Jeden akumulator do wszystkich narzędzi. Jakie elektronarzędzia skompletować?

Elektronarzędzia akumulatorowe zapewniają komfort pracy i swobodę działania. Jeśli są zasilane jednym, wymiennym akumulatorem, użytkownik zyskuje jeszcze więcej korzyści. Dlaczego warto skompletować elektronarzędzia oparte na platformie bateryjnej? Jakie sprzęty wybrać? Podpowiadamy!

Bezprzewodowa wiertarko-wkrętarka wkręcająca śrubę.
Bezprzewodowa wiertarko-wkrętarka wkręcająca śrubę.

Bezprzewodowa swoboda pracy, czyli zalety narzędzi akumulatorowych

Narzędzia akumulatorowe posiadają bardzo dużo zalet. Mają one przewagę zarówno nad modelami sieciowymi, jak i spalinowymi. Urządzenia bateryjne są:

  • mobilne – nie mają przewodu zasilającego, a więc mogą być wykorzystywane w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do źródła prądu,
  • komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu – brak kabla to swoboda ruchów podczas pracy i wyeliminowanie ryzyka przypadkowego przecięcia go,
  • przyjazne dla środowiska – nie emitują nadmiernego hałasu i nie wytwarzają szkodliwych spalin, zapewniając ciche sąsiedztwo i czyste powietrze,
  • przyjazne dla użytkownika – nie wymagają wykonywania skomplikowanych czynności serwisowych, przez co są łatwe w obsłudze, a dodatkowo nie wytwarzają uciążliwych wibracji.

Wadą narzędzi akumulatorowych może być paradoksalnie ich zaleta, czyli zasilanie bateryjne. Od pojemności akumulatora zależy czas pracy urządzeń. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać – wystarczy wybrać narzędzia zasilane wymienną baterią. Wówczas, posiadając przynajmniej dwa akumulatory, możemy pracować bez przerw. To tylko jedna z zalet platform bateryjnych.

Jeden akumulator do wszystkich narzędzi – jak to działa i jakie ma zalety

W ostatnim czasie coraz więcej producentów oferuje urządzenia akumulatorowe zasilane jednym typem baterii. W praktyce oznacza to, że akumulator danej klasy napięcia jest kompatybilny z różnymi narzędziami, niezależnie od ich przeznaczenia. Przykładowo: bateria do wkrętarki może zasilać także nożyce do żywopłotu czy odkurzacz. Najczęściej system obejmuje szeroką gamę urządzeń.

Jeden akumulator do wielu narzędzi to rozwiązanie niezwykle praktyczne i dające wiele możliwości. Zalety platformy bateryjnej to:

  • możliwość pracy bez przerw na ładowanie – w trakcie pracy rozładowany akumulator łatwo wymienić na inny,
  • oszczędność pieniędzy – posiadając urządzenie z akumulatorem, przy zakupie kolejnego można wybrać tańszy model bez baterii w zestawie,
  • wygoda – używając narzędzi z platformy bateryjnej, nie trzeba nosić ze sobą wielu akumulatorów. To oszczędza miejsce w skrzynkach narzędziowych, ale także ułatwia przechowywanie (jeden akumulator zajmuje niewiele miejsca i nie trzeba oznaczać, do jakiego sprzętu jest przeznaczony),
  • wyeliminowanie ryzyka pomyłki podłączenia nieodpowiedniej baterii – można uniknąć przypadkowego uszkodzenia sprzętu,
  • ekologiczność – jeden akumulator do wielu narzędzi powoduje, że zmniejsza się liczba zużytych baterii. To wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

Jakie elektronarzędzia zasilane jednym akumulatorem warto mieć w warsztacie?

Platformy akumulatorowe obejmują wiele różnych urządzeń. Godne uwagi są zwłaszcza elektronarzędzia. Podstawowy zestaw do użytku domowego powinien zawierać:

  • wiertarko-wkrętarkę,
  • szlifierkę kątową,
  • szlifierkę oscylacyjną,
  • wyrzynarkę,
  • pilarkę tarczową,
  • młotowiertarkę.

