajdziesz zakrętarki DeWALT o dużej mocy, które cechuje wysoka prędkość obrotowa.Znajdziemy tu zarówno warianty bezprzewodowe, dzięki czemu można wykorzystać sprzęt tam, gdzie nie ma dostępu do źródła zasilania, jak i w wydaniu zasilanym z sieci.

1. Zakrętarka udarowa DeWALTDCF887

Ten model obecny jest na rynku już od 2016 roku, a jednak cieszy się niezmienną popularnością. To sprzęt z silnikiem bezszczotkowym o dużej mocy wyjściowej. Większy moment obrotowy, do 205Nm, pozwala posługiwać się zakrętarką udarową nawet przy cięższych pracach. Z pewnością duże udogodnienie stanowi tryb precyzyjnego wkręcania, który ogranicza ryzyko uszkodzenia wkrętów i materiałów.

Najważniejsze dane techniczne:

  • zasilanie akumulatorowe, 18V,
  • maksymalny moment obrotowy: 205 Nm,
  • maksymalna prędkość obrotowa: 2800 obrotów/min.,
  • maksymalna częstotliwość udaru: 3200 udarów/min.,
  • liczba biegów: 3. 

2. Zakrętarka udarowa DeWALT DCF850

Kolej na następne urządzenie od firmy DeWALT. To kompaktowy sprzęt o smukłej głowicy, wykorzystujący nietypową kombinację bardzo wysokiego, przekraczającego 200 Nm maksymalnego momentu obrotowego z 3-stopniową przekładnią biegów. Dzięki temu jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli profesjonalnych zakrętarek udarowych. Silnik nowej generacji 475 W zużywa znacznie mniej energii niż silnik szczotkowy.

Najważniejsze dane techniczne:

  • zasilanie akumulatorowe, 18V,
  • maksymalny moment obrotowy: 208 Nm,
  • maksymalna prędkość obrotowa: 3250 obrotów/min.,
  • maksymalna częstotliwość udaru: 3800 udarów/min.,
  • liczba biegów: 3. 

3. Zakrętarka udarowa DeWALT DCF887P2
 
To kolejny model zakrętarki wyposażony w bezszczotkowy silnik dużej mocy, idealny nawet przy ciężkich pracach. Lekkość i kompaktowe wymiary pozwalają korzystać z narzędzia nawet w ciasnych pomieszczeniach, a wysoka pojemność akumulatora eliminuje konieczność podłączania do sieci.

Najważniejsze dane techniczne:

  • zasilanie akumulatorowe, 18V,
  • maksymalny moment obrotowy: 205 Nm,
  • maksymalna prędkość obrotowa: 3250 obrotów/min.,
  • maksymalna częstotliwość udaru: 3800 udarów/min.,
  • liczba biegów: 3. 

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.