Czytaj także: Jakie elektronarzędzia akumulatorowe ułatwiają pracę?

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka to podstawowe narzędzie dla każdego majsterkowicza. Ma bardzo szeroki zakres zastosowania, ponieważ łączy w sobie funkcje wiertarki i wkrętarki. Może być wykorzystywane do wkręcania i wykręcania śrub, gwintów i innych elementów mocujących, a także do wiercenia otworów w różnych materiałach, takich jak: drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Bezprzewodowa wiertarko-wkrętarka jest niezbędna w każdym warsztacie.

Wiertarko-wkrętarką akumulatorową z łatwością operujesz w trudno dostępnych miejscach bez dostępu do zasilania sieciowego
Wiertarko-wkrętarką akumulatorową z łatwością operujesz w trudno dostępnych miejscach bez dostępu do zasilania sieciowego

Szlifierka kątowa na akumulator

Kolejnym narzędziem, które powinno znaleźć się w każdym garażu, jest szlifierka kątowa na akumulator. To urządzenie służy do szlifowania i cięcia różnych materiałów, w tym twardych, takich jak metal czy kamień. Szlifierka kątowa nie nadaje się jednak do prac bardziej precyzyjnych, np. dokładnego wygładzania powierzchni. Przykładowe zastosowania to:

  • przecinanie metalu, np. prętów zbrojeniowych, blach,
  • cięcie betonowych elementów,
  • zgrubne szlifowanie powierzchni twardych.

Akumulatorowa szlifierka oscylacyjna

Do precyzyjnego szlifowania powierzchni służą akumulatorowe szlifierki oscylacyjne. Wygładzanie następuje wskutek wahadłowego ruchu (do przodu i do tyłu) sztywnej stopy, który powoduje drgania o niewielkiej amplitudzie z dużą częstotliwością. Szlifierki oscylacyjne doskonale sprawdzają się do:

  • szlifowania drewna, np. blatów, mebli, desek,
  • usuwania starych warstw farby lub lakieru,
  • wygładzania gładzi gipsowych,
  • obróbki powierzchni kamiennych.

Bezprzewodowa wyrzynarka

Wyrzynarka na akumulator to narzędzie służące do cięcia, które wyróżnia się dużą precyzją działania. Nadaje się do obróbki różnych materiałów – drewna, tworzywa sztucznego i metalu. Wyrzynarka umożliwia cięcie po linii prostej, ale pozwala także uzyskać kształty zaokrąglone i otwory. Przyda się podczas prac stolarskich, a utalentowany majsterkowicz z pomocą tego narzędzia wykonana nawet dekoracje z drewna.

Bezprzewodowa młotowiertarka

W pracach budowlanych i remontowych niezbędna jest młotowiertarka (młot obrotowo-udarowy). Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest mechanizm udarowy, który generuje dodatkowe uderzenie. To sprawia, że praca młotowiertarką nie wymaga używania siły. Narzędzie umożliwia obróbkę materiałów bardzo twardych i kruszących się, takich jak: beton, granit, marmur, gres czy płytki ceramiczne. Młotowiertarka nadaje się także do drewna, stali i tworzyw sztucznych.

Młotowiertarki mają szeroki zakres zastosowania. Służą do:

  • wiercenia otworów o dużej średnicy w bardzo twardych materiałach, np. w betonie, cegle i kamieniu,
  • kucia, np. bruzd w ścianach,
  • wybijania otworów i wyburzania ścian działowych,
  • skuwania tynków czy posadzek.
Praca ze szlifierką bez kabla jest znacznie bezpieczniejsza i łatwiejsza
Praca ze szlifierką bez kabla jest znacznie bezpieczniejsza i łatwiejsza

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